You are currently viewing Rudosterka – co to za ptak, hodowla i żywienie

Na całym świecie istnieje niemal 400 gatunków papug o różnorakim upierzeniu, wielkości i upodobaniom. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad posiadaniem papugi, ten tekst powinien pomóc podjąć ostateczną decyzję.

Rudosterka – co to za ptak, hodowla i żywienie

Rudosterka jest wyjątkową papugą, niestety jeszcze niezbyt popularną w Polsce. To średni ptak o niezwykłym, kolorowym upierzeniu należący do rodziny papugowatych, a dokładnie jest członkiem rodziny Pyrrhura. 

W naturalnych warunkach najliczniej występuje w okolicach Panamy na terenach Ameryki Południowej, nieco mniej na terenach Australii, Azji, Brazylii i Argentyny. Wolno żyjące papugi Rudosterki wiążą się w pary i tworzą stada złożone z kilkudziesięciu ptaków. Preferują nizinne liściaste lasy i zazwyczaj te miejsca wybierają na miejsce swojego bytowania. Podstawą ich diety są nasiona traw, a także owoce i rośliny zielone. Na wolności żyją krócej, niż w hodowli. Jest to maksymalnie 15 lat, przy czym w odpowiednich warunkach domowych papuga może żyć nawet do 40 lat.

Rudosterka występuje w kilku odmianach, różniących się od siebie przede wszystkim kolorem umaszczenia piór. Pomimo swojej rzadkości pod względem występowania w Polsce, wciąż znajdują się ptasi amatorzy, którzy wybierają te papugi na swoich wieloletnich przyjaciół. Odmianą często wybieraną przez ptasich amatorów jest Rudosterka zielonica, charakteryzująca się zielonymi piórami na większości ciała, których końcówki są lekko niebieskie, oraz szarą obwódką wokół szyi i niebieskimi policzkami.

Na chwilę obecną wyróżnia się 15 odmian papug Rudosterek, poniżej kilka bardziej popularnych odmian, praktycznie niewystępujące w Polsce:

Rudosterka czerwonobrzucha

Równie popularna jak zielonica lub żółtobrzucha, przez wielu uznawana za najładniejszą z odmian Rudosterek. Zgodnie z nazwą odmianową, papuga posiada czerwone upierzenie brzucha oraz wnętrza piór na skrzydłach. Sporo jest też niebieskiego i zielonego.

Rudosterka żółtobrzucha

Bardzo często mylona z czerwonobrzuchą, jedna różnica między nimi to żółtobarwne pióra pod szyją.

Rudosterka brązowoucha

Ta odmiana z kolei jest wyjątkowo podobna do Rudosterki zielonicy. Różni je od siebie dużo cieplejszy ton brzucha brązowouchej, wpadający w brąz. Czasami występuje też bardzo ciemny żółty.

Wszystkie Rudosterki mierzą między 22 a 30 centymetrów i ważą od 60 do 100 gramów. Dokładne wymiary ptaka zależą przede wszystkim od jego odmiany. W przypadku papugi Rudosterka dorosły osobnik mierzy 26 centymetrów i waży między 60 a 80 gramów. Największą ciekawostką jest ogromna trudność w rozróżnieniu płci ptaków. Nie ma możliwości stwierdzić tego naocznie, tylko i wyłącznie profesjonalne badania laboratoryjne w gabinecie weterynarii mogą dać jednoznaczną odpowiedź na temat płci ptaka.

Rudosterka – hodowla. Charakter i usposobienie papugi

Rudosterki są wyjątkowo inteligentnymi ptakami, bardzo towarzyskimi, dzięki czemu proces oswajania jest bardzo krótki i łatwy. Rudosterki uwielbiają różnego rodzaju kolorowe przekąski, dzięki którym możemy nauczyć ptaka kilku prostych sztuczek, a nawet mówienia pojedynczych słów. Rudosterki są bardzo towarzyskie, uwielbiają przebywać przy swoim opiekunie, z chęcią bawią się i potrzebują poświęcenia im czasu i uwagi. Zabiegają o atencję opiekuna, stosując różne sposoby, zaczynając od delikatnego podgryzania w ucho, a kończąc na agresywnym uwieszaniu się dziobem. Smutne lub samotne potrafią zniszczyć coś w swoim otoczeniu, okazywać niechęć i stronić od towarzystwa.

