Papużka falista jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych w Europie, choć ich ojczyzną jest Australia. Po raz pierwszy opisane zostały w początkach XIX stulecia, a już w 1840 roku z woli Johna Goulda po raz pierwszy zostały sprowadzone do Anglii. Kolorowe upierzenie, przyjazne usposobienie oraz łatwość hodowli sprawiły, iż szybko stały się one popularnymi towarzyszkami człowieka. Dziś można się z nimi spotkać w wielu domach, a liczba hodowców tych ptaków stale wzrasta. Co warto wiedzieć na ich temat?
Papużka falista — budowa ciała i wygląd
Jakimi cechami papużka falista podbiła serca Europejczyków? Przede wszystkim swym wyglądem. Jest to niewielki ptak, którego długość ciała wynosi od 18 do 20 cm. Niewielka jest też masa ciała papużki, która zwykle nie przekracza 30 g. Krótkie kończyny z ostrymi pazurkami, mocy dziób oraz ciekawe ubarwienie — to kolejne cechy, którymi wyróżniają się te papużki. W naturze powszechny jest kolor zielony, jednak w hodowlach częstym zjawiskiem są papużki niebieskie oraz żółte. Bez względu na kolor, papużki mogą się pochwalić charakterystycznymi falami, skupionymi w rejonie głowy i skrzydeł. To właśnie ten wzorek sprawił, że papużka zyskała swoją obecną nazwę.
Towarzyska papużka i jej potrzeby
Papużka falista żyje średnio od 5 do 8 lat, choć nie brak sytuacji, w których ptak też osiągał wiek kilkunastu lat. Aby zwierzę faktycznie mogło tyle przeżyć, opiekun musi zapewnić jej odpowiednie warunki. O co należy zadbać w pierwszej kolejności? Przede wszystkim o dobre towarzystwo. Papużki faliste fatalnie znoszą samotność, zatem trzymanie w domu tylko jednego ptaka jest poważnym błędem. Minimum to dwa ptaki, które będą sobie wzajemnie umilać czas. Idealnym rozwiązaniem jest grupa 4-6 ptaków, w której utrzymana jest równowaga między samcami i samiczkami. Taka ilość może wydawać się zbyt duża dla początkującego hodowcy, warto jednak zwrócić uwagę na to, iż na wolności papużki faliste żyją w stadach składających się z kilkuset osobników. Ważna jest też opieka i uwaga, jaką obdarza ją człowiek, dlatego też papużki faliste nie są polecane tym osobom, które żyją w ciągłym biegu i sporo czasu spędzają poza domem.
Papużka falista w domu — co każdy opiekun powinien wiedzieć?
Papużka falista nie jest zwierzęciem zbyt wymagającym, jednak każdy potencjalny opiekun tego ptaka musi zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat jego potrzeb. Dzięki temu zwierzę nie będzie męczyło się w niewoli, będzie też odpowiednio chronione przed chorobami.
Klatka — wyposażenie i czyszczenie
Papużki faliste, jako zwierzęta domowe, sporo czasu spędzają w klatkach. Im większa będzie klatka, tym lepiej. Minimalne wymiary to 1,5 metra długości, 80 cm szerokości i 80 cm wysokości, można jednak postawić na większe klatki. Idealnym rozwiązaniem są woliery, na które mogą się skusić mieszkańcy większych domów, lub klatki o większej szerokości, w których papużka może nacieszyć się lotem. Nawet przy największej klatce warto każdego dnia znaleźć czas na zapewnienie papużce godziny wolnego lotu po pokoju (który należy zabezpieczyć w taki sposób, by ptak nie uciekł lub nie ucierpiał z powodu kolizji np. z wiatraczkiem lub innym urządzeniem).
W klatce papużek falistych muszą się pojawić:
– kamień do pielęgnacji pazurów;
– wanienka do kąpieli;
– naturalne drewniane gałęzie;
– miska na jedzenie oraz dozowniki wody pitnej;
– piasek dla ptaków, który w naturalny sposób dezynfekuje odchody;
– zabawki, np. drabinki i huśtawki wykonane z naturalnych i bezpiecznych materiałów.
Klatka musi być utrzymywana w czystości, a jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna jest czyszczenie jej przynajmniej raz w tygodniu. Woda i jedzenie powinny być za to wymieniane raz dziennie, co zaoszczędzi papużkom wielu problemów ze zdrowiem.
Żywienie papużki falistej
Aby papużki mogły towarzyszyć człowiekowi możliwie jak najdłużej, należy zadbać o jej dietę. Podstawą ptasiej diety powinna być odpowiednia mieszanka dla papużek, składająca się z różnych gatunków prosa oraz niewielkiej ilości owsa. Papużki lubią też nasiona roślin oleistych (takich jak len) oraz nasiona ziół i roślin polnych. Taką dietę warto uzupełnić dodatkiem owoców oraz zielonej paszy, np. młodymi listkami mniszka lekarskiego, natką pietruszki lub liśćmi rzodkiewki. Wartościowym dodatkiem będzie też kora drzew liściastych, dzięki którym papużka falista może utrzymać w dobrym stanie dziób, oraz włośnica ber, którą można przymocować do klatki specjalnym klipsem. Ważnym suplementem diety dla papużek jest wapno, dzięki któremu ptaki mogą utrzymać w dobrym stanie piórka, oraz świeży piasek, którego połykanie pomaga papużkom lepiej trawić zjedzone wcześniej ziarna.
Papużki faliste — ciekawostki
Papużki faliste mogą nas zaskoczyć swoją bystrością. Jedną z ciekawszych umiejętności tych ptaków jest umiejętność zapamiętywania dźwięków (zarówno pojedynczych, jak i dłuższych sekwencji) oraz ich naśladowania. Ptaszki te są jednocześnie obdarzone doskonałym wzrokiem, a ich oczy są w stanie zarejestrować nawet 150 obrazów na sekundę (czyli dwa razy więcej, niż oczy człowieka).