Czarny łabędź to wyjątkowy, piękny i rzadko spotykany ptak. Jeśli chcesz poznać fakty na temat tych zwierząt, czytaj dalej. Poniżej znajdziesz wartościowe i ciekawe informacje.
Czarne łabędzie – podstawowe informacje
Czarny łabędź to duży ptak z podrodziny gęsi w rodzinie kaczkowatych. Zwierzę te można zobaczyć w Australii, Nowej Zelandii, w Japonii i Europie. Jeśli chodzi o Polskę, aby móc na żywo podziwiać to piękne stworzenie, wystarczy udać się do ogrodu zoologicznego. Ptaki można zobaczyć na przykład w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Łabędź czarny nie jest zagrożony wyginięciem. Długość ciała tego ptaka może wynosić od 110 do 140 cm. Rozpiętość skrzydeł zaś od 161 do 205 cm. Samica łabędzia czarnego waży około 4 do 5 kg, samiec zaś może ważyć do 7 kg. Łabędź czarny wybiera spokojne wody, unika tych, na których pojawiają się wysokie fale, a także wód szybko płynących. Ptaki te żywią się głównie pędami i liśćmi wodnych roślin. Łabędzie czarne nie pogardzą także trawą i różnego rodzaju ziołami. Warto wspomnieć, że ptaki te karmią młode bezkręgowcami, a więc owadami i skorupiakami. Ciekawym jest fakt, że lęgi tych zwierząt odbywają się prawie we wszystkich porach roku. Liczba składanych przez łabędzie czarne jaj wynosi zazwyczaj 4-5. Wysiadywanie trwa 35-40 dni. Gniazda urządzają w pobliżu wody.
Łabędzie czarne mają tęczówki oczne w kolorze czerwonym. Ten sam kolor zdobi dziób ptaka, na jego grzbiecie można zauważyć biały pasek. Cechą charakterystyczną jest wyjątkowo długa szyja (najdłuższa wśród łabędzi). Skrzydła także są długie i szerokie, a pióra na ich końcach są podwinięte. Pisklęta łabędzi czarnych są szarobure. Pokrewne gatunki ptaków to łabędź niemy, łabędź czarnodzioby, łabędź krzykliwy, łabędź trąbiący oraz łabędź czarnoszyi. Chcesz wiedzieć więcej? W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz ciekawostki o czarnych łabędziach.
Ciekawostki o czarnych łabędziach
Oto ciekawostki o czarnych łabędziach:
1. Czarny łabędź w kulturze europejskiej jest symbolem wierności i miłości. Powodem jest fakt, że zwierzęta te łączą się w pary na całe życie.
2. Czarne łabędzie mają długą szyję. Dzięki temu przeszukując dno, mogą sięgać nawet głebokości 1 m. Innym ciekawym faktem jest to, że ptaki te są zdolne do lotu po 120-150 dni po urodzeniu.
3. Czarny łabędź to rekordzista, jeśli chodzi o liczbę piór. Posiada ich ponad 25 000.
4. Czarne łabędzie posiadają zęby, co w przypadku ptaków jest rzadkością.
5. Długość życia łabędzie czarnego może wynieść nawet 40 lat.
6. Wiele lat temu uważano, że istnieją tylko białe łabędzie. Czarnego ptaka zauważono po raz pierwszy w 1697 roku i miało to miejsce w Australii. Niezwykłe jak na te czasy zwierzę miał okazję zobaczyć wówczas holenderski podróżnik Willem de Vlamingh.
7. Łabędzie czarne gubią wszystkie lotki podczas pierzenia, co uniemożliwia im latanie przez około 5-6 tygodni.
8. Łabędzie czarne osiągają dojrzałość płciową w 18 miesiącu życia. Do skończenia 3-4 lat nie składają jaj.
9. W Europie łabędzie czarne hodowane są jako ptaki ozdobne.
10. Czarne łabędzie szczególną popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii.
Zjawisko czarnych łabędzi
Pomimo że spotkanie czarnego łabędzia nie jest już tak dużym szokiem, jak w przypadku holenderskiego podróżnika, ptaki te wciąż wzbudzają duże zainteresowanie. Ciekawym jest zjawisko czarnych łabędzi, czyli nieprzewidywalne sytuacje. Doskonałym przykładem może być na przykład atak terrorystyczny na WTC, do którego doszło 11 września 2001 roku. Kolejny przykład zjawiska czarnych łabędzi to kryzys finansowy z 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Chiński Black Monday z 2015 roku także jest świetnym przykładem takiej właśnie sytuacji.
Jak rozpoznać zjawisko czarnych łabędzi? Powinno ono spełniać trzy warunki. Po pierwszej zjawisko musi pojawić się z zaskoczenia, po drugie musi mieć duży wpływ na gospodarkę lub społeczeństwo i po trzecie, gdy jest już po wszystkim, takie zjawisko musi okazać się wytłumaczalne. Po uporaniu się z tego rodzaju zjawiskami specjaliści próbują dowiedzieć się, czy można było ich uniknąć. Nawet w najbardziej zaskakujących przypadkach może okazać się, że było to możliwe. Więcej na temat nieprzewidywalnych zdarzeń można przeczytać na przykład w książce „Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem”.
Łabędź czarny w kulturze europejskiej symbolizuje siły nieczyste i trudne do poskromienia żądze. Nietrudno to zrozumieć, ptak ten jest bowiem przeciwieństwem łabędzie białego, który jest symbolem niewinności, wiedzy, boskiej mocy, a nawet nieśmiertelności. Warto wspomnieć, że artyści chętnie wykorzystują motyw czarnych łabędzi w sztuce. Przykładem może być na przykład spektakl „Czarny łabędź”, liczne druki artystyczne i obrazy, czy też film o tytule „Czarny łabędź” z 2010 roku.