Pasikonik to owad należący do rodziny pasikonikowatych i występujący przede wszystkim na terenie Europy Środkowej, Azji oraz Afryki. Odznacza się intensywnie zielonym kolorem, który czyni go niemal mistrzem kamuflażu. W bujnej roślinności jest praktycznie niewidoczny. Czym się żywi ten wyjątkowy owad?
Podstawowa dieta żywieniowa pasikonika
W diecie pasikoników pojawiają się przede wszystkim rozmaite owady. To one stanowią podstawę ich wyżywienia. Bardzo chętnie sięgają po wszelkiego rodzaju muchy, aczkolwiek nie pogardzą również gąsienicami oraz motylami. Są bardzo zwinnymi i skutecznymi myśliwymi. W ich jadłospisie pojawia się bardzo dużo owadów, które są uznawane za szkodniki. W związku z powyższym ich obecność w ogrodzie może być bardzo pożyteczna. Odżywiają się także martwymi owadami, a ich twarde pancerze nie stanowią dla nich żadnego problemu. Warto jednak dodać, że pasikoniki zaliczają się również do grona zwierząt, którym akt kanibalizmu nie jest obcy. Polowanie na mniejszego osobnika tego samego gatunku jest dla nim czymś naturalnym, zwłaszcza gdy w grę wchodzi głód.
Owoce w diecie pasikonika
Bez cienia wątpliwości owoce nie należą do ulubionych przekąsek panikonika. Te owadożerne stworzenia najwięcej przyjemności i korzyści czerpią z jedzenia innych owadów. Hodowcom zdarza się jednak częstować swoje pasikoniki poszczególnymi owocami, by nieco urozmaicić ich dietę. Można od czasu do czasu podawać im kawałeczki jabłek bez pestek czy gruszkę. Nie ma najmniejszej gwarancji na to, że bedą zainteresowane, aczkolwiek takie przekąski mogą stanowić dla nich źródło cennych witamin.
Jakie warzywa dla pasikonika
Dietę pasikoników składającą się przede wszystkim z owadów można również uzupełnić wybranymi warzywami. To terrarium od czasu do czasu można wkładać kawałki świeżej marchewki czy pietruszki. Tego rodzaju urozmaicenie będzie dla większości pasikoników miłą odmianą. Bardzo chętnie pałaszują także zielone ogórki i sporadycznie kabaczki.
Jak karmić pasikonika hodowlanego?
Właściciele pasikoników powinni mieć świadomość, że są to owady o bardzo sprecyzowanych preferencjach żywieniowych. Choć zdarza im się sięgać po roślinny pokarm, to jednak podstawą ich diety będą inne owady. Można podawać im żywe koniki polne, mączniki, muchy czy liście pokryte mszycami, które stanowią dla nich prawdziwą ucztę. Równie dobrym pomysłem będzie zakup gotowej suchej karmy, którą bez problemu znajdziemy w niemal każdym sklepie zoologicznym. Ważnym jest jednak, aby sięgać po karmy najwyższej jakości. Tylko w ten sposób zapewnimy pasikonikowi odpowiednie warunki do zdrowego i prawidłowego rozwoju.
Czym odżywiają się larwy pasikonika?
Dorosły osobnik pasikonika żyje niespełna cztery miesiące, co jest zadziwiające, biorąc pod uwagę fakt, że jego larwa potrafi rozwijać się nawet przez kilka lat. W formie larwalnej pasikoniki wyglądają jak znacznie mniejsze wersje dorosłych osobników. Na samym początku odżywiają się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Stanowi ich źródło wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Dopiero z czasem przeobraża się w drapieżnika, który nie wyobraża sobie posiłku wegańskiego. Starsze osobniki zaczynają polować i po pewnym czasie pokarm roślinny staje się dla nich całkowicie zbędny.
O czym należy pamiętać w przypadku pasikoników hodowlanych?
Miłośnikom pasikoników marzy się terrarium pełne tych cudownych stworzeń, które umilają czas charakterystycznymi koncertami. Pocieranie skrzydłami rozpoczyna się zawsze na przełomie lipca i sierpnia, a ma na celu zwabienie samic. Należy jednak pamiętać, że pasikoniki powinny być w oddzielnych terrariach. Umieszczenie w jednym terrarium kilku osobników jest idealnym przepisem na jatkę, w której któryś z podopiecznych zostanie po prostu zjedzony. Pasikoniki są kanibalami, a zatem zdecydowanie nie zaleca się tworzenie hodowli w jednym miejscu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że pasikoniki potrzebują sporo przestrzeni, by dobrze czuć się w terrarium. Powinno ono odznaczać się dużą powierzchnią, ponieważ owady te zdecydowanie zaliczają się do zwierząt aktywnych. Można odnieść odwrotne wrażenie, gdy postanawiają posiedzieć w bezruchu przez kilka godzin, aczkolwiek na ogół są dosyć ruchliwe.
Za czym pasikoniki nie przepadają?
Mniej doświadczenie hodowcy pasikoników bardzo często popełniają błędy, które mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie tych owadów. Choć są piękne i majestatyczne, to jednak odczuwają lęk i silne poczucie zagrożenia, gdy są brane na ręce. W przeciwieństwie do puszystych zwierząt domowych, pasikoniki nie odczuwają przyjemności podczas kontaktu z człowiekiem. Taka interakcja najczęściej kosztuje je bardzo dużo stresu. Warto o tym pamiętać i jednak ograniczyć się do podziwiania ich z pewnej odległości. Podając pasikonikom żywe owady, należy pamiętać o tym, by regularnie oczyszczać terrarium z resztek. Wszystkie przekąski w jakiejkolwiek fazie rozkładu mogą być dla owadów bardzo szkodliwe. Terrarium powinno być także regularnie oczyszczane z fekaliów, a raz w miesiącu warto zmienić całe podłoże.