Kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków papug, któremu hodowcy z całego świata chętnie poświęcają swój czas. Choć zwierzę to nie jest zbyt wymagające, każdy potencjalny opiekun Kakadu powinien poznać jego potrzeby i odpowiednio przygotować się do tej roli. Co warto wiedzieć o papugach Kakadu? Jakie warunki należy zapewnić tym ptakom, by mogły one długo zachwycać domowników swym towarzystwem?
Kakadu w naturze
Papugi Kakadu zamieszkują teren Australii i Tasmanii, można się z nimi spotkać również w niektórych zakątkach Azji. Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe oraz otwarte łąki. To właśnie z takich rejonów w XVII wieku trafiły do Europy, gdzie szybko stały się popularnym zwierzęciem domowym. Pochodzenie Kakadu sprawia, że papugi te mogą sprawić niedoświadczonym opiekunom sporo problemów. Dlaczego? Bo w naturze żyją one w dużych stadach, są dość hałaśliwe, a dużym silnym dziobem są w stanie wyrządzić sporo szkód.
Jak wygląda papuga Kakadu?
Kakadu jest papugą o dość charakterystycznym wyglądzie, przy czym każdy z 20 gatunków tej papugi ma swoje cechy charakterystyczne. Niektóre gatunki kakadu są ptakami średniej wielkości, podczas gdy ich krewniacy mają nawet 70 cm długości. Łączy je jednak kilka cech, w tym haczykowaty dziób oraz charakterystyczny irokez na czubku głowy. Tym, co je różni, jest wielkość, ubarwienie oraz długość życia (wynosząca od 10 do kilkudziesięciu lat).
Najpopularniejsze gatunki Kakadu
Znane są liczne gatunki Kakadu, przy czym do tych najpopularniejszych zaliczają się:
- kakadu czarna (znana też jako żałobnica palmowa), która wyróżnia się czarnym upierzeniem i czerwonymi piórami w rejonie dzioba;
- kakadu żółtoczuba, której rozpoznawczym znakiem jest biała barwa ciała oraz czub przyciągający uwagę intensywną żółtą barwą;
- kakadu różowa, wyróżniająca się białym dziobem i czubem, szarym grzbietem oraz różowym upierzeniem w rejonie brzucha i szyi.
Papuga Kakadu i jej potrzeby
Każdy, kto chce zostać opiekunem Kakadu, musi odpowiednio przygotować się na przyjęcie tego ptaka w domu. Ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych, choć nie tylko im należy poświęcić uwagę. Podobnie jak i inne ptaki, tak i Kakadu są obdarzone sporym temperamentem i wymagają od swego opiekuna czegoś więcej, niż czysta klatka i pełna miska.
Kakadu – papuga z charakterem
Kakadu jest zwierzęciem towarzyskim i inteligentnym, które źle znosi samotność. Błędem jest kupowanie pojedynczej papugi i trzymanie jej w samotności. Para to minimum. Ważne dla Kakadu jest też zainteresowanie ze strony opiekuna oraz jego towarzystwo. I choć ptak ten zwykle spędza sporo czasu w klatce, nie jest najlepszym towarzyszem dla osób zabieganych i rzadko goszczących w domu. Każdy, kto decyduje się na sprowadzenie tej papugi pod swój dach, musi pamiętać o tym, iż jest to dość długowieczne zwierzę. Zwykle Kakadu w domowych warunkach żyje kilkanaście lat, zdarzają się jednak sytuacje, w których ptak ten osiąga dość sędziwy wiek. Kakadu jest zatem zobowiązaniem i towarzyszem na lata, co każdy odpowiedzialny człowiek powinien wziąć pod uwagę przed kupnem papugi.
Klatka i jej podstawowe wyposażenie
Ponieważ ptaki trzymane w domu większość życia spędzają w klatce, jej wybór staje się bardzo ważną sprawą. Kakadu potrzebują przestrzeni, a jej ograniczenie może skutkować niepokojącymi reakcjami (szczególnie ze strony samców). A co z wyposażeniem klatki? Papugi Kakadu lubią dziobać, warto zatem zadbać o odpowiednie akcesoria i zabawki wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Cennym wyposażeniem klatki będą też grzędy i drabinki, po których ptaki mogą się wspinać. Miseczki na jedzenie, dozowniki z wodą oraz wanienka do kąpieli to podstawowe elementy wyposażenia. Przydatna będzie też budka, w której ptak będzie mógł się w razie potrzeby schować, oraz niemigoczące oświetlenie UV. Opiekun musi zadbać również o to, by wilgotność w klatce Kakadu wynosiła 60%, dzięki czemu można uchronić te ptaki przed problemami z błonami śluzowymi.
Dieta Kakadu
A co z dietą? W miseczce Kakadu ważne miejsce zajmuje specjalistyczna karma, składająca się z dobrze dobranych nasion. Mieszanka taka powinna być lekka i niskotłuszczowa, co pozwoli utrzymać papugom dobrą formę. Podstawowe menu należy rozszerzyć o takie dodatki jak świeże owoce i warzywa. W niektórych przypadkach dieta musi być rozszerzona o larwy owadów, które stanowią doskonałe źródło białka.
Troska o zdrowie
Kakadu jest gatunkiem dość podatnym na niektóre choroby wirusowe, które atakują pióra lub okolice dzioba. Często zdarza się, że papugi te mają problemy z płucami, a przy źle zbilansowanej diecie również z nadwagą. Z tego też względu opiekun Kakadu musi do listy swych obowiązków dopisać regularne wizyty u weterynarza, który jest w stanie w porę wykryć problemy zdrowotne i podjąć odpowiednie kroki.