You are currently viewing Co jedzą fretki na wolności. Czym karmić fretkę domową?

Fretki to niewielkie ssaki drapieżne z gatunku łasicowatych, które od jakiegoś czasu cieszą się ogromną popularnością jako zwierzęta domowe.

Już w czasach starożytne pierwsze fretki pojawiały się w domach jako alternatywa dla psów i kotów, ostatnio moda na fretki wraca, a w związku z tym żywo zainteresowano się nawykami żywieniowymi fretek.

Co jedzą te zwierzęta na wolności, a czym można je karmić w domu?

Co jedzą fretki na wolności?

Fretki domowe należą do udomowionych ssaków mięsożernych, które są ściśle spokrewnione z tchórzem zwyczajnym. W warunkach naturalnych występują one niemalże w całej Europie oprócz części północnej oraz południa Półwyspu Bałkańskiego.

Należą one do typowych drapieżników, ale ze względu na drobną budowę ciała polują przede wszystkim na małe zwierzęta. Podstawę ich żywienia stanowią drobne owady, jaszczurki, gryzonie, płazy, a także ryby. Prowadzą raczej skryty i samotniczy tryb życia, znacząco uaktywniając się na czas polowania.

Warto również wspomnieć o tym, że w okresie jesiennym tchórze zwyczajne, czyli protoplaści fretki, chętnie sięgają również po owoce. Są one jednak tylko dodatkiem do diety składającej się przede wszystkim z mięsa.

Czym należy karmić fretkę domową?

Fretki domowe były przez lata hodowane w celach laboratoryjnych, a jeszcze wcześniej jako zwierzęta ułatwiające polowanie na króliki. Wiele się zmieniło pod tym względem i dziś są one uwielbianymi zwierzakami domowymi, które trafiają pod troskliwą opiekę ludzi.

Fretki domowe należą do zwierząt zmierzchowych, a to oznacza, że śpią od czternastu do osiemnastu godzin dziennie, a najbardziej aktywne są o świecie i po zapadnięciu zmroku. Podstawę jej diety stanowi mięso i pod tym względem zwierzęta te nie są wybredne.

Przepadają za niemal każdym rodzajem mięsa, przy czym w gestii właściciela fretki leży to, aby posiłki były jak najbardziej zróżnicowane. to właśnie mięso dostarcza fretce niezbędnego białka oraz osiem cennych aminokwasów. Dziewiąty z nich, czyli histydynę, powinno się osobno suplementować.

Na szczęście można go znaleźć w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych. Brak dowolnego enzymu może doprowadzić do tego, że fretka będzie tyła, a jej futro i ogólna kondycja ulegną pogorszeniu. Fretki chętnie jedzą małe myszy, mrożone myszy, owady i pisklaki.

Większość osób woli jednak decydować się na łatwiej dostępne produkty. Fretki uwielbiają czerwone surowe mięso, takie jak wołowina, a z kolei wieprzowinę można im podawać tylko po ugotowaniu w nieosolonej wodzie. Dziczyzna również może być im podawana tylko po ugotowaniu, natomiast na surowo chętnie zajadają się wszelkimi innymi rodzajami mięsa.

W ich diecie może pojawić się surowe mięso kur, przepiórek, cielęcina, baranina, konina czy nawet żabie udka. Dla bezpieczeństwa zwierząt warto usuwać z mięsa kości, które mogłyby się wbić w przełyk czy uszkodzić przewód pokarmowy.

Jaki pokarm dodatkowo zapewniać fretkom?

Bardzo dobrym uzupełnieniem zróżnicowanej diety mięsnej będą rozdrobnione na pył skorupki jajek oraz mączka kostna, dzięki którym organizm zwierzaka otrzymuje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne. Produkty też redukują kamień nazębny, stając się naturalnym środkiem higienicznym dla ssaków.

Nie powinno się zmieniać nawyków żywieniowych fretek i serwować im tylko produkty roślinne, ponieważ może to skutkować chorobami. Owoce i warzywa mogą być jednak ciekawym urozmaiceniem dla fretek. Zwierzęta te chętnie sięgają po paprykę, agrest, śliwki, szpinak, banany czy jabłka, ale nie powinno ich być zbyt wiele, ponieważ węglowodany są trawione u fretek dopiero w trzustce, a nie powinno się jej przeciążać.

Ponadto fretki mają spore zapotrzebowanie na tłuszcz, dlatego sporadycznie można je częstować tłustą śmietaną. Jeśli chodzi o mleko to substytutem dla mleka matki w przypadku małych fretek może być tylko mleko owcze lub kozie, a niektóre dorosłe osobniki przepadają za jogurtem naturalnym.

Czego nie powinny jeść fretki?

Mogłoby się wydawać, że spokrewnione z tchórzem zwyczajnym drapieżniki mogą jeść wszystko bez żadnych konsekwencji, ale to błędne założenie. Ich organizmy są dość skomplikowane i wrażliwe, dlatego każdy właściciel fretki powinien znać listę produktów zakaźnych.

O ile mleko kozie i owcze stanowią cenne źródła witamin, o tyle mleko krowie, a więc najpowszechniejsze w Polsce, może fatalnie wpływać na ich zdrowie i nie powinno się go podawać w żadnych ilościach. Wieprzowina i dziczyzna mogą być podawane fretce tylko po ugotowaniu, a warzywa i owoce stanowić tylko dodatek do zróżnicowanej diety mięsnej. Fretki nie powinny jeść owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty, a także warzyw kapustnych.

W diecie fretek nie może być żadnych przysmaków z wysoką zawartością soli, słodyczy, a także dość oczywistych w tym kontekście herbaty, alkoholu czy kawy.