Kaczki to ptaki należące do gatunku z rodziny kaczkowatych. Na świecie istnieje ponad sto gatunków, do których należą również kaczki udomowione. W Polsce najczęściej można spotkać się z kaczkami krzyżówkami, cyraneczkami, świstunami oraz płaskonosami. Czym żywią się te wyjątkowe ptaki?
Podstawowa dieta kaczki
W podstawowej diecie kaczek znajdują się przede wszystkim nasiona, rośliny wodne oraz pewne ilości drobnych bezkręgowców. Kaczki uwielbiają również małe ryby i larwy owadów. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana. W ich środowisku wodnym oraz na brzegach zbiorników wodnych znajdziemy bowiem całe mnóstwo różnorodnych pokarmów, po które kaczki chętnie sięgają. Warto mieć świadomość, że kaczki to ptaki zaliczane do zwierząt wszystkożernych. Można zatem śmiało powiedzieć, że nie należą do wybrednych, aczkolwiek podstawą ich diety żywieniowej żyjących na wolności kaczek są przede wszystkim wybrane rośliny wodne. Kaczki nie pogardzą również kłączami. Te żyjące w miejskich stawach i innego rodzaju zbiornikach wodnych chętnie sięgają również po niewielkie stworzenia żyjące w wodzie. Sięgają po larwy owadów oraz ślimaki. Do ich największych przysmaków można zaliczyć larwy komarów.
Jakie ziarno dla kaczek?
Kaczki mogą jeść właściwie każdy rodzaj ziarna. Szczególnie dobrym pomysłem będą ziarna pszenicy, które są źródłem niezbędnych do poprawnego funkcjonowania węglowodanów, błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B. Można kaczki karmić również jęczmieniem, który z kolei bogaty jest w wartościowe aminokwasy oraz takie minerały jak magnez, żelazo, wapń i cynk. Kaczki równie chętnie sięgają po kukurydzę oraz owies.
Warto również dodać, że w pełnowartościowej diecie kaczki powinny znaleźć się w nieco mniejszych ilościach nasiona roślin strączkowych. Świetnym pomysłem będzie groch. Warto jednak dodać, że w sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych mieszanek, w których zachowano odpowiednie proporcje. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają większego doświadczenia, a jednocześnie pragną zagwarantować kaczkom regularne porcje zdrowia. W diecie kaczki mogą się również znaleźć płatki owsiane i od czasu do czasu gotowany ryż. Przepadają również za otrębami.
Czy kaczki jedzą owoce?
Kaczki to wielkie łakomczuchy, a przede wszytkim ptaki o bardzo niewybrednym podniebieniu. Z ogromną chęcią sięgają po różnego rodzaju owoce, które dostarczają im wielu cennych witamin i minerałów. Uwielbiają jabłka, świeże gruszki oraz śliwki. Warto jednak pamiętać, że kaczkom powinno się podawać rozdrobnione kawałki owoców. Z większymi porcjami mogą mieć problem.
Jakie warzywa podawać kaczkom?
Zarówno dzikie, jak i udomowione kaczki bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju warzywa. Największym uznaniem i zainteresowaniem cieszy się świeża marchew. Kaczki nie ograniczają się jednak wyłącznie do źródła karotenu. Dietę można wobec tego urozmaicić kapustą oraz gotowanymi ziemniakami. Uwielbiają też buraki pastewne. Warto podkreślić, że kaczki jedzą zarówno gotowane, jak i surowe warzywa. W przypadku gotowanych należy pamiętać, by nie solić wody.
Czy kaczki mogą jeść mięso?
Biorąc pod uwagę fakt, że kaczki to ptaki wszystkożerne, właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań. Kaczki żyjące na wolności bardzo często żywią się niewielkimi rybami oraz istotami zamieszkującymi podwodny świat. Mięso nie stanowi dla nich wobec tego żadnej nowości, aczkolwiek absolutnie nie jest podstawą żywienia. Niektórzy hodowcy decydują się na sporadyczne podawanie gotowanego mięsa w celu dostarczenia kaczkom odpowiedniej ilości białka. Nie ma jednak takiej konieczności i brak mięsa w żadnym wypadku kaczce nie zaszkodzi.
Czy kaczki jedzą dużo?
Kaczki żyjące na wolności żywią się tym, co znajdą lub tym, co uda im się złapać w wodzie. Bardzo często zdane są również na łaskę ludzi, którzy w okresie zimowym je dokarmiają. Zgoła inaczej prezentuje się sytuacja kaczek hodowlanych. Każdy doświadczony hodowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jakość oraz ilość posiłków ma ogromne znaczenie dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia kaczki. Malutkie kaczki karmi się nawet do siedmiu razy w ciągu dnia.
Dopiero gdy nieco podrosną, będzie można zmniejszyć częstotliwość do trzech lub czterech razy na dzień. Odpowiednia pasza oraz regularne posiłki składające się ze zbioru niezbędnych składników odżywczych to podstawa właściwego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że małe kaczki nie powinny być karmione pełnym ziarnem, ponieważ może ono mieć niekorzystny wpływ na ich przewód pokarmowy. Warto również uwzględnić w diecie kaczek gotowe suplementy mineralne, dzięki którym będziemy mieli pewność, że ptaki otrzymują odpowiednią ilość zdrowych składników.
Czego nie mogą jeść kaczki?
W Polsce utarło się bardzo niebezpieczne przekonanie o tym, że kaczkom warto podawać chleb. Nic bardziej mylnego. Układ pokarmowy tych ptaków nie jest przystosowany do trawienia chleba, co samo w sobie jest dla nich szkodliwe. Wytwarza się wówczas kwas chlebowy, który może zakwasić ich organizm. Kaczkom nie powinno się również podawać żadnych solonych przekąsek w postaci chipsów czy krakersów. Sól bardzo niekorzystnie wpływa na ich organizm i może przyczynić się do wielu dokuczliwych dolegliwości, a nawet śmierci. Należy również pamiętać, że kaczki w żadnym wypadku nie powinny być częstowane słodyczami.