Są bardzo przebiegłe i cwane, dzięki swojej inteligencji i zdolności obserwacji naszych zachowań potrafią doskonale wpasować się w nasz rytm dnia i w dodatku czerpać z tego korzyści. Chętnie jedzą z ręki i są przy tym dość delikatne.
Podobnie jak papugi kakadu, Rudosterki uwielbiają się przytulać i być głaskane przez swojego opiekuna. Uwielbiają zabawy, których nagrodą są buziaki, chętnie przewracają się na plecy, co daje potwierdzenie na tezę, że są to ptaki, które bardzo ufają ludziom.

Nie są to ptaki, które dobrze znoszą samotność, dlatego nie należy dopuszczać do zbyt długiego opuszczania ptaka. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić towarzystwa papudze na co dzień, warto przemyśleć dokupienie drugiego ptaka. Rudosterki, choć często określane mianem nieco zadziornych i mocno terytorialnych, szybko akceptują człowieka lub drugiego ptaka. Mimo swojej zadziornej natury są ptakami wrażliwymi, nie wolno ich straszyć, dręczyć, krzyczeć na nie i stosować kar. Takie zachowania przyniosą odwrotny skutek, a o socjalizacji z ptakiem będzie można na dobre zapomnieć. Najważniejsza jest cierpliwość i spokojne podejście do ptaka, dużo smacznych przynęt i kolorowych zabawek.

Rudosterki są ptakami mocno wokalizującymi, co oznacza, że są po prostu głośne. Dużo krzyczą, piszczą i śpiewają. Zwłaszcza kiedy się ekscytują na widok swojego opiekuna, bawią się, lub demolują mieszkanie. Rudosterki z reguły nie są zbyt gadatliwe, mają dość gardłowy głos, przez co słowa nie brzmią zbyt wyraźne. Oczywiście od tej reguły istnieją odstępstwa, znam Rudosterki, które mówią pełne zdania, domagają się całusów, potrafią naśladować dźwięki, witają się i żegnają. Wciąż jednak nie można porównywać ich zdolności, chociażby z papugami żako.

Idealne mieszkanie dla wyjątkowej papugi

Rudosterka wymaga klatki nie mniejszej niż metr na metr. Chcąc hodować więcej niż jedną papugę, należy rozważyć zamontowanie woliery zewnętrznej. Rudosterki doskonale znoszą niskie temperatury, dlatego zima im niestraszna, a woliera zapewnia więcej możliwości ruchu, którego Rudosterki bardzo potrzebują. Niemniej jednak w każdym przypadku miejsce bytowania ptaka musi być wykonane solidnie, ten ptak ma duże skłonności destrukcyjne, zwłaszcza znudzony i osamotniony. Wyposażenie klatki i woliery jest równie ważne, musi być pełne różnorodnych półek, umieszczonych na różnych wysokościach. Dowieszenie bujających się huśtawek i hamaków, gdzie ptak będzie mógł się zrelaksować i zamontowanie grzęd do obserwacji to gwarant, że papuga pokocha własne miejsce i będzie chętnie spędzać w nim czas. Poza wyżej wymienionymi akcesoriami równie ważne jest umieszczenie pojemnika z wodą do kąpieli oraz karmidła lub paśnika i kryjówki.

Budka dla ptaka.
Sama klatka nie wystarczy, papuga musi mieć swoją własną sypialnię. Wymiary ptasiego domku nie mogą być mniejsze niż 30 na 30 na 40 centymetrów. Budka zapewni ptakowi miejsce do skrycia się w razie potrzeby, na przykład kiedy przyjdą nieznani dotąd goście. Budkę dla ukochanej papugi najlepiej wykonać z dość ciężkiego drewna lub zakupić gotową w sklepie zoologicznym.

