Koszatniczka to gryzoń z rodziny koszatniczkowatych. W naturalnym środowisku żyje w Andach na wysokości około 1200 m n.p.m. Można zobaczyć ją także w różnych zakątkach świata w ogrodach zoologicznych, wiele osób decyduje się także uczynić ją domowym zwierzakiem. Poniżej znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat koszatniczek.
Koszatniczka – podstawowe informacje
Można śmiało powiedzieć, że koszatniczki to niewielkie zwierzęta. Osiągają wzrost do 15 cm, jeśli chodzi o masę, zazwyczaj jest to jedynie 300 g. Maść jest brunatno-szara. Koszatniczki często nazywane są szczurami z ogonami wywiniętymi na kształt trąbki. Rzeczywiście gryzonie te z wyglądu są podobne do szczurów. Chociaż koszatniczki są drobne, mają silne kończyny, dzięki czemu wspinaczka nie jest dla nich problemem. Gryzonie z tego gatunku pochodzą z Ameryki Południowej. Chociaż w Polsce w wielu domach są pupilami, w Ameryce Północnej postrzega się je jako szkodniki. Niestety koszatniczki niszczą uprawy, a więc mieszkańcy chętnie się ich pozbywają, co prowadzi do zmniejszania populacji w miejscu ich naturalnego występowania. Koszatniczka żyje średnio od 5 do 7 lat. Dużą zaletą tych zwierząt jest to, że są przyjazne i towarzyskie, a więc nietrudno je oswoić. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których ludzie decydują się na takiego domowego pupila. Warto również wspomnieć, że mogą sprawdzić się dobrze nawet w przypadku osób uczulonych na sierść. Okrywa koszatniczek nie wywołuje bowiem reakcji alergicznych.
Jak dbać o koszatniczkę?
Każdy, kto chce mieć koszatniczkę w swoim domu, powinien pamiętać, że jest to zwierze, które potrzebuje dużej ilości ruchu. Konieczna jest więc klatka o odpowiednich wymiarach, czyli minimum 50 x 100 cm, jeśli chodzi zaś o wysokość klatki, powinna wynosić nie mniej niż 40 cm. Kolejną ważną kwestią jest to, że koszatniczki są wyjątkowo towarzyskie. Jeśli więc chcesz zdecydować się na takiego przyjaciela, zadbaj o towarzystwo. Zakup dwóch koszatniczek to bez wątpienia dobra decyzja. Pamiętaj także, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki do bezpiecznej i aktywnej zabawy. W klatce powinny znaleźć się atrakcje takie jak tunele, czy też kładki. Jeśli chodzi o akcesoria dla koszatniczek, w klatce nie może zabraknąć także elementów, które pozwolą pupilom na ścieranie. Wszystko to, co potrzebne znajdziesz w sklepie zoologicznym. Jeśli zależy Ci na szerokiej gamie produktów, Twoje oczekiwania spełni oferta sklepu internetowego.
Jeśli chodzi o żywienie koszatniczek, zadbanie o odpowiednią dietę nie powinno być problemem. W każdym sklepie zoologicznym można bowiem znaleźć karmę dedykowaną tym gryzoniom. Koszatniczki chętnie jedzą także liście malin i truskawek, sałatę oraz zioła. Raz na jakiś czas pupilowi można podać także smakołyki takie jak pomidor, seler, czy też brokuły. Bardzo ważne jest to, aby nie karmić koszatniczek tym, co jest dla nich szkodliwe. Mowa tutaj na przykład o żywności zawierających dużą ilość cukru jak na przykład rodzynki. Koszatniczki nie powinny jeść także żurawiny.
Opiekunowie koszatniczek powinni pamiętać, że zwierzęta ta źle radzą sobie z samotnością. Przyda się nie tylko kompan do zabawy w postaci drugiego zwierzaka, ale także kontakt z właścicielem. Jeśli koszatniczka podgryza swój ogon lub nawet wyrywa sobie sierść, prawdopodobnie oznacza to, że jest samotna i mocno znudzona. W takim przypadku warto poświęcić pupilowi więcej czasu.
Ciekawostki o koszatniczkach
Oto kilka ciekawostek o koszatniczkach:
1. Koszatniczki śpią w 20-minutowych cyklach. Najchętniej bawią się rano i po południu.
2. Koszatniczki chętnie przytulają się do siebie podczas snu. W ramach rozrywki stają na dwóch łapkach i toczą „walki”.
3. Koszatniczki potrzebują tak zwanych kąpieli piaskowych, które wpływają korzystnie na stan futra i skóry. Wystarczy regularnie wstawiać do klatki pojemnik z dedykowanym do tego piaskiem.
4. Gryzonie te osiągają dojrzałość płciową około 6 miesiąca życia.
5. Ciąża u koszatniczek trwa około 3 miesiące. Może urodzić się od 1 do 8 maluchów.
6. Koszatniczki są w stanie przeżyć bez wody nawet kilkanaście dni. Opiekunowie domowych gryzoni nie powinni jednak eksperymentować i zawsze zapewniać pupilowi dostęp do świeżej wody.
7. Zęby tych gryzoni rosną przez całe życie.
8. Koszatniczki są wrażliwe na wysoki cukier oraz tłuszcze. Bardzo ważna jest więc odpowiednia dieta.
9. Koszatniczki wydają różne charakterystyczne dźwięki. W repertuarze znajduje się na przykład odgłos przypominający ćwierkanie wróbla.
10. Gryzonie te nie mają problemu z rozpoznaniem swojego opiekuna. Koszatniczki są wyjątkowo przyjazne, lubią spędzać czas z człowiekiem i nie pogardzą pieszczotami.
11. Koszatniczki widzą w ultrafiolecie.
12. Podczas zalotów gryzonie te spryskują się moczem.
13. Koszatniczki bardzo źle znoszą przegrzanie.