Dżdżownice to wyjątkowo pożyteczne, choć nierzadko niedoceniane stworzenia. Niektórzy decydują się nawet na ich hodowlę. Dobrym pomysłem będzie zatem zdobycie większej wiedzy na temat tego, czym właściwie odżywiają się dżdżownice.
Najistotniejsze fakty o dżdżownicach
Dżdżownice doskonale przystosowały się do życia w glebie. Co dość interesujące, wśród dżdżownic wyróżnić można niemalże 670 różnych gatunków! Nic więc dziwnego w tym, że ich preferencje żywieniowe mogą być nieco odmienne. Niemniej jednak, większość dżdżownic odżywia się w całkiem zbliżony sposób. Warto także nadmienić, że stworzenia te są hermafrodytami. Innymi słowy oznacza to, że są obojnakami.
Co spożywają dżdżownice w naturze?
Dżdżownicę można spotkać na przykład podczas prac w ogrodzie. Kontakt z ziemią, zwłaszcza regularny, oznacza niemalże pewność konfrontacji z tymi stworzeniami. Warto uważać, aby nie uszkodzić ich jakimś narzędziem ogrodniczym, ponieważ są naprawdę pożyteczne. Jeżeli chodzi zaś o ich dietę, raczej nikogo nie zdziwi fakt, że nie jest ona zbyt skomplikowana. Dżdżownice nie należą przecież do jakichś szczególnie wielkich stworzeń. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie posiadają one jakiegoś mocno rozwiniętego układu pokarmowego. W diecie dżdżownic dominują związki organiczne. Co takiego kryje się jednak pod tym zagadkowym pojęciem?
Otóż okazuje się, że to nic innego jak rozłożone bądź rozkładające się szczątki roślin oraz zwierząt. Nie powinno nas zatem zdziwić to, że dżdżownica chętnie zaspokoi swój głód odchodami zwierząt wypasanych na pastwiskach czy łąkach. Warto zaznaczyć, że za dnia dżdżownice przebywają zazwyczaj w ukryciu. Mogą znajdować się chociażby pod glebą. Aktywne są natomiast w nocy, kiedy żerują. Co dość interesujące, w poszukiwaniu pożywienia, te niewielkie stworzenia są w stanie przebywać wielokilometrowe wędrówki.
Nierzadko jednak powracają one do wnętrza swoich norek. Zdecydowana większość gatunków dżdżownic rozróżnia pokarm, który pobiera. Niektóre z nich sięgają chętnie po liście pokrzywy, wiązu czy głogu. Charakteryzujące się wysoką zwartością białka rośliny motylkowe także znajdują się w kręgu zainteresowań żywieniowych niektórych gatunków dżdżownic.
Hodowla dżdżownic – czym je żywić?
Osoby, które są zainteresowane hodowaniem dżdżownic, mogą zechcieć dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób należałoby je żywić. Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że hodowla tych stworzeń wbrew pozorom do takich prostych nie należy. Nie jest jednak aż tak trudna, by porzucić zamiar realizacji tego pomysłu, o ile faktycznie myśli się o tym na poważnie. Otóż najlepiej byłoby przygotować dżdżownicom specjalnie rozdrobnioną masę kompostową.
Powinna ona składać się z rozmaitych odpadów pochodzenia organicznego. Jeśli chcemy, możemy wykorzystać powszechnie takie odpady jak resztki warzyw, resztki owoców, drobne gałęzie roślin czy skorupy jaj. W diecie hodowlanych dżdżownic mogą znaleźć się też fusy kawowe. Nie należy jednak w żadnym razie serwować dżdżownicom pokarmów takich jak mięso, bez względu na to, czy jest ono zepsute, czy też świeże. Niesamowicie ważne jest też to, aby dżdżownice miały jak najbardziej różnorodną dietę. W przeciwnym bowiem razie nie będą rozwijały się tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
Gdzie można nabyć pokarm dla dżdżownic hodowlanych?
Wiele osób, które zamierzają hodować dżdżownice, może zastanawiać się nad tym, skąd można właściwie zdobyć pokarm dla nich. Na szczęście, jego zdobycie wcale nie należy do jakichś szczególnie trudnych. Jak bowiem zaznaczono wyżej, spożywają one pokarmy, które znajdują sie tak naprawdę w każdym gospodarstwie domowym. Nie ma zatem potrzeby, abyśmy poszukiwali pokarmu dla dżdżownic w sklepach, chociażby zoologicznych. Jeśli jednak jesteśmy początkującymi hodowcami tych stworzeń, warto poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą karmienia ich.
W przeciwnym bowiem razie, mogą pojawić się problemy z hodowlą, których wcale byśmy nie chcieli. Wsparcia możemy poszukiwać na różnego rodzaju blogach o tematyce hodowania dżdżownic. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, abyśmy przejrzeni fora internerowe. Osoby hodujące dżdżownice często właśnie tam wymieniają się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi karmienia tych stworzeń.
Czego nie wolno podawać dżdżownicom hodowlanym?
Dżdżownice hodowlane w żadnym razie nie powinny spożywać mięsa, co zaznaczono już wyżej. Czy jednak jest jeszcze coś, co nie powinno znajdować się w jadłospisie tych drobnych stworzeń? Jak się okazuje, tak. Dżdżownicom nie powinno się bowiem serwować pokarmów, w których znajdują się rozmaite pestycydy czy chemikalia. Są one bowiem wyjątkowo wrażliwe na tego rodzaju substancje. Regularne podawanie im pokarmów bogatych w wymienione wyżej substancje może doprowadzić do poważnych problemów związanych ze zdrowiem dżdżownic. Najważniejsze dla każdego hodowcy powinno być więc zapewnienie tym stworzeniom pokarmu organicznego, wolnego od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jeśli mieszkamy na wsi i hodujemy swoje własne warzywa, pokarmu dla dżdżownic na pewno nam nie zabraknie.