You are currently viewing Co Jedzą Lisy

Lisy to zwierzęta drapieżne zamieszkującące właściwie niemal wszystkie kontynenty. Istnieje około dwunastu gatunków lisów, które różnią się od siebie pod względem koloru oraz wielkości. Te niezwykłe zwierzęta bardzo często pojawiają się równeż w kulturze, symbolizując przede wszystkim przebiegłość oraz spryt. Co jedzą listy i czym się odżywiają?

Diety sezonowe

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że dieta lisa może być w pełni uzależniona od pory roku i tym samym dostępności poszczególnych elementów pożywienia. Lisy nie są zaliczane do zwierząt wybrednych pod względem pokarmu i z braku laku potrafią sięgać po bardzo zróżnicowany pokarm, który dostarczy im niezbędnych wartości odżywczych. Dieta będzie również uzależniona od geograficznego położenia oraz konkretnego gatunku.

Istnieją gatunki, które w sezonie jesiennym wybierają przede wszystkim niewielkie owoce leśne. Są one najbardziej dostępne i w pewnych okresach stanowią lwią część pożywienia lisa. Nie bez powodu mówi się jednak, że lisy to zwierzęta wszystkożerne.

Mięso w diecie lisa

Lisy to drapieżniki, które z chęcią oddają się polowaniom. Standardową pozycją w karcie dań lisa są zatem małe gryzonie. Lisy polują przede wszystkim na myszy i szczury. Warto dodać, że odznaczają się ponadprzeciętnym słuchem, wzorkiem oraz węchem. Są w stanie wytropić malutką mysz nawet z kilkudziesięciu metrów. Lisy są również bardzo skoczne i z łatwością wykonują spektakularne skoki, by sfinalizować polowanie. Można śmiało powiedzieć, że niewielkie gryzonie w takich sytuacjach mają naprawdę nikłe szanse na przetrwanie. Nieco trudniejszym wyczynem zdaje się być polowanie na małe ptaki, choć i w tej materii lisy radzą sobie całkiem dobrze.

Potrafią cierpliwie czekać na właściwy moment i zaatakować w mgnieniu oka. Głodny lis nie pogardzi również padliną. Zwierzęta te równie chętnie polują na zające i króliki, choć polowanie na te zwierzęta potrafi być dla nich wielkim wyzwaniem.  Lisy bardzo często odwiedzają gospodarstwa w mniej zurbanizowanych miejscach. Przyciągają je mało rozkoszne z ludzkiej perspektywy zapachy z pojemników na śmieci. Odpady tego rodzaju stanowią dla nich czasem bardzo ważne uzupełnienie diety w mniej sprzyjających okresach. Bywają również utrapieniem dla właścicieli ptactwa domowego. Ich szczególnym zainteresowaniem cieszą się domowe kury, które są stosunkowo łatwym łupem.

Robaki

Niemal wszystkie gatunki lisów urozmaicają swoją dietę znacznie mniejszymi istotami, które znajdują w ziemi. Do największych specjałów można zaliczyć mniejsze i większe robaki, a także ślimaki, po który lisy sięgają bardzo chętnie. Z ziemi wydłubują dżdżownice oraz larwy robaków. Z braku laku sięgną również po niewielkie płazy oraz gady. Niektórym pasjonatom udało się zaobserwować lisy polujące na latające motyle. Głodny lis sięgnie niemal po wszystko.

Roślinne akcenty w lisiej diecie

Choć utarło się przekonanie, że lisy sięgają wyłącznie lub przede wszystkim po mięso, to jednak mija się ono nieco z prawdą. Niemal wszystkie gatunki lisów żyjących na naszej planecie regulatnie sięgają po znajdujące się na niezurbanizowanych terenach rośliny.

Roślinność stanowi niezwykle ważną rolę w lisiej diecie i zdarza się, że w pewnych okresach jest ona jedynym sposobem na przetrwanie dla tych zwierząt. Pyszczkami wydłubują bulwy z ziemi, ale chętnie sięgają także po niektóre rodzaje traw. Bardzo chętnie zajadają się żołędziami, aczkolwiek ich ulubionym specjałem w tej materii są przede wszystkim owoce. Lisy uwielbiają winogrona, jeżyny, jagody, jabłka, śliwki, czereśnie oraz maliny.

Ekstrawaganckie elementy lisiej diety

Lisy z całą pewnością nie należą do zwierząt wybrednych pod względem pożywienia. W okresach, w których zdobycie pożywienia jest utrudnione są w stanie posunąć się do zadziwiających zachowań, by tylko napełnić żołądek. Polowanie na jeża zdaje się być dosyć szalonym pomysłem, biorąc pod uwagę uzbrojenie tych uroczych zwierząt, aczkolwiek lisy są w stanie zaryzykować. Udokumentowano również sytuacje, w których lisy oddają się polowaniu na raki, które przecież również mają narzędzia do samoobrony. Dla głodnego lisa nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Będzie w stanie zakraść się do gospodarstwa domowego i polować nie tylko na ptactwo, ale i inne zwierzaki domowe.

Nie będzie dla niego problemem przeprowadzenie ataku na kota czy mniejszego psa, jeżeli tylko uzna, że ma szansę w takim właśnie pojedynku. Lisy polują również na warchlaki oraz małe kozły. Warto pamiętać, że lisy urządzają polowania przede wszystkim w nocy i o zmierzchu. Niemniej, lisie mamy w celu dokarmiania młodych uaktywniają się również o innych porach dnia. Należy pamiętać, że dzikie lisy nie powinny być dokarmiane przez człowieka, a w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu w miejscach niezurbanizowanych, należy zamykać kontenery na śmieci, które są dla lisów największym wabikiem. W obliczu zagrożenia lis może zaatakować człowieka.