Papuga żako jest największą papugą afrykańską, jest też jednym z największych ptaków, które można hodować w domu. Ciekawy wygląd, towarzyski charakter oraz wyjątkowe umiejętności dźwiękonaśladowcze sprawiły, iż papuga ta stała się popularna na całym świecie. Co warto wiedzieć na temat tego gatunku? Z jakimi zadaniami muszą uporać się przyszli opiekunowie tych niezwykłych zwierząt?
Papuga żako w naturze
Papuga żako, często nazywana papugą szarą, jest ptakiem zagrożonym wyginięciem. W naturze spotkać można ją już tylko w centralnej i zachodniej części Afryki (m.in. w Kamerunie, Kongo, Kenii i Ugandzie). Jej domem są gęste lasy, choć żako może pojawić się i na sawannie, i na terenie rolniczym. Są to ptaki dość skryte i płochliwe. O ile chętnie łączą się w duże stada, to kontaktu z człowiekiem starają się unikać.
Wygląd i budowa ciała
Żako jest największą papugą afrykańską, wyróżniającą się nie tylko rozmiarami, ale i barwą ciała. Stonowana kolorystyka odróżnia żako od barwnych papug, widocznych już z oddali. Dominującym kolorem u papugi żako jest szary, z którym kontrastują białe końce piór na głowie i tułowiu oraz białe plamki wokół oczu.
Żako kongijskie
Popularniejsze, za to bardziej wymagające w hodowli, jest żako kongijskie. Ptak ten występuje m.in. Kenii, Tanzanii i Demokratycznej Republiki Konga, spotkać go można również w Angoli. Ten gatunek żako może ważyć nawet 400 g, a długość jego ciała dochodzi do 35 cm. Czarny dziób i jaskrawoczerwony ogon są jego charakterystycznymi cechami. A co z temperamentem? Wiadomo, że żako kongijskie wyróżnia się sporą wrażliwością, a w hodowli szybko przywiązuje się do wybranego człowieka.
Żako liberyjskie
Mniejsze i mniej wymagające żako liberyjskie w naturze występuje już tylko w rejonie Górnej Gwinei i Sierra Leone, można je też spotkać na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Maksymalna długość tego ciała to 33 cm, choć zdarzają się papugi jeszcze mniejsze. Od żako kongijskiego odróżnia się kolorem dzioba (jego górna część jest jasnoróżowa) oraz matowym, ciemnobordowym ogonem. Najbardziej widoczne są jednak różnice w usposobieniu. Żako liberyjskie szybciej przystosowuje się do nowego otoczenia, jest mniej nerwowe i szybciej przyzwyczaja się do nowych opiekunów.
Żako — pierzasty geniusz. Co warto wiedzieć o zachowaniu tej papugi?
Papugi żako nie bez powodu nazywane są pierzastymi geniuszami. Ptaki te obdarzone zostały dużymi umiejętnościami poznawczymi i chętnie się uczy. Co ciekawe, żako zalicza się do dość wąskiego grona gadających papug. Żako może powtarzać zapamiętane słowa, dzięki czemu stało się bohaterem wielu zabawnych historyjek i anegdotek.
Żako — nie dla każdego. Kto może zostać opiekunem tego ptaka?
Choć żako nie jest gatunkiem zbyt trudnym w hodowli, nie każdy może zostać opiekunem tej papugi. W naturalnym środowisku żako jest ptakiem skrytym, unikającym ludzi, zatem jej opiekun musi zasłużyć sobie na zaufanie. Jeśli je zdobędzie, stanie się bardzo ważną częścią życia żako. Warto pamiętać, że zwierzę to może dożyć nawet 40 lat, nie jest zatem zbyt dobrym ptakiem dla osoby starszej. Ze względu na usposobienie, żako nie jest też zbyt dobrym towarzyszem dla dzieci (ich towarzystwa raczej unika). Stateczna, dorosła osoba prowadząca uporządkowany styl życia — oto idealne rozwiązanie dla tej papugi. Żako lubi spokój i rutynę, źle znosi brak towarzystwa i zainteresowania. Samotność połączona z chaosem wpływa na nią fatalnie i sprawia, że papuga może przejawiać zachowania autodestruktywne.
Papuga żako w domu — jakich warunków potrzebuje ten ptak?
Każdy, kto chce zostać opiekunem papugi żako, musi odpowiednio przygotować się do tego zadania. Jakie warunki należy zapewnić temu zwierzęciu?
Klatka i jej wyposażenie
Dobrze wyposażona klatka to podstawa. Ważne są jej wymiary, a niezbędne minimum to 100 cm x 100 cm x 200 cm, warto jednak zainwestować w większą klatkę. Im więcej przestrzeni, tym lepiej dla papugi. W klatce takiej musi znaleźć się drewniana żerdź, miseczki na pokarm oraz dozownik z czystą wodą. Ogromne znaczenie ma też wanienka do kąpieli oraz zabawki — szczególnie te, dzięki którym żako może stępić dziób. Mile widziane są też drabinki i huśtawki, dzięki którym żako uniknie nudy w klatce.
Dieta papugi szarej — jakie produkty są najważniejsze?
Dieta żako jest dość prosta, a najważniejszą rolę odgrywają tu ziarna, owoce i warzywa, przy czym ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz sięganie po karmę wysokiej jakości. Szczególnie ważna jest specjalna karma dla ptaków egzotycznych, którą można kupić w dobrym sklepie zoologicznym. Powinna ona zaspokoić podstawowe potrzeby ptaka, warto jednak uzupełniać ją kawałkami umytych owoców (np. jabłek i gruszek) oraz warzyw (marchewki, kalarepy, rzodkiewki lub kalafiora). Wartościowym dodatkiem do takiego menu staną się orzechy włoskie oraz laskowe.