Rudosterka – żywienie

Chcąc cieszyć się długoletnim zdrowiem swojej papugi, należy pamiętać o tym, jak ważny jest odpowiedni dobór pożywienia. W naturalnych warunkach papugi Rudosterki żywią się ogromną ilością nasion, roślin i owoców, dlatego należy uświadomić sobie, że żywienie papugi gotową karmą zakupioną w pobliskim sklepie zoologicznym to stanowczo za mało. Te wyjątkowe ptaki potrzebują w swojej diecie dużych ilości kwiatów, nasion, owoców, warzyw i nawet drobnych bezkręgowców. Tak różnorodny jadłospis zapewnia papudze dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Codzienną mieszankę nasion i suszonych ziół koniecznie należy wzbogacić o owoce, które powinny stanowić ⅓ codziennej diety. Z powodzeniem można użyć bananów, gruszek, jabłek, pomarańczy czy kiwi. Zielenina i warzywa są równie ważne, papugi lubią seler, kukurydzę, groszek, ogórki i marchew.

Uszkodzenia powodowane przez ptasi dziób, skrobiący rogi ścian mogą okazać się kosztowne do naprawy. Aby tego uniknąć, przede wszystkim zapewnij papudze towarzystwo i poświęcaj odpowiednią ilość uwagi, towarzystwa i zabawy. Zaopatrz klatkę Rudosterki w świeże gałęzie sosny, jodły czy wierzby, wówczas skupi się bardziej na obgryzaniu gałązek pachnących naturą, niż chemicznej farby z twoich ścian.

Rudosterka – hodowla

Papuga Rudosterka osiąga dojrzałość płciową wraz z przekroczeniem drugiego roku życia, wówczas, posiadając parkę, śmiało można postarać się o ptasie potomstwo. Lęgi Rudosterek zaczynają się w kwietniu i kończą z upływem maja, wówczas warto wzbogacać ptasią dietę o gotowane jajka, kiełki nasion i gałązki wierzby. Po około 10 dniach ptasia mama zacznie znosić jajka, których finalnie będzie od 4 do 6. W ciągu kolejnych 22 dni ptasia mama będzie totalnie pochłonięta wysiadywaniem i obracaniem jaj. Nie ma sensu jej wówczas niepokoić, kontrole gniazda i jaj nie są konieczne. Lęgi są jedynym czasem w życiu Rudosterek, kiedy mogą wykazywać agresywne zachowania. Jest to zupełnie naturalny odruch obronny w stosunku do swojego potomstwa, dlatego warto zapewnić ptasiej rodzinie spokój i dokonywać oględzin czy czyszczenia wyłącznie podczas nieobecności ptaków.

Po upływie czasu pisklęta zaczną się wykluwać. Ptasie noworodki rodzą się zupełnie nagie i pozostają nieopierzone przez 7 tygodni, po tym czasie zaczynają pojawiać się pierwsze pióra.

Rudosterka – cena

Ceny papug Rudosterka są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Prawdziwi miłośnicy tych wyjątkowych zwierząt nie są zwolennikami kupowania ptaków w sklepach zoologicznych, ze względu na częste problemy behawioralne, głównie wynikające ze stresu, na jaki narażone są te zwierzęta. Oraz ekspozycja na różnego rodzaju choroby zwierzęce, będące konsekwencją umieszczania zbyt wielu ptaków w małych klatkach. Nie można ukryć faktu, że możliwe jest kupno ptaka nawet za 300 zł. Jednak papuga z prawdziwej hodowli, która dba o prawidłowy rozwój i komfort zwierzaka, będzie kosztować znacznie więcej. Kolejnym aspektem jest odmiana Rudosterki, najtańsze odmiany to te najbardziej popularne – zielonice, czy żółtobrzuche. Im bardziej rzadka odmiana, tym cena papugi będzie wyższa. Istnieją tak rzadkie odmiany, na przykład mooncheek, których ceny papug dochodzą nawet do 2500 zł.

W aspekcie kupna zdrowej papugi najlepiej podjąć kontakt z osobą prowadzącą profesjonalną hodowlę wybranej odmiany Rudosterek, która udzieli fachowych porad dotyczących opieki nad ptakami i pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.