Gekon lamparci to przepiękna jaszczurka odznaczająca się żółtym ubarwieniem pokrytym charakterystycznymi czarnymi lub brązowymi plamkami.
Występuje przede wszystkim w południowej części Azji, a jego naturalnym środowiskiem są tereny pustynne, w których jest w stanie doskonale się kamuflować. Czym żywią się te piękne zwierzęta?
Gekony lamparcie z natury są drapieżnikami – żywią się owadami, bezkręgowcami i małymi kręgowcami. Zapewnienie gekonowi odpowiedniej, zbilansowanej diety jest kluczowe dla jego zdrowia.
Podstawowa dieta żywieniowa gekona lamparciego?
Dieta gekona lamparciego występującego na wolności z pewnością różni się nieco od diety hodowlanych osobników. Nie zmienia to jednak faktu, że gekony lamparcie zaliczane są do zwierząt w pełni mięsożernych.
Są drapieżnikami, które potrafią poświęcić bardzo dużo czasu w skali całego dnia na pozyskiwanie pożywienia. Doskonały kamuflaż na pustynnych terenach z pewnością jest pomocny, ponieważ najczęściej nie rzucają się w oczy, cierpliwie czekając aż ofiara sama zbliży się dostatecznie blisko.
Warto jednak pamiętać, że ze względu na występowanie, gekony lamparcie bardzo często muszą liczyć się z przerwami w dostawach pożywienia. Są jednak do tego przystosowane, ponieważ gromadzą odpowiednie zapasy tłuszczu i wody w ogonie. W ich podstawowej diecie znajdują się przede wszystkim niewielkie owady oraz nieco większymi stworzeniami.
Jeżeli tylko będą miały okazję, to z pewnością zaatakują żaby oraz inne niewielkie płazy. Z pewnością nie przejdą obojętnie obok gryzoni, które nie będą stanowić dla nich zagrożenia pod względem gabarytów. Gekony lamparcie bardzo ochoczo sięgają po mysie oseski, które stanowią dla nich źródło bardzo wielu cennych witamin i minerałów.
Czy gekony lamparcie jedzą owoce i warzywa?
Gekony lamparcie są drapieżnikami. W związku z tym podstawą ich diety jest przede wszystkim mięso innych stworzeń. Takie posiłki są dla nich w pełni wystarczające i zapewniają dostawy wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów. Należy pamiętać, że układ trawienny w przypadku zwierząt wyłącznie mięsożernych nie jest na ogół przystosowany do trawienia innych treści.
Owoce i warzywa nie powinny wobec tego znajdować się w diecie gekona lamparciego. Co więcej, zwierzę najprawdopodobniej nie wykaże żadnego zainteresowania takimi przekąskami.
Czym karmić hodowlanego gekona lamparciego?
Trzeba przyznać, że dieta gekona lamparciego w hodowli nie powinna zbytnio różnić się od diety osobników żyjących na wolności. Osoby przymierzające się do zakupu gekona powinny wobec tego mieć świadomość, że konieczne będzie karmienie pupila innymi stworzeniami. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki i dietę spełniającą jego zapotrzebowanie na konkretne witaminy oraz minerały. Podstawą żywienia mogą bez problemu stanowić larwy oraz poczwarki mącznika młynarka.
Należy jednak pamiętać, że żuki są odpowiednia dla gekona lamparciego tylko w takiej formie. Dorosłe żuki nie stanowią dla niego żadnej wartości. Większość hodowców unika karaczanów, ponieważ są one dosyć mobilne i na ogół z łatwością unikają styczności z gekonem. Zwierzę może mieć w takich sytuacjach problem ze złapaniem pożywienia, co może się wiązać z dodatkowym stresem.
Dobrym, choć nieco ryzykownym pomysłem będą świerszcze, choć i one są dosyć ruchliwe. Co więcej, świerszcze słyną z aktów kanibalizmu i z braku laku będą chciały pożywić się gekonem. W trosce o zdrowie pupila takie przekąski powinny być serwowane pod ścisłym nadzorem, a niezjedzone świerszcze należy natychmiast usunąć z terrarium.
Od czasu do czasu można gekonom podawać larwy mola woskowego. Takie pożywienie nie powinno być jednak podstawą diety, ponieważ doprowadzi do szybkiego wzrostu wagi gekona. Gekony bardzo chętnie posilą się także mysim oseskiem, który stanowi dla nich bardzo dobre źródło wszystkich niezbędnych elementów.
Karmienie młodych osobników – o czym należy pamiętać?
Małe gekony lamparcie charakteryzują się bardzo dużym zapotrzebowaniem na białko. W pierwszej fazie życia stanowi ono jeden z głównych elementów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój.
Powinno się wobec tego karmić młode jak najczęściej, dostarczając pokarmu w niemal nieograniczonych ilościach. Podajemy wówczas przede wszystkim owady oraz ich larwy, które są dla gekona najbardziej wartościowe.
Należy pamiętać, że w pierwszych dniach w nowym terrarium występuje na ogół zjawisko aklimatyzacji. To dosyć stresujący czas, kiedy mały gekon bardzo często nie wykazuje żadnego zainteresowania pożywieniem. Nie trzeba się jednak taką sytuacją przejmować, gdyż sytuacja najczęściej normuje się już po kilku dniach. W przeciwnym przypadku należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Czego gekon lamparci nie może jeść?
Gekon lamparci jest zwierzęciem mięsożernym, a zatem należy unikać wszelkich przekąsek innego pochodzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno w terrarium umieszczać owoców i warzyw.
Nie stanowią dla gekona żadnej wartości, a mogą stać się przyczyną bolesnych dolegliwości. Nie wolno także umieszczać w terrarium żadnych słonych i słodkich przekąsek.
Zdecydowanie odradza się także umieszczania w terrarium znalezionych w plenerze owadów. Pożywienie powinno pochodzić ze sprawdzonych źródeł.