You are currently viewing Co takiego jedzą dzikie jeże: co spożywa na wolności

Jeże to niezwykle urocze i słodkie zwierzątka, które podziwia wiele osób. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak właściwie wygląda dieta jeży i co można im serwować. Dobrze byłoby więc pogłębić swoją wiedzę na ten temat, zwłaszcza jeśli zamierza się dokarmiać dzikie jeże. Oto co takiego ciekawego jedzą jeże.

Co spożywa jeż na wolności?

Dieta jeży nie należy do jakichś szczególnie skomplikowanych. Jak się jednak okazuje, ma ona stosunkowo niewiele wspólnego z soczystymi jabłkami, które jeże noszą na swoich kolcach. Na podstawie licznych badań naukowych wysnuto liczne wnioski odnośnie diety jeży. Okazuje się, że w ich jadłospisach znajdują się przede wszystkim ślimaki, gąsienice, dżdżownice, a także skorki, wije czy żuki. Nietrudno zatem zgadnąć, że jeże preferują mięso świeże. Dobra wiadomość jest taka, że w sprzyjających warunkach nie muszą one martwić się o brak pożywienia. Zdobędą je też bez większych trudności. Kiedy jednak jeżom zabraknie z jakichś względów świeżego mięsa bądź będzie ono wyjątkowo trudno dostępne, zwierzak sięgnie po padlinę. Nie znajduje się ona jednak w kręgu jego szczególnych upodobań żywieniowych.

Jak wygląda kwestia z jedzeniem jabłek?

Jak już zaznaczono wyżej, podstawą codziennej diety dzikich jeży nie są jabłka, czy też innego rodzaju owoce, a mięso. Czy jednak zwierzęta te faktycznie i całkowicie stronią od soczystych jabłek? Jak się okazuje, nie. Dzikie jeże jak najbardziej mogą spożywać jabłka. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będą one stanowiły podstawy menu. Jabłka znajdą się w menu jeży raczej okazjonalnie. Stanowią one zatem uzupełnienie ich diety.

Ile pokarmu zjada dziki jeż każdego dnia?

Wiele osób może zastanawiać się nie tylko nad tym, co je dziki jeż, ale też nad tym, jaką ilość pokarmu zjada każdego dnia. Otóż okazuje się, że dzikie jeże są w stanie spożywać każdego dnia blisko 70 gram pokarmu. Nietrudno zgadnąć, że zdecydowaną większość tego pokarmu stanowią produkty pochodzenia mięsnego. Niestety, jeśli jeż nie ma dostępu do wystarczającej ilości pokarmu, ograniczy ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Może to negatywnie odbić się na zdrowiu zwierzątka, dlatego warto rozważyć dokarmianie dzikich jeży.

Co można serwować dzikim jeżom?

Dzikie jeże można dokarmiać, ale należy robić to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, trzeba będzie pamiętać o tym, co można podawać jeżom, a czego nie. Otóż okazuje się, że zwierzakom tym można podawać kurze lub przepiórcze jaja. Mogą, ale nie muszą być one gotowane. Co ciekawe, jeże chętnie spożyją również różnego rodzaju mięso. Mowa tu między innymi o indyku, kurczaku czy też o kurzych sercach.  ’

Skąd wziąć pożywienie dla dzikich jeży?

Każdy, kto chce dokarmiać dzikie jeże, musi wiedzieć, skąd można wziąć pożywienie dla tych uroczych zwierząt. Na szczęście, wiele pokarmów, które mogą spożywać jeże można zakupić w zwykłym sklepie spożywczym. Równie dobrze można jednak udać się do sklepu z artykułami zoologicznymi. Tam można dokonać zakupu różnego rodzaju robaków, które są lubiane przez jeże. Mowa tu chociażby o świerszach, ale też o karakanach czy o oseskach mysich.

Czy kocia karma nadaje się dla dzikiego jeża?

Sporo osób może zastanawiać się nad tym, czy dzikim jeżom można podawać kocią karmę. Wydaje się bowiem, że jest to dosyć popularny produkt serwowany tym zwierzętom przez ludzi, którzy chcą je dokarmić. Na szczęście, okazuje się, że kocia karma może z powodzeniem stanowić pożywienie dla dzikiego jeża. Warto jednak zadbać o to, aby karma zawierała sporą ilość dobrego jakościowo mięsa. Pamiętajmy też o tym, że dobrym wyborem będzie mokra, a nie sucha karma.

Dieta dzikiego jeża – co jeszcze warto mieć na uwadze?

Jeżeli chcemy dokarmiać dzikie jeże, powinniśmy robić to z głową. Na pewno nie należy robić tego za często, jeśli nie chcemy aby przebywające w pobliżu jeże przyzwyczaiły się do tego, że zawsze będą miały zapewniony pokarm. Niestety, mogłyby one wówczas utracić swoje zdolności do samodzielnego zdobywania pokarmu. Jest to szczególnie groźne w przypadku młodych jeży, zwłaszcza jeśli są dokarmiane od małego. Trzeba też mieć na uwadze to, że dzikie jeże bywają płoche, zwłaszcza jeśli nie żyją blisko siedzib ludzkich. Wydaje sie więc, że jeżom warto serwować pokarm we właściwym miejscu. Można umieścić jedzenie w kociej bądź psiej misce. Postawmy je na przykład tam, gdzie regularnie widujemy jeże. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zwierzęta chętnie zgłoszą się na dokarmianie. Nie zrażajmy się jednak, jeśli przez kilka dni nie przychodzą. Cierpliwość w takich kwestiach bywa na szczęście wynagradzana.