dwie alpaki

Alpaki to parzystokopytne ssaki z rodziny wielbłądowatych. Hodowane głównie dla wełny i mięsa. Więcej informacji na temat tych zwierząt znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Alpaki – najważniejsze informacje

Alpaki to zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej. Ich ciało może osiągać 114-150 cm długości a ogon 18-25 cm, wysokość w kłębie może zaś wynosić 85-90 cm. Jeśli chodzi o wagę, może ona wynosić 55-65 kg. Alpaki mogą występować w różnych kolorach: od czystej bieli, po różne odcienie koloru szampańskiego, do ciemnego brązu, szarego, czarnego. Najczęściej można zobaczyć alpaki czarne lub brązowo-czarne. Zwierzęta te żyją około 15-25 lat. Występują dwie rasy alpak: huacaya oraz suri.

Alpaki rasy huacaya gęste, karbikowane runo, które jest miękkie w dotyku. Roczny przyrost runa to 6-12 cm. Szacuje się, że alpaki tej rasy stanowią aż 85% populacji. 15% stanowią zaś alpaki rasy suri. Ich runo jest długie i jedwabiste, produkuje się z niego produkty takie jak cienki kaszmir.

Alpaki tworzą grupy rodzinne. W skład takiej grupy wchodzi dominujący samiec, kilka samic oraz ich potomstwo. Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową do 18. miesiąca życia, zdarzają się przypadki, że są gotowe do rozrodu w 12. miesiącu życia. Ciąża u alpaki trwa od 335 do 340 dni, zazwyczaj rodzi się jedno młode. Ruja u alpak występuje przez cały rok.

Zwierzęta te żywią się ziołami, trawami, gałązkami, młodymi pędami. Nie pogardzą również sianem. Warto wspomnieć o tym, czego alpaki jeść nie mogą. W ich diecie nie powinny znaleźć się azalie, konwalie, rododendrony, cisy, lilie.

Alpaki są bardzo łagodnymi zwierzętami. Warto wiedzieć, że sprawdzają się świetnie na przykład w pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym.

Właściwości wełny alpaczej

Alpaki hoduje się przede wszystkim na wełnę. Głównymi zaletami produktów, które z niej powstają, jest to, że są ciepłe i miłe w dotyku. Wełna alpak ma także wiele ważnych właściwości: jest ekologiczna, wytrzymała, termoregulacyjna, hipoalergiczna. Warto również wspomnieć, że wełna alpacza jest lekka. Co powstaje z takiej wełny? Przede wszystkim towary takie jak płaszcze, kołdry i koce, a także swetry. Warto wspomnieć, że produkty wykonane z takiej wełny to zakup na długie lata. Alpaki hoduje się jednak nie tylko na wełnę, czy też mięso. Ich odchody są zbierane przez pasterzy i służą jako opał.

Alpaki – występowanie

Alpaki są hodowane w różnych miejscach na świecie. Duża liczba tych zwierząt żyje w Boliwii, Ameryce Południowej i Peru. Alpaki lubią przebywać na bagnistych terenach, które cechuje silne nasłonecznienie. Alpaki można spotkać również w różnych miejscach w Polsce. Warto wybrać się do alpakarium lub ogrodu zoologicznego, gdzie hoduje się te zwierzęta. Dużą zaletą jest to, że alpaki są odporne na zmienne warunki klimatyczne. Pokrewne gatunki ssaków to Gwanko, guanako i Lama andyjska.

Ciekawostki na temat alpak

Oto ciekawostki o alpakach:

1. Zwierzęta te, gdy są zdenerwowane, plują.

2. Alpaki to wielbiciele czystości. Często załatwiają się tylko w jednym miejscu.

3. Zwierzęta te zostały udomowione 5 tysięcy lat przed naszą erą w rejonie peruwiańsko-boliwijskiego Altiplano.

4. Alpaki bardzo mocno przywiązują się do siebie.

5. Spodnia część kopyt alpak jest pokryta miękką poduszką. To dzięki niej nie niszczą pastwisk.

6. Wysuszone odchody alpak mogą być wykorzystane jako nawóz naturalny.

7. Alpaki są bardzo inteligentne i szybko się uczą.

8. Zwierzęta te posiadają aż 3 powieki. Trzecia nosi nazwę „migotka” i porusza się w poziomie.

9.  Alpaki szybko adaptują się do nowego miejsca pobytu i przywiązują do swojego właściciela.

10. W Wielkiej Brytanii zwierzęta te są czasami wykorzystywane do pełnienia roli strażników na pastwisku. Z reguły nie są agresywne, ale potrafią bronić na przykład owce przed ewentualnymi drapieżnikami.

11. Alpaki strzyże się raz w roku. Można pozyskać od 3 do 5 kg włókna.

12. W przypadku tych zwierząt mowa ciała jest bardzo ważna. Elementem tej mowy jest nie tylko wspomniane już plucie, ale także położenie ogona i uszu. Duże znaczenie ma także komunikacja dźwiękowa.

13. Aż 99% światowej populacji tych zwierząt znajduje się w Ameryce Południowej.

14. Alpaki są nie tylko mądre, ale także ciekawskie. Przebywają chętnie nie tylko w towarzystwie innych zwierząt, ale także człowieka.

15. Zwierzęta te mają żołądki podzielone na trzy części. Taka budowa pozwala na efektywne zmienianie pożywienia w energię potrzebną do funkcjonowania.

16. Jeśli alpaka chce pokazać swoje przyjazne nastawienie, wydaje z siebie odgłos podobny do klikania lub grzechotania.

17. Najdłużej żyjąca alpaka miała aż 27 lat.