nutrie

Nutria amerykańska to gryzoń z podrodziny kolczaków w rodzinie kolczakowatych. Najczęściej można spotkać je w hodowlach. Nutria amerykańska z daleka może przypominać szczura, ale ma kilka cech charakterystycznych, dzięki którym można ją rozpoznać. W kolejnych akapitach znajdziesz więcej informacji na temat tych gryzoni.

Nutria amerykańska – podstawowe informacje

Nutria amerykańska może mierzyć 40-65 cm. Cechą charakterystyczną tych gryzoni jest długi ogon (30-75 cm) pokryty łuskami. Warto wspomnieć także o długich pomarańczowych siekaczach. Kolejną cechą charakterystyczną, jeśli chodzi o wygląd nutrii amerykańskiej, są kończyny tylne, a dokładniej palce połączone błoną. Także duża głowa z małymi uszami jest cechą, dzięki której można rozpoznać tego gryzonia. Nutria może ważyć około 9 kg.

Wyróżnia się kilka dominujących odmian barwnych:

– Czarna dominująca,

– Biała niealbinotyczna,

– Bursztynowo-złocista.

Warto wspomnieć także o odmianach recesywnych, czyli sobolowej, szafirowej, pastelowej, perłowej, albinotycznej, mozaikowatej. Występują także mieszańce.

Nutria amerykańska – tryb życia i pożywienie

W Polsce Nutrię amerykańską można spotkać najczęściej w hodowli. Jeśli żyje na wolności, najczęściej jest to wynik ucieczki z takiej hodowli. Nutriom amerykańskim bez opieki człowieka trudno jest przetrwać typowe zimowe warunki. Jeśli chodzi o naturalne występowanie, nutrie amerykańskie żyją w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Gryzonie te zamieszkują nory w brzegach zbiorników wodnych. Niestety nie zawsze są mile widziane w naturalnym środowisku. Gryzonie te przenoszą groźne dla człowieka choroby, niszczą także roślinność.

Nutrie amerykańskie cieszą się świetnym słuchem i potrafią dobrze pływać, a nawet nurkować, niestety mają słaby wzrok. Prowadzą półwodny tryb życia i są roślinożercami. Nutrie amerykańskie jedzą głównie roślinność znajdującą się w stawach i innych zbiornikach wodnych, nie pogardzą także młodymi pędami krzewów i korą. Przysmakiem dla tych gryzoni są małże. To właśnie (między innymi) do otwierania muszli służą nutriom duże pomarańczowe siekacze. Jeśli chodzi o żywienie nutrii w fermach, często opiekunowie decydują się na podawanie pożywienia przeznaczonego dla królików. Nutrie mogą żyć nawet 24 lata.

U nutrii amerykańskiej ciąża trwa 128-132 dni, w jednym miocie rodzi się około 4-8 młodych. Gryzonie te osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-7 miesięcy. Rozróżnia się trzy metody rozpłodu nutrii amerykańskich. Jeden z nich to rozpłód parami, czyli najprostsza metoda polegająca na umieszczeniu samca i samicy w jednej zagrodzie. Kolejna metoda to rozpłód haremowy. W tym przypadku w jednej zagrodzie należy umieścić dwie samice i jednego samca. Ostatni typ to rozpłód kierowany, polegający na dopuszczeniu samicy do samca w określonych terminach. Metoda ta jest najbardziej pracochłonna.

Nutria amerykańska – hodowla

Nutrie amerykańskie hodowane są już od wielu lat. Głównym celem jest pozyskanie futra, które jest tak popularne ze względu na wyjątkowo miękkie podszycie. W różnych zakątkach świata nie brakuje także miłośników potraw z mięsa tego gryzonia. Nutria jest ceniona za wartościowe białko z dobrze zbilansowanym składem aminokwasowym. Mięso jest także bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w diecie człowieka bardzo ważne. Odpowiednio przyrządzone mięso z nutrii amerykańskiej zachwyca aromatem i jest smaczne.

W Polsce nutrie amerykańskie są hodowane od 1926 roku. Opieka nad tymi gryzoniami wymaga odpowiedniej wiedzy, przyda się też doświadczenie i zaangażowanie. Niezwykle ważne jest zapewnienie dobrych warunków. Najlepszy system hodowli nutrii amerykańskiej to haremowy. Ważne jest to, aby samice umieszczone w zagrodzie z samcem były siostrami. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z rywalizacją. Trzeba pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest podawanie gyrozoniom posiłków o określonej porze. Jeśli chodzi o warunki, nutrie najlepiej czują się w dużej i otwartej przestrzeni o klimacie tropikalnym. Poza hodowlami, nutrie amerykańskie można spotkać także w zoo. W tym przypadku opiekę nad gryzoniami sprawują wykwalifikowani pracownicy.

Nutria amerykańska – kilka ciekawostek

Oto kilka ciekawostek o nutriach amerykańskich:

1. Pysk nutrii posiada neurony czuciowe, służące do nawigacji po zmroku.

2. W czasie nurkowania u nutrii pojawia się barykardia, czyli okresowe spowolnienie rytmu serca. Dzięki temu gryzoń może nurkować nawet do 10 minut.

3. Gruczoły mlekowe położone są wysoko, niemalże grzbietowo.

4. Nutrie amerykańskie są roślinożerne, jednak zdarza im się spożywać małe stawonogi lub pisklęta ptaków, które znajdują w przybrzeżnych zaroślach.

5. Nutria amerykańska inaczej jest nazywana szczurem rzecznym.

6. Nutrie amerykańskie to gryzonie nocne.

7. W celu zadbania o pielęgnacje i podczas karmienia młodych nutrie często wykorzystują zbudowane przez siebie platformy składające się z roślinności i drewna.

8. Sierść nutrii ma dwie warstwy: pierwsza składa się z kudłatych włosów, druga zaś z delikatnego futra.

9. Nutria posiada specjalne klapy, które zamykają się podczas nurkowania, aby woda nie przedostała się do płuc.

10. Nutrie rozmnażają się przez cały rok, mogą mieć do 2 miotów rocznie.