Wróble, pochodzące z południa Azji, to niewielkich rozmiarów ptaki, które uroczo ćwierkają. Warto byłoby zdobyć wiedzę na temat tego, czym właściwie się one żywią. Przyda się ona przede wszystkim tym osobom, które zastanawiają się, czym można wróble dokarmiać, przede wszystkim porą późnojesienną oraz zimową.
Roślinożerne czy mięsożerne?
Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy wróble są roślinożerne, czy też może mięsożerne. Jak się jednak okazuje, ani jedna, ani też druga odpowiedź nie byłaby prawidłowa. Te niewielkie ptaki są bowiem wszystkożernymi stworzeniami. Są zatem w stanie żywić się zarówno pokarmami pochodzenia roślinnego, jak i takimi, które śmiało można określić mianem mięsa. Można zatem w dość jednoznaczny sposób stwierdzić, że wróble nie należą do ptaków wybrednych. Dość dobrze przystosowały się one do tego, na jakie warunki pogodowe są narażone.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż nieco inaczej dieta wróbli będzie wyglądać zimą i latem. Nietrudno zgadnąć, że największe możliwości wyboru pokarmu będą występowały późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Niestety, problematyczne dla tych ptaków mogą okazać się miesiące zimowe. Trudno wówczas o znalezienie pokarmu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z mroźną oraz bardzo śnieżną polską zimą. Dobra wiadomość dla wróbli jest taka, że takie zimy w naszym kraju należą już do rzadkości. Mimo to, los niedokarmianych wróbli w zimie naprawdę może nie być do pozazdroszczenia.
Jakie konkretnie pokarmy jedzą wróble w naturze?
Jak już zaznaczono wyżej, wróble należą do ptaków wszystkożernych. Oznacza to, że nie pogardzą one ani pokarmem pochodzenia roślinnego, ani takim, który jest pochodzenia zwierzęcego. Co jednak w praktyce spożywają wróble? Jeśli chodzi o konkretne pokarmy znajdujące się w menu tych ptaków, na pewno należy wymienić larwy oraz owady. Ptaki raczej nie mają większych trudności z samodzielnym ich upolowaniem, zwłaszcza w miesiącach letnich, a także na początku jesieni czy wiosny.
Doskonale smakują im także rozmaite nasiona ziół czy traw, o które na szczęście przez większą część roku nietrudno. Wróble można zatem dość często spotkać w pobliżu siedzib ludzkich. Jeżeli hodujemy jakieś ptactwo, a więc na przykład kury czy gęsi, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że prędzej czy później pojawią się u nas właśnie wróble. Nie sposób nie zauważyć, że jednym z prawdziwych przysmaków tych ptaków jest owies. Niektórzy uważają, że populacja wróbli uległa znacznemu zmniejszeniu właśnie z tego względu, że owies stał się dla nich o wiele trudniej dostępnym pokarmem niż jeszcze do niedawna. Jest to związane w pewnym stopniu z malejącym znaczeniem rolnictwa, zwłaszcza tego na małą skalę.
Czym można dokarmiać wróble?
Wróble, zwłaszcza w miesiącach późnojesiennych oraz zimowych będą wymagały naszej pomocy. Niedokarmianie ich nie jest na szczęście równoznaczne z tym, że ptaki te nie poradzą sobie. Niemniej jednak, mogą wystąpić pewne trudności ze zdobywaniem pokarmu, zwłaszcza jeśli warunki pogodowe pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Wydaje się więc, że jeśli tylko mamy taką możliwość, warto poważnie o dokarmianiu wróbli pomyśleć. Z uwagi na to, że są one wszystkożerne, nie powinniśmy mieć kłopotów z doborem pokarmu dla nich.
Mimo wszystko, czyhają jednak na nas pewne pułapki. Dość powszechne jest bowiem przekonanie na temat tego, że wróblom nie szkodzą takie pokarmy jak chleb czy bułki. Niestety jest to przekonanie błędne. Wróbli nie powinno się dokarmiać okruchami pieczywa, bo może to doprowadzić do ich mniejszych lub większych problemów ze zdrowiem. Zdecydowanie lepiej podawać wróblom słoninę, jak również różnego rodzaju ziarna. Wydaje się, że to właśnie ziarna stanowią pokarm, na który należałoby zwrócić swoją szczególną uwagę. Ptaki wyjątkowo chętnie zaspakajają swój głód ziarnami, których wybór jest naprawdę bardzo duży.
Skąd zdobyć pokarm dla wróbli?
Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, skąd właściwie można zdobyć pokarm dla wróbli. Odpowiedź na to pytanie jest na szczęście o wiele prostsza niż mogłoby się wydawać. Pokarm dla wróbli najprawdopodobniej mamy bowiem w swoim domu. Mogą być nim chociażby ziarna owsa, nasiona słonecznika czy płatki owsiane. Jeśli akurat w danym momencie nie mamy przy sobie wymienionych wyżej pokarmów, możemy po prostu udać się do sklepu spożywczego w celu zakupienia ich.
Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdecydować się też na zakup specjalnych mieszanek ziaren dla ptaków, w tym właśnie dla wróbli. Można nabyć je w każdym sklepie zoologicznym, zarówno stacjonarnie, jak i drogą internetową. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby poszukać takich nasion w hipermarkecie. Pojawiają się one przeważnie w ofercie zimą, kiedy ptaki potrzebują szczególnego wsparcia.