kaczki i gęś

Gęsi to charakterystyczne białe ptaki, które od czasów starożytnych mają wielkie znaczenie dla ludzi. Są symbolem czystości i opiekuńczości, budzą sympatię ludzi, a ponadto niejednokrotnie stawały się bohaterkami cenionych bajek dla dzieci.

W Polsce cenione są jako ptaki hodowane ze względu na pierze oraz smaczne mięso. Czym się charakteryzują i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka wybranych informacji.

Charakterystyka gęsi

Gęsi to ptaki wodne, które dzielą się na kilka gatunków, a mianowicie gęgawę, łabędzionosą, białoczelną i kanadyjską. Gęś gęgawa została udomowiona około trzech tysięcy lat temu przez cywilizacje starożytne, a mianowicie Rzymian, Greków, Egipcjan i Babilończyków. Jej azjatyckim odpowiednikiem jest gęś łabędzionosa, która mniej więcej w tym samym czasie została udomowiona przez Chińczyków.

Gęś białoczelna została udomowiona dopiero w XIX wieku w Rosji, a z kolei gęś kanadyjska została częściowo udomowiona w wieku XVIII na terenie Ameryki Północnej. Jakby tego było mało, gęsi dzielą się również na rasy, których jest aż kilkanaście. Najpopularniejsza w Polsce gęś domowa jest krzyżówką gęsi gęgawy i łabędzionosej. Ma białe upierzenie, długą i wyprostowaną szyję, a także masywny dziób.

Czym odżywiają się gęsi i jak należy o nie dbać?

Gęsi są cenione przez hodowców, ponieważ należą do ptaków o niskich wymaganiach i są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Są ptakami trawożernymi, ale chętnie sięgają równeż po owoce i warzywa, takie jak marchew, jabłka, kapustę czy też pozostałości po ścięciu kalafiorów.

Z powodzeniem mogą odżywiać się małowartościową paszą, dlatego sprawdzają się w gospodarstwach o złych warunkach glebowych. Ponadto gęsi muszą mieć stały dostęp do wody, a obszar wybiegu powinien być dostosowany do ich ilości.

Szacuje się, że na początkowym etapie chowu na jedną gęś powinno przypadać około dziesięciu metrów kwadratowych powierzchni. Później może być ona nieograniczona. Tak niewielkie wymagania sprawiają, że gęsi należą do najmniej problematycznych zwierząt hodowanych w wielu gospodarstwach.

Czy gęsi chorują?

Podobnie jak inne zwierzęta hodowlane, gęsi są podatne na różne choroby, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Zdarza się jednak sporadycznie, że na choroby zapadają pisklęta gęsi domowej. Jedną z poważniejszych chorób w tym wypadku jest choroba Derzsyego, czyli wyjątkowo zaraźliwa choroba wirusowa drobiu wodnego.

Dotyka tylko młode ptaki i może powodować znaczące straty ekonomiczne, ponieważ nawet ozdrowieniec może zarażać inne gęsi, a im młodszy ptak, tym mniejsze szanse na przeżycie.

Choroba objawia się tym, że ptak robi się apatyczny, szuka ciepłych miejsc, traci upierzenie czy też ma zapalenie spojówek. Aby jej uniknąć można szczepić ptaki, a przede wszystkim zaleca się unikania używania tych samych aparatów lęgowych do różnych stad.

Czy hodowla gęsi jest opłacalna?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, ponieważ gęś od wielu lat uznawana jest za arystokratkę w świecie drobiu. Jej mięso jest bardzo cenione i choć nie jada się go tak powszechnie, jak kurczaka, wciąż jest na nie ogromne zapotrzebowanie.

Ponadto gęsi są cenione ze względu na swoje pierze, które wykorzystuje się do produkcji poduszek i kołder. Pierze gęsie nazywa się często idealnym wypełnieniem do pościeli, ponieważ jest dość elastyczne i niewielka jego ilość wystarcza, aby puchowa kołdra czy poduszka z pierzem była bardzo wygodna.

Nie bez znaczenia jest to, że pościel z pierzem jest szalenie modna w ostatnich latach, kiedy ceni się ponad wszystko naturalne rozwiązania. Hodowla gęsi jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw z kiepskimi warunkami glebowymi, których nie stać na inwestycję w bardziej wymagające hodowle.

Hodowla gęsi

Hodowla gęsi w Polsce może być bardzo opłacalna i nie wymaga dużych powierzchni, dzięki czemu jest dostępna nawet dla osób z mniejszymi gospodarstwami. Hodowla gęsi wymaga wygodnego i bezpiecznego miejsca dla ptaków, w tym odpowiedniego schronienia i dostępu do pastwisk. Konieczne są odpowiednie akcesoria do hodowli, takie jak budy, karmniki i poidełka.

Należy znaleźć renomowanego dostawcę zdrowych gęsi. Gęsi wymagają regularnej opieki i zbilansowanej diety, z dostępem do świeżej wody. W zależności od lokalizacji, hodowla gęsi może wymagać uzyskania odpowiednich zezwoleń, szczególnie w przypadku działalności komercyjnej.