You are currently viewing Co spożywają gąsienice: Żywienie gąsienic a ich aparat gębowy

Gąsienice stanowią przejściową fazę rozwoju wielu owadów, dlatego raczej nie wzbudzają wielkiego zainteresowania wśród ludzi. Niemniej jednak, niektóre gatunki mogą wydawać się całkiem ciekawe. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym i w jaki sposób odżywiają się urocze gąsieniczki.

Gąsienice – najważniejsze fakty

Gąsienice są typem larwy motyli, a także błonkówek z podrzędu rośliniarek. Ich miękkie ciało posiada robakowaty kształt. Bardzo typowe dla gąsienic jest też to, że zwykle dosyć wolno się poruszają. Mało kto zastanawia się nad tym, jak na co dzień wygląda życie gąsienic, a szkoda. Okazuje się bowiem, że jak na swoje małe rozmiary wiodą całkiem ciekawy tryb życia. Zaskakujący dla niektórych może okazać się nawet sposób żywienia tych larw.

Żywienie gąsienic a ich aparat gębowy

Dywagując na temat sposobu odżywiania się gąsienic, warto zwrócić uwagę na ich aparat gębowy. Okazuje się bowiem, że mocno różni się on od aparatu gębowego postaci dorosłych. Gąsienice mają aparat gębowy gryzący, przy pomocy którego są w stanie rozdrabniać różne rodzaje pokarmów. To właśnie dzięki temu dostarczają swojemu organizmowi energii, która jest z kolei nieodzowna do tego, aby w dalszym ciągu mogły się one przeobrażać.

Gdzie gąsienice poszukują dla siebie pożywienia?

Gąsienice bez większych trudności radzą sobie z samodzielnym wyszukiwaniem swojego pożywienia. Są one przecież stałymi mieszkańcami naszych przydomowych ogrodów. Nie brakuje ich też w sadach. W tego typu miejscach gąsienice mają do dyspozycji naprawdę wiele roślin. Na powolne wyszukiwanie oraz życie pożywienia muszą jednak poświęcać zdecydowaną większość swojego wolnego czasu. Gąsienice mogą też wzbudzać całkiem spore niezadowolenie u właścicieli ogrodów warzywnych i kwiatowych. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że nadgryzają one liście, ale także kwiaty. Bywa, że pożywiają się też dojrzewającymi owocami i warzywami. Nic zaś dziwnego w tym, że większość z nas chciałaby mieć nienaruszone plony.

Co jedzą gąsienice motyla?

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów gąsienic są oczywiście gąsienice motyla. To naprawdę ciekawe stworzenia, które wyróżniają się pięknym ubarwieniem. Jakie są zas zwyczaje żywieniowe gąsienic motyla? Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej właśnie kwestii. Otóż okazuje się, że gąsieniczki motyla nierzadko nadgryzają łodygi różnych ogródkowych roślin. Niszczą one w ten sposób nie tylko kwiaty, ale i warzywa czy owoce. Co ciekawe, niektóre gąsienice mają pewne szczególne upodobania żywieniowe. Właśnie przez to można spotkać je żerujące na specyficznych gatunkach roślin. Gąsienice motyla mogą popijać wodę oraz kwiatowe nektary. Robią to jednak o wiele rzadziej niż dorosłe osobniki motyli.

Co spożywają gąsienice ćmy?

Kolejnymi popularnymi typami gąsienic oprócz gąsienic motyli są gąsienice ćmy. Są one rzecz jasna roślinożerne, więc odżywiają się głównie tym, co znajdą w ogrodach i parkach. Niestety, gąsienice ciem mogą okazać się ich prawdziwą zmorą. Niektóre gatunki zwracają swoją uwagę tylko na określone gatunki roślin. Mowa tu chociażby o ćmie buszkpanowej. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwą inwazją ciem bukszpanowych, musimy liczyć się z tym, że nasze krzewy ogrodowe zostaną całkowicie zniszczone.

Co jedzą inne gatunki gąsienic?

W przyrodzie występują nie tylko gąsienice ciem czy gąsienice motyli. Okazuje się bowiem, że w naszych ogrodach czy parkach możemy spotkać też inne gatunki tych niewielkich stworzeń. Raczej mało kogo zaskoczy to, że odżywiają się one w dosyć podobny sposób. Uwzględniając bogate menu większości gatunków gąsienic, należy wymienić takie pokarmy jak mech, wosk pszczeli, grzyby czy naturalne odpady roślinne.

Czy gąsienice jedzą dużo?

Wiele osób może zastanawiać się nie tylko nad tym, co jedzą gąsienice, ale i nad tym jak dużo one jedzą. Jak jednak wspomniano już wyżej, należą one do wyjątkowo żarłocznych stworzeń. Jedna gąsienica raczej nie narobi jednak jakichś drastycznych szkód w naszym ogrodzie. Jeśli jednak gąsienic będzie już całe stadko, najprawdopodobniej zauważymy skutki ich działalności. Gąsienica właściwie przez większą część dnia je.

Od jakich czynników zależna jest dieta gąsienic?

Co ciekawe, dieta gąsienic zależna jest od różnych czynników. Przede wszystkim, wpływ na to, co dokładnie jedzą gąsienice ma to, z jakim konkretnie gatunkiem mamy do czynienia. Inaczej wygląda przecież dieta gąsienic motyla, a inaczej dieta gąsienic ciem. Spore znaczenie na to, jak żywią się gąsienice ma też miejsce, w którym one na co dzień żyją. Najlepiej mają rzecz jasna gąsienice lasów tropikalnych. Mają one przecież do dyspozycji całe mnóstwo bujnych i zielonych roślin, którym na dodatek nie brak jest wilgoci. O wiele bardziej skomplikowane będzie życie gąsienic, które zamieszkują tereny skąpe w roślinność, zwłaszcza tę zieloną.