You are currently viewing Co jest podstawą diety gekonów

Gekony należą do bardzo interesujących gadów, które niekiedy są hodowane jako zwierzęta domowe. Jeżeli jednak rozważa się zakup bądź adopcję takiego zwierzęcia, należałoby dowiedzieć się, co właściwie jedzą gekony na co dzień.

Od czego zależy dieta gekonów?

Dieta gekonów może być zróżnicowana. Jest ona bowiem uzależniona od pewnych czynników. Otóż przede wszystkim, wiele zależy od tego, z jakim konkretnie rodzajem gekona mamy do czynienia. Nie sposób zaprzeczyć temu, że najpopularniejszy i najchętniej hodowany jest gekon orzęsiony, a także gekon lamparci. To, jak należy żywić gekona będzie też dość mocno uzależnione od jego wieku, a także od stanu zdrowia. Dieta może różnić się też w zależności od płci zwierzęcia.

Jakie są najpopularniejsze typy pokarmów gekona?

Jak już zaznaczono wyżej, to, jak żywione są gekony zależy od kilku ważnych czynników. Warto jednak mieć świadomość tego, jakie są najpopularniejsze typy pokarmów tych fascynujących zwierząt. W ich menu znajdują się na pewno mączniki, ale również świerszcze, jedwabniki, owoce czy karaczany. Różnorodność diety sprawia, że raczej nie powinniśmy mieć większych problemów z odpowiednim dokarmianiem tych zwierząt.

Świerszcze

Jeśli chodzi o świerszcze, z pewnością należy zaliczyć je do jednych z najbardziej ruchliwych rodzajów pokarmu gekonów. To właśnie z tego względu, gekony wyjątkowo je uwielbiają. Szybko poruszające się świerszcze wzbudzają ich niemałe zainteresowanie. Zwierzęta mają bowiem dość dobrze rozwinięty instynkt łowczy. Dobra wiadomość jest taka, że świerszczy nie brakuje w sklepach zoologicznych. Nie powinno być zatem problemów z ich zakupem. Ponadto, gekony są w stanie upolować świerszcze przebywające w naturze, najczęściej na łąkach. Najlepiej będzie jednak, jeśli owady będą pochodziły z ekologicznych środowisk.

Mączniki

Mączniki są o wiele mniej ruchliwymi owadami niż wspomniane już wyżej świerszcze. Z tego względu, gekony sięgają po nie nieco rzadziej. Nie oznacza to jednak, że pozostają one całkowicie poza upodobaniami kulinarnymi tych zwierząt. Mączniki warto serwować przede wszystkim gekonom orzęsionym. Najlepiej smakują im te, które są tuż po wylince. Ich pancerze nie należą wówczas do szczególnie twardych, przez co gekony nie mają problemów z ich gryzieniem i trawieniem. Mączniki, podobnie zresztą jak świerszcze można zakupić w sklepie zoologicznym.

Jedwabniki

Jedwabniki powinny stanowić przede wszystkim urozmaicenie diety gekona. Raczej nie należy jednak traktować ich jako podstawy diety tych zwierząt. Wydaje się, że zakupienie żywych jedwabników może być utrudnione, ale z powodzeniem można zakupić takie znajdujące się w puszce. Warto nadmienić, że jedwabniki nie tylko są dla gekonów smaczne, ale i bardzo zdrowe. Uważa się, że należą do one do najwartościowszego pokarmu, jaki można od czasu do czasu podawać tym zwierzętom.

Owoce

Jeżeli jesteśmy właścicielami gekonów orzęsionych, w ich menu powinny znaleźć się też owoce. Nie oznacza to rzecz jasna, że powinny stanowić podstawę ich diety. Na pewno nie może ich jednak zabrankąć w jadłospisie. Wśród owoców, które warto serwować swoim gekonom orzęsionym znajdują się przede wszystkim truskawki, papaja, figi czy morele. Zwierzakom tym z powodzeniem można podawać także gruszki. Dzięki odpowiedniej ilości owoców w diecie gekona orzęsionego istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się dostarczyć im niezbędnych witamin i minerałów. Nie należy jednak przesadzać w żadną ze stron. W przeciwnym razie, owoce mogą doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem zwierzaka. Ponadto, w żadnym razie nie należy podawać gekonowi cytrusów. Mogłyby one bowiem zaszkodzić zwierzęciu.

Karaczany

Karaczany to kolejny typ pokarmu, po który z chęcią sięgną gekony. Trzeba przyznać, że zwierzaki te uwielbiają karaczany. Z powodzeniem mogą one stanowić urozmaicenie ich codziennej diety. Najlepiej wrzucić karaczana gekonowi do terrarium. Zwierzę bez trudu poradzi sobie z upolowaniem owada. Karaczany, podobnie jak większość owadów serwowanych gekonom można zakupić w sklepach zoologicznych.

Czy konieczna jest suplementacja?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy konieczna jest suplementacja u gekonów. Otóż okazuje się, że najprawdopodobniej tak. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku. Jeśli dieta gekona jest naprawdę mocno zróżnicowana i urozmaicona, problemy związane z niedoborami mogą nie wystąpić. Jeżeli jednak wystąpią, należy w porę zareagować. Witaminy nierzadko dostępne są w formie proszku. Można podać je gekonowi w bardzo prosty sposób. Otóż okazuje się, że wystarczy posypać takim proszkiem owada, którego spożyć ma gekon. Dzięki temu, istnieje spora szansa na to, że witaminy zostaną spożyte i przyswojone przez organizm zwierzęcia. Jeśli jednak mimo suplementacji dostrzega się jakieś problemy z zachowaniem czy wyglądem gekona, koniecznie trzeba rozważyć konsultację ze specjalistą. Lekarz weterynarii może wówczas zaordynować jakieś leki bądź inne witaminy czy minerały.