You are currently viewing Co jedzą chomiki dżungarskie
foto - Wikipedia / Philipp Salzgeber

Chomik dżungarski to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, który w naturalnych warunkach występuje na terenie Syberii Zachodniej oraz Kazachstanu, ale od lat jest cenionym zwierzęciem domowym dostępnym w wielu sklepach zoologicznych. Charakteryzuje się łagodną naturą, jest towarzyski i świetnie radzi sobie w niewoli, która w żaden sposób nie wpływa na jego zdrowie czy proces rozmnażania się. Co jedzą chomiki dżungarskie, czego nie wolno im podawać i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Co jedzą chomiki dżungarskie na wolności?

Chomiki dżungarskie prowadzą na wolności nocny oraz zmierzchowy tryb życia, nie hibernuje i jest aktywny przez cały rok. Tuż przed zimą gromadzi grubszą warstwę tłuszczu, która pozwala mu przetrwać nawet w wyjątkowo niskich temperaturach, a zimą opuszcza swoją norkę, aby poszukać pożywienia. Chomiki dżungarskie należą do zwierząt wszystkożernych, a podstawą ich diety są rośliny oraz znaleziony i upolowany pokarm zwierzęcy. Jedzą więc koniczynę, liście malin i poziomek, znalezione na danym obszarze rośliny łąkowe oraz zioła, ale również upolowane ślimaki czy larwy różnych owadów.

Czym karmić chomika dżungarskiego?

Pokarm dla chomików dżungarskich powinien być zróżnicowany, pełnowartościowy i jak najbardziej przypominać pożywienie, jakim raczą się na wolności. Na liście produktów, które powinny znaleźć się w diecie chomików są na przykład nasiona i zboża, a szczególnie słonecznik, pestki dyni, proso czy owies. W diecie nie powinno zabraknąć ziół zawierających błonnik, ponieważ silnie wspiera on procesy trawienne. Do tego rodzaju ziół należą na przykład rumianek, szałwia czy ostropest plamisty. Ważnym składnikiem diety chomików dżungarskich są wszelkiego rodzaju orzechy, a ich dietę można również uzupełniać larwami mączników, dzięki czemu zyskają nieco białka zwierzęcego, które zapewniają sobie również na wolności. Dodatkowo dieta małych chomiczków i samic w ciąży powinna być bogatsza w białko. Niemniej ważne w przypadku chomików dżungarskich są również owoce i warzywa.

Jakie owoce i warzywa jedzą chomiki dżungarskie?

Chomiki dżungarskie nie należą do wybrednych zwierząt. Okazuje się, że z powodzeniem można je karmić niemal wszystkimi rodzajami warzyw i owoców. Jeśli chodzi o pierwszą kategorię, najbardziej cenią marchew, paprykę słodką, cukinię, pomidory czy też ogórki zielone, które przed rozdrobnieniem należy obrać ze skórki. Jeśli zaś chodzi o owoce, to chomiki dżungarskie wprost zajadają się bananami, truskawkami, malinami, jagodami, arbuzem, jabłkami czy gruszkami. Jeśli właściciel zdecyduje się na karmienie chomika jabłkami i gruszkami, to powinien usunąć z nich gniazda nasienne. Jeśli jednym z posiłków chomika ma stać się arbuz, koniecznie należy usunąć z niego pestki. Warto jednak pamiętać o tym, że owoce zawierają dużo cukrów prostych, które zjadane w dużych ilościach mogą doprowadzić do biegunki, dlatego powinno się je podawać tylko co drugi dzień.

Czy chomiki dżungarskie jedzą mięso?

Tak, jak wspomniano już wyżej, chomiki dżungarskie są wszystkożerne, a w ich diecie na wolności znajduje się również pokarm zwierzęcy. Jeśli chcemy, aby ich dieta maksymalnie przypominała dietę wolnych chomików żyjących na Syberii, warto zapewniać im białko zwierzęce. Nie każdy jest jednak gotowy na to, aby karmić pupila larwami mączników. Na szczęście można zastąpić je gotowanym bez soli i przypraw kurczakiem. Mięso należy pokroić na mniejsze kawałki i serwować chomikowi co kilka dni. Raz na jakiś czas chomiki można również karmić gotowanym na twardo jajkiem. Istotne jest to, aby wyrzucać z klatki pozostawione przez zwierzę resztki jedzenie. Istnieje bowiem duża szansa, że głodny chomik będzie próbował zjeść nawet nadpsuty pokarm, a wówczas może się zatruć. W swoich klatkach chomiki powinny mieć również stały dostęp do czystej wody, którą należy wymieniać w poidełku codziennie.

Czego nie powinny jeść chomiki dżungarskie?

Listę produktów zakazanych w tym wypadku otwiera nabiał, ponieważ chomiki, podobnie jak wielu ludzi, nie trawią laktozy. Zjedzenie produktów z tej kategorii może więc u nich skutkować problemami trawiennymi. Wśród owoców, których nie powinny jeść chomiki, znajdują się tylko wszelkie cytrusy, a więc głównie pomarańcze, cytryny, mandarynki i grejpfruty, a jeśli chodzi o owoce, to chomiki nie mogą spożywać cebuli, czosnku, selera naciowego, awokado, ziemniaki, rabarbar, fasola, bób, rzodkiewka i kapusta. Nie podajemy chomikom żadnych słodyczy, wszelkich przekąsek zawierających sól, aloesu, eukaliptusa, chleba i bułek, żołędzi oraz gałązek drzew iglastych, które mogłyby uszkodzić ich układ pokarmowy. Dobrym rozwiązaniem będzie zapewnianie chomikom gałązek jabłka lub gruszy, na których będą ścierały sobie zęby. Ich siekacze rosną przez całe życie, a jeśli nie będą miały delikatnych gałązek w klatce, może to doprowadzić do problemów zdrowotnych i dosłownie rosnącego dyskomfortu.