Bażant to przepiękny ptak należący do rodziny kurowatych. Samiec odznacza się rdzawym upierzeniem pokrytym ciemnymi plamkami, ciemną głową i szyją pokrytą niebiesko-zielonym nalotem. Samica na ogół posiada brązowe upierzenie z czarnymi plamkami. Co jedzą te ptaki?
Podstawowa dieta żywieniowa bażantów
Bażanty żyjące na wolności najchętniej sięgają po różnego rodzaju mieszanki ziaren. Ich ulubionym rarytasem jest przede wszystkim pszenica, aczkolwiek chętnie sięgają również po kukurydzę czy owies. Nic zatem dziwnego w tym, że najczęściej można je spotkać na terenach rolniczych. W takich miejscach znajdują pożywienie, które jest niezbędne do budowania masy ciała przed najtruniejszym dla nich okresem zimowym. Bażanty nie ograniczają się wyłącznie do ziaren. Na nieco podmokłych terenach będą poszukiwały liściastych roślin. Bardzo chętnie sięgną po kłącza, bulwy oraz korzenie wybranych roślin. W glebie będą również poszukiwały większych i mniejszych owadów, które z kolei stanowią dla nich źródło cennego białka. Uwielbiają chrząszcze, aczkolwiek gdy tylko nadarzy się okazja, zje również dżdżownice, ślimaki i pajęczaki.
Czy bażanty jedzą owoce?
Bażanty bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju owoce, a te stanowią dla nich bardzo wartościowe źródło wszelkich witamin odpowiadających za poprawne działanie całego organizmu. Uwielbiają skubać świeże jabłka, choć w ich diecie mogą pojawić się również gruszki oraz śliwki.
Warzywa w diecie bażantów
Nie ma co do tego wątpliwości, że bażanty sięgają po warzywne przekąski z wielką ochotą. Uwielbiają zarówno ziemniaki, jak i buraki oraz marchew. Bardzo chętnie sięgają także po pietruszkę. I w tym przypadku takie urozmaicenie diety pozwala im dostarczać sobie wielu cennych minerałów i witamin. Powyższe warzywa mogą jeść zarówno na surowo, jak i w wersji poddanej termicznej obróbce. Warzywne uzupełnienie podstawowej diety żywieniowej może zawierać również brukiew, kapustę pastewną oraz bulwy topinamburu.
Czy bażanty mogą jeść mięso?
Przede wszystkim należy pamiętać, że bażanty to ptaki odżywiające się przede wszystkim ziarnami, wybranymi owadami, owocami i warzywami. Mięso stanowi zbędny element w ich diecie i zdecydowanie nie jest im potrzebne. Ptaki te odznaczają się układem pokarmowym, który nie jest przyzwyczajony do trawienia takich treści, aczkolwiek niektórzy hodowcy od czasu do czasu podają bażantom chude mięso, by zapewnić im większe dostawy niezbędnego białka.
Co jedzą małe bażanty?
Dieta małych bażantów różni się nieco od diety dorosłych osobników. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim hodowcy, którym zależy na prawidłowym rozwoju ptaków i ich dobrym zdrowiu. W pierwszych tygodniach życia podstawą ich diety będą stanowiły gotowane jajka z rozdrobnionymi skorupkami. Można skorzystać z jaj kurzych, indyczych lub bażancich. Dodatek skorupki zapewnia młodym źródło bardzo cennego na tym etapie wapnia. W diecie młodych bażantów powinna pojawiać się również kasza kukurydziana oraz płatki owsiane. Dobrym pomysłem będzie również rozdrobniony mniszek lekarski, który stanowi świetne źródło cennych minerałów. Dopiero w drugim tygodniu życia będzie można zacząć podawać niewielkie porcje twarogu, rozdrobnione liście wybranych warzyw oraz lucernę.
Żywienie hodowlanych bażantów
Dieta hodowlanych bażantów może przybierać różne formy, w zależności od przeznaczenia ptaków. Hodowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że inaczej prezentuje się dieta bażanta hodowanego na mięso. W takich sytuacjach większa waga ptaków ma niemałe znaczenie, dlatego dieta powinna składać się z pełnoporcjowych i wysokoenergetycznych mieszanek. Drugi styl karmienia pozwalający hodować ptaki o niższej wadze, powinien uwzględniać zarówno mieszanki pełnoporcjowe, jak i różnego rodzaju zielonki podawane w odpowiednich proporcjach.
Czego nie mogą jeść bażanty?
Choć z pewnością nie należą do ptaków o ponadprzeciętnie wybrednym podniebieniu i chętnie sięgną po kuszące przekąski różnego rodzaju, to jednak należy pamiętać, że posiadają listę produktów, które nie powinny znajdować się w ich diecie. Jak wszystkie inne ptaki, bażanty również nie posiadają woreczka żółciowego. Taki stan rzeczy oznacza, że nie są w stanie wydalać gromadzącej się w organizmie soli. Serwowanie tym ptakom gotowanych solonych warzyw nie jest zatem dobrym pomysłem. Taka dieta w dłuższej perspektywie może ptakom solidnie zaszkodzić. Fatalnym pomysłem będzie także częstowanie bażantów chlebem. Pieczywo w jakiejkolwiek formie najczęściej zawiera sól, co stanowi pierwszą przeszkodę. Nie należy również zapominać o tym, że układ pokarmowy bażantów totalnie nie jest przystosowany do trawienia takich treści, a podczas trawienie dochodzi do fermentacji, której efektem może być zakwaszenie organizmu. Bażantom nie należy również podawać żadnych słonych przekąsek. Nawet najmniejsze ilości mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Nie powinny również mieć stycznści z jakimikolwiek słodyczami. Tego rodzaju dobrodziejstwa w nieumiarkowanych ilościach są szkodliwe nawet dla człowieka. Dla bażanta mogą oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.