Papuga nimfa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych gatunków hodowlanych ptaków. Pochodzi z Australii i po raz pierwszy zwrócono na nią uwagę już w XVIII wieku. Bardzo szybko dostrzeżono jej potencjał i zdecydowano uczynić z niej zwierzę domowe.
Odznacza się średnią wielkością i uchodzi za jedną z najbardziej towarzyskich, dlatego cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Utarło się przekonanie, że nimfy to ptaki o szarym umaszczeniu i kolorowych akcentach w okolicy głowy.
Taka wersja nimfy występuje jednak przede wszystkim w naturze. Na przestrzeni lat hodowcom udało się stworzyć wiele rozmaitych krzyżówek, które odznaczają się zgoła odmiennym wyglądem. Co warto wiedzieć o nimfach?
Charakterystyka – jak wyglądają nimfy?
Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Najpopularniejszą odmianą nimfy jest ta z popielatym umaszczeniem. Całkowita długość ciała na ogół nie przekracza 30cm u dorosłego osobnika. Charakterystycznym elementem jest nieco jaśniejsza głowa udekorowana pomarańczowymi kółeczkami w okolicach policzków.
To dzięki nim mówi się, że nimfy niemal zawsze wyglądają na nieco zawstydzone lub zarumienione. Posiadają również żółte akcenty w okolicach gardła oraz finezyjny czubek piór na czubku głowy. Waga dorosłego osobnika oscyluje wokół 100g. Samice posiadają nieco mniejsze czubki na głowie. Mają również nieco bardziej zaokrągloną budowę ciała, a ich kolory są mniej wyraziste.
Jak zachowują się nimfy?
Nimfy to przede wszystkim ptaki o bardzo przyjaznym usposobieniu. Odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją i szybko uczą się nowych melodii. Zwłaszcza samce chętnie śpiewają, a ich śpiew można zaliczyć do niezwykle melodyjnych i przyjemnych dla ucha. Bywają zaczepne, gdy domagają się zabawy lub uwagi, aczkolwiek na ogół są ptakami spokojnymi i niesprawiającymi żadnych problemów. Należy pamiętać, że podobnie jak inne papugi, nimfy źle reagują na hałas. Nieoczekiwane głośne dźwięki lub jednostajny hałas wywołuje u nich podwyższony poziom stresu.
Czego nimfy potrzebują?
Nimfy to ptaki, które wymagają towarzystwa. Doskonałym wyborem będzie wobec tego zakupienia dwóch osobników. Nie jest to jednak reguła, ponieważ obecność i uwaga właściciela może być wystarczająca. Ptaki te regularnie domagają się uwagi i źle reagują na bagatelizowanie głośnych próśb. Pogarsza się wówczas ich samopoczucie. Nimfy to także ptaki potrzebujące regularnych porcji ruchu. Nie mogą bezustannie znajdować się w klatce.
Powinno się je każdego dnia wypuszczać w domu lub mieszkaniu, by mogły „rozprostować” skrzydła. Uwielbiają latać i ruch jest w ich przypadku niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz świetnego samopoczucia. Nimfy uwielbiają również niekończące się eskpady po swoich włościach. Dreptają, a jeśli tylko mogą, to urządzają sobie zawody wspinaczkowe po rozmaitych elementach wyposażenia. Jakiekolwiek zaniedbania w tej materii mogą doprowadzić do apatii i sprawić, że ptak będzie osowiały.
Jak dbać o nimfę?
Nimfa w hodowli może przeżyć nawet ponad dwadzieścia lat. Nic dziwnego zatem, iż dla wielu właścicieli staje się niemal towarzyszem życia. Warto jednak wiedzieć, że choć jest dosyć bezproblemowa w utrzymaniu, to jednak należy pamiętać o konkretnych wymaganiach, by zapewnić jej jak najlepsze warunki. Klatki dla nimf powinny być jak największe. Duża klatka nie oznacza jednak, że ptak będzie miał zapewnioną odpowiednią powierzchnię i że w takich sytuacjach nie należy nimf wypuszczać.
To ptaki, które jak powietrza potrzebują codziennego ruchu, dlatego należy przygotować mieszkanie w taki sposób, aby móc je wypuszczać. W klatce powinny znajdować się miseczka z jedzeniem oraz regularnie wymienianą świeżą wodą. Dno klatki najlepiej wyłożyć papierem. To najlepsza opcja, ponieważ ciekawość nimf sprawia, że chętnie spożywają żwirki i innego rodzaju wyściólki, a to może im poważnie zaszkodzić. Warto usytuować klatkę w takim miejscu, w którym nie będzie czuła się samotna. Dobrym miejscem jest to miejsce, w którym właściciel często przebywa.
Co jedzą nimfy?
Nimfy nie są zbyt wybredne, gdy w grę wchodzi jedzenie. Podstawą ich diety są przede wszystkim ziarna w postaci prosa i kanaru. Należy również uwzględnić gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych, ponieważ są one odpowiednio zbilansowane i dostarczą nimfie wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wartości odżywczych. Warto uwzględniać świeże warzywa, choć w tym przypadku należy sięgać tylko po wybrane propozycje.
Warzywa kapustne można podawać okazjonalnie, ale w żadnym wypadku nie powinny być podstawą codziennej diety. Można jednak regularnie podawać nimfie świeżą marchew, rzodkiewkę, paprykę, ogórek i pastnerak. Warto pamiętać, że nimfy przepadają również za owocami. Można je od czasu do czasu poczęstować malinami, czereśniami czy borówkami. Należy również pamiętać, że niezbędnym elementem wyposażenia klatki jest kostka wapna. Dostarcza ona minerałów i jednocześnie pomaga nimfom ścierać dziób.