Kapibary to zwierzęta zaliczane do największych gryzoni świata. Zamieszkują przede wszystkim tereny Ameryki Południowej, a całkowita długość ciała dorosłego osobnika może liczyć sobie nawet ponad metr. Te wyjątkowe zwierzęta poświęcają sporą część dnia na poszukiwania pożywienia. Co znajduje się w ich jadłospisie?
Podstawowe żywienie kapibary
Kapibary zaliczają się do zwierząt roślinożernych. Jednocześnie warto podkreślić, że w kwestii żywienia są dosyć wybredne. Sięgają wyłącznie po określone rośliny, które spełniają ich smakowe oczekiwania. Do najpowszechniej poszukiwanych należą przede wszystkim rośliny przybrzeżne, głównie trawy.
Z racji tego, że wiele czasu poświęcają na relaks w wodzie, roślinność wodna jest im najbardziej bliska. Bardzo chętnie sięgają po hiacynty wodne, które są dla nich nie lada rarytasem. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że karta dań w przypadku kapibar będzie mocno uzależniona od pory roku i tym samym dostępności poszczególnych roślin.
W mniej sprzyjających okresach kapibara z pewnością skusi się na korę młodych drzew oraz różnego rodzaju nasiona. Bardzo chętnie poczęstuje się korzeniami roślin. Latem i wiosną najchętniej sięgają wyłącznie po kilka gatunków roślin, które w pełni spełniają ich zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze.
Owoce w diecie kapibary
Owoce z pewnością nie należą do ulubionych przysmaków kapibar. Zwierzęta te są niezwykle wybredne i odznaczają się bardzo mocno określonym gustem w kwestii żywienia. Nie oznacza to jednak, że owoce są całkowicie wyeliminowane. Głodne kapibary sięgną po owoce, które stanowią dla nich źródło bardzo cennych witamin. Dosyć chętnie jedzą jabłka, gruszki oraz banany. W sezonie letnim nie pogardzą soczystym arbuzem. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu zjadły świeże truskawki, śliwki oraz maliny.
Warzywa w diecie kapibary
Warzywa również nie stanowią podstawy diety kapibary, choć nie oznacza to, że nie powinny po nie sięgać. Doskonałym pomysłem będzie surowa marchew oraz pomidor bez zielonych elementów. Kapibara dosyć chętnie sięgnie także po dynię oraz zielone ogórki.
Dlaczego kapibara zjada swoje odchody?
Widok kapibary pochłaniającej własne odchody może być niepokojący. Trzeba jednak mieć świadomość, że to dosyć powszechne zjawisko. Koprofagia, czyli spożywanie własnych odchodów jest w przypadku kapibar dosyć pożyteczna, ponieważ dzięki temu wyposażają organizm z niezbędne białko i tym samym są w stanie bezproblemowo trawić ciężkostrawną roślinność. Nie należy wobec tego martwić się takim widokiem.
Czy kapibara je mięso?
Kapibara jest zwierzęciem w pełni roślinożernym. Wobec tego podawanie mięsa w jakiejkolwiek formie jest zabiegiem zbędnym i może jedynie zaszkodzić zwierzęciu.
Kapibary hodowlane – czym je karmić?
Dieta kapibar hodowlanych nie różni się zbytnio od diety kapibar żyjących na wolności. W obu przypadkach podstawą żywieniową będą stanowiły rośliny, zwłaszcza trawy, kłącza i korzonki. Warto jednak taką dietę nieco wzbogacić, dlatego wielu hodowców serwuje swoim pupilom również świeże siano. Dorosły osobnik jest w stanie każdego dnia przyjąć nawet do trzech kilogramów pożywienia. Doskonałym pomysłem będzie podawanie od czasu do czasu wybranych owoców oraz warzyw.
Stanowią one bardzo cenne źródło minerałów i witamin, które dbają o prawidłowy rozwój zwierząt oraz prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mają również wpływ na wiele zachodzących w ciele kapibary procesów. Doskonałym pomysłem będą świeże jabłka, gruszki, maliny, truskawki oraz melony. Hodowlane kapibary są znacznie bardziej przyzwyczajone do warzywnych przekąsek. Warto podawać im marchew, pomidory i ogórki.
Nie należy również zapominać o wodzie, do której zwierzę powinno mieć stały dostęp. Od czasu do czasu można im podawać także gotowany ryż oraz kukurydzę. Należy pamiętać, że regularne porcje kwasu askorbinowego to esencjonalna sprawa w przypadku kapibar. Dobrym wyborem będzie także suchy chleb, dzięki któremu kapibary będą mogły ścierać bezustannie rosnące zęby.
Czego nie mogą jeść kapibary? O czym należy pamiętać?
Kapibary nie znoszą nagłych zmian. Hodowcy przymierzający się do zmiany diety powinni mieć to na względzie, gdyż zbyt szybkie zmiany mogą zdezorientować organizm zwierzęcia i tym samym przyczynić się do bolesnych biegunek i niestrawności. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że karmienie kapibar wyłącznie suchą paszą może przyczynić się do zaparć.
Właśnie dlatego pełnowartościowa i zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu, a przede wszystkim świetnego zdrowia tych zwierząt. Stany zapalne dziąseł najczęściej wynikają z niedoborów witaminy C, dlatego dieta powinna uwzględniać warzywa i owoce z dużą jej zawartością.
Pod żadnym pozorem nie należy jednak podawać kapibarom słonych i wysoce przetworzonych produktów. W diecie tych wyjątkowych gryzoni nie powinny znaleźć się również słodycze. Układ pokarmowych tych zwierząt nie radzi sobie z przetwarzaniem takich treści, a nawet najmniejsze ilości mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie.