You are currently viewing TOP 25. Rzeczy, które trzeba zrobić, będąc w Gdyni
Wojciech Kic | istockphoto.com

Gdynia jest miastem należącym do województwa pomorskiego, razem z Gdańskiem oraz Sopotem tworzy tzw. Trójmiasto. Jest to miejscowość bogata w różne atrakcje turystyczne, nie tylko morskie, można tu też znaleźć ciekawe zabytki i wiele innych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć, będąc w tym miejscu. Co zatem warto zwiedzić, będąc w Gdyni? Oto propozycje takich miejsc.

1. Akwarium Gdyńskie MIR

Jest to placówka, która powstała w 1971 roku. Można je porównać do ogrodu zoologicznego, tyle że występują tu stworzenia z wodnego świata. To idealna atrakcja dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć najróżniejsze gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Ponadto mieści się tu również Sekcja Edukacji, zatem każdy, kto chce w większym stopniu biologię morza, będzie miał do tego okazję

2. Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”

Wręcz obowiązkowa atrakcja dla każdego, kto lubi klimaty wojskowe. Niezwykle ciekawy obiekt militarny stanowiący obecnie swego rodzaju muzeum. To prawdziwy zabytek uczestniczący w wojnach morskich. Najstarszy zachowany niszczyciel biorący udział w II wojnie światowej. To prawdziwy kawał wojennej historii. Warto też nadmienić, że to okręt aliancki z najdłuższym stażem w działaniach wojennych II wojny, walczył od wybuchu wojny – września 1939 roku do końca wojny. Zwiedzający mogą przejść się po pokładzie, zwiedzić pomieszczenia, czy zajrzeć do maszynowi.

3. Molo i klif w rezerwacie przyrody

Pierwsze molo w Orłowie powstało w 1934 roku, miało wówczas ponad 400 metrów długości. Po gruntownym remoncie i modernizacji z 2007 roku, jego długość zmniejszyła się do 180 metrów. Sąsiadujący z nim klif, jest pierwszym rezerwatem przyrody utworzonym na obszarze byłego województwa gdańskiego i jednym z najstarszych w Polsce. Klif rozciąga się na długości 650 metrów. Klif Orłowski podzielony jest na dwie części:

  • część martwą, niezagrożoną abrazją, porośniętą roślinnością, ciągnącą się w kierunku portu w Gdyni,
  • część aktywną, czyli stroma ściana wysunięta w kierunku morza, narażona na abrazję.

Nadmorską trasą spacerową wiedzie szlak do Sopotu, a idąc szczytem skarpy, można podziwiać panoramę Mierzei Helskiej, portu w Gdyni oraz plaży.

4. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

To jedna z najbardziej znaczących instytucji kulturalnych na Pomorzu. Założony w 1958 roku, jest największym teatrem muzycznym w Polsce i jednym z największych w Europie.

Teatr słynie z imponujących produkcji musicalowych, często prezentując polskie premiery światowych hitów. Na jego deskach wystawiano takie spektakle jak „Skrzypek na dachu”, „Les Misérables”, „Shrek” czy „Piloci”.

Budynek teatru, zlokalizowany w centrum Gdyni, jest nowoczesny i funkcjonalny. Główna scena może pomieścić ponad 1000 widzów, a zaawansowana technologia umożliwia realizację nawet najbardziej skomplikowanych produkcji.

5. Marina

To najnowocześniejsza i największa w Polsce przystań jachtowa. Stanowi doskonałą bazę do organizacji różnych imprez żeglarskich np.:

  • Targi Wiatr i Woda,
  • Gdynia Sailing Days,
  • zloty największych żaglowców na świecie.

Marina oferuje 260 miejsc cumowniczych dla jednostek o maksymalnym zanurzeniu do 2,8 metra i długości do 20 metrów. Wyposażona jest w sanitariaty, pralnię, suszarnię oraz możliwość podłączenia do wody i prądu z każdego miejsca cumowniczego.

6. Centrum Nauki Experyment

Jeżeli ktoś chce zdobywać dodatkową wiedzę w ciekawy sposób, to musi odwiedzić to miejsce. To interaktywna wystawa, która edukuje poprzez zabawę. Miejsce to stymuluje kreatywność, rozbudza ciekawość świata i pragnienie zdobywania wiedzy i to nie tylko u najmłodszych. Po przebudowie Centrum zaprezentowało się w nowoczesnym wydaniu, oferując 120 nowych, interaktywnych stanowisk zachęcających do eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek. Wystawa główna podzielona jest na 4 strefy tematyczne:

  • HYDROŚWIAT,
  • NIEWIDOCZNE SIŁY,
  • DRZEWO ŻYCIA,
  • AKCJA – CZŁOWIEK.

7. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Wręcz wymarzona atrakcja dla wszystkich miłośników motoryzacji. Muzeum jest prywatnym zbiorem Witolda Ciążkowskiego. Kolekcja obejmuje wiele zabytkowych samochodów i motocykli, a cały obiekt stylizowany jest na lata 20 – te XX wieku. Wszystkie pojazdy posiadają obok tabliczki, na których znajdują się dokładne informacje o danym egzemplarzu. Dodatkowo muzeum oferuje wypożyczenie eksponatów i co jakiś czas urządza różne wydarzenia i uroczystości. Fani motoryzacji poczują się tu jak przysłowiowa „ryba w wodzie”.

8. Muzeum Marynarki Wojennej

Miejsce związane z historią polskiej marynarki wojennej idealne dla fanów historii oraz militari. Muzeum Marynarki Wojennej oferuje bogate wystawy prezentujące historię polskiej marynarki wojennej – eksponaty, zdjęcia, filmy oraz modele statków, które zachęcają do zgłębiania historii. Dzieci mogą się nudzić w takim miejscu, dlatego dla nich też przygotowano atrakcję. Na przykład mają szukać ukrytych naklejek, co na pewien czas je angażuje.

9. Skwer Kościuszki

To atrakcja nazwana na cześć Tadeusza Kościuszki. Skwer jest położony nad brzegiem morza, co sprawia, że jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek. Znajdują się tam liczne ławki, fontanny, roślinność oraz pomniki, a także widok na port i Zatokę Gdańską. Skwer Kościuszki jest ważnym punktem wizerunkowym Gdyni oraz lubianym miejscem do spacerów przez mieszkańców i turystów.

10. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni

Atrakcja szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. Można spędzić czas ze swoimi pociechami, będąc blisko natury, a przy okazji pokazać im piękny świat przyrody nieco bliżej. Zwiedzający mają do wyboru 3 ścieżki, którymi mogą się przejść:

  • Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie,
  • Szlak Korzeni,
  • Szlak Wiewiórki.

11. Torpedownia Formoza na Oksywiu

Torpedownia na Oksywiu została oddana do użytku w 1940 roku. Jest zlokalizowana w morzu na końcu 500-metrowego mola. Warto zaznaczyć, że torpedownia jest używana do dziś. Po wojnie uległa pewnym modernizacją np. rozebrano wieżę obserwacyjną. Pierwotnie drewniane molo, zastąpione zostało betonowym pomostem po pożarze w czerwcu 1979 roku. Ponadto, na terenie torpedowni znajduje się obsługa radiolatarni lotniska Babie Doły. Pełni także rolę bazy dla komandosów morskich Formozy, jak również miejsce szkolenia dla płetwonurków Wojska Polskiego. Oczywiście stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną.

12. Muzeum Miasta

Już sam budynek z jasnego piaskowca zachęca, aby odwiedzić to miejsce. Turyści mogą tu poznać historię miasta Gdyni, a także zobaczyć licznie przez lata zgromadzone fotografie, pocztówki, różne dokumenty, czy dzieła sztuki. Dla spragnionych większej wiedzy o mieście odbywają się lekcje muzealne, z których można dowiedzieć się jeszcze więcej. Jak kogoś interesuje Gdynia i jego bogata historia jest to miejsce obowiązkowe na jego turystycznej mapie.

13. Muzeum Emigracji

Kolejne muzeum w Gdyni, które warto odwiedzić. Jest jedynym miejscem w Polsce, które ukazuje historię emigracji z ziem polskich. Opowiada historię milionów ludzi od anonimowych po tych znanych oraz ich osiągnięciach w różnych dziedzinach od biznesu po sport. W ten sposób przybliża ich wybitne osiągnięcia Polakom, którzy najczęściej nie mają o nich pojęcia.

14. Stanowiska ogniowe 11. Baterii Artylerii Stałej Gdynia

Jeszcze jedna atrakcja dla fanów militari. Stanowiska ogniowe 11, to obiekty militarne, które są zlokalizowane w strategicznych punktach, aby zapewnić ochronę wybrzeża. Te historyczne obiekty kiedyś pełniły bardzo istotną rolę w systemie obronnym Gdyni. Obecnie są niezwykle ciekawą atrakcją szczególnie dla fanów klimatów wojskowych. Znajdują się w dzielnicy Redłowo w niewielkiej odległości od siebie i obejmują cztery stanowiska.

15. Statek-muzeum „Dar Pomorza”

Dar Pomorza to trzymasztowy żaglowiec, stanowiący główną atrakcję turystyczną dla miłośników żeglarstwa. Jego historia sięga 1909 roku, Po zakończeniu I wojny światowej, został przejęty przez Francuzów jako część odszkodowań wojennych i pływał pod nazwą Colbert do 1929 roku. Potem, dzięki składkom mieszkańców Pomorza, został zakupiony dla Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i otrzymał obecną nazwę Dar Pomorza. Od 1983 roku pełni swoją obecną funkcję, czyli statku muzeum. Podczas zwiedzania można obejrzeć:

  • pokład,
  • międzypokład,
  • magazyn żagli,
  • maszynownię,
  • pomieszczenia oficerskie,
  • kuchnię,
  • dziobówkę.

16. Pomnik Antoniego Suchanka

Pomnik przedstawia jednego z najwybitniejszych polskich malarzy – marynistów. Przedstawia go w pozycji, gdy siedzi na ławce w parku i jest oddany swojej pracy – maluje, a zaraz przy nim leży kasetka z farbami. Pomnik ten jest dziełem rzeźbiarza Zdzisława Kosedy. Atrakcja dostępna przez cały dzień w każdej chwili można podejść i zrobić sobie np. pamiątkowe zdjęcie.

17. Promenada Królowej Marysieńki w Gdyni Orłowo

To urokliwy deptak, który ciągnie się wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Spacerując po nim, można podziwiać rozległe Morze Bałtyckie, widok na Klif Orłowski i molo. Jest to idealne miejsce na spacery w cieplejsze dni, gdzie można schronić się pod drzewami lub usiąść na ławce. Jest to też dobre miejsce do uprawiania różnych form aktywności fizycznej.

18. Dom Żeromskiego

Zgodnie z nazwą, to domek, w którym mieszkał Stefan Żeromski, aż do 1985 roku był budynkiem mieszkalnym. Obecnie od 2000 roku stanowi atrakcję turystyczną. Można tu również zobaczyć wystawę muzealną pt.: „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”. Dla miłośników sztuki, poezji i historii będzie to ciekawe miejsce.

19. Kępa Redłowska (rezerwat przyrody)

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska, został utworzony w 1938 roku, jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce. Na jego obszarze znajdują się specjalnie wyznaczone ścieżki przyrodnicze i historyczne. To rozległy teren nadmorskiego parku, który dawniej był obszarem wojskowym, co doskonale widać po licznych okopach, bunkrach i starych działach. Zlokalizowany nad Zatoką Gdańską, rezerwat Kępa Redłowska zajmuje ponad 120 hektarów i rozciąga się od Polanki Redłowskiej do rzeki Kaczej w Orłowie. To wyjątkowo urokliwe miejsce, które stanowi interesującą atrakcję Trójmiasta i jego okolic.

20. Donas – najwyższy szczyt w Gdyni

Jeżeli ktoś ma ochotę na odrobinę wspinaczki to Donas będzie do tego dobrym miejscem. Ze swoją wysokością  205,7 m nie zastąpi wspinaczki górskiej, ale będzie dobrym sposobem na nieco trudniejszy spacer. Turyści chętnie go odwiedzają ze względu na piękne okolice oraz wieżę służącej jako taras widokowy.

21. Bulwar nadmorski

Popularne miejsce spacerowe dla mieszkańców i turystów, zlokalizowane przy brzegu Morza Bałtyckiego. Ciągnie się wzdłuż linii brzegowej, oferując piękne widoki na morze i okolicę. Bulwar jest atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i przyjezdnych, którzy chętnie korzystają z jego atrakcji i uroków. Spacerując po bulwarze nadmorskim, można podziwiać szeroką panoramę Morza Bałtyckiego, posłuchać szumu fal i poczuć orzeźwiający morski wiatr. To również idealne miejsce na relaks lub spokojne delektowanie się widokiem przy kawie w jednej z licznych kawiarni zlokalizowanych w okolicy.

22. Kościół Rzymskokatolicki Pw. Św. Michała Archanioła

Na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to najstarszy budynek w całym Trójmieście. Zlokalizowany nad samym brzegiem morza w Oksywiu, czyli jednej z najbardziej malowniczych dzielnic miasta. Jego historia sięga 1224 roku, kiedy został ufundowany przez księcia gdańskiego Świętopełka II. Warto zaznaczyć, że z pierwotnej średniowiecznej konstrukcji do dziś zachowała się jedynie ściana zachodnia świątyni. W XIV wieku dokonano rozbudowy o wieloboczne prezbiterium i nawę boczną od strony północnej. W okresie wojen szwedzkich kościół został zniszczony i ograbiony z wyposażenia. Odbudowę kościoła przeprowadzono w 1687 roku, wzbogacając go o nową drewnianą wieżę zwieńczoną barokowym hełmem. W latach 1925–1927 przeprowadzono kolejną renowację, ze szczególnym uwzględnieniem północnej ściany nawy głównej. Jak wiele innych zabytków podczas II wojny światowej świątynia została częściowo zniszczona, na szczęście po wojnie została szybko odbudowana. Wewnętrzny układ architektoniczny nawiązuje do stylu wiejskich kościołów parafialnych. Wnętrze zdobi neobarokowy ołtarz główny z 1930 roku.

23. Kolejka na Kamienną Górę

Kolejka jest bezpłatna i za darmo zabierze wszystkich na górny taras Kamiennej Góry, a z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę morza i miasta. Pokonuje ona dystans blisko 100 metrów i osiąga wysokość 40 metrów nad podstawą wzniesienia. Wagonik jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obsługiwana jest przez samych pasażerów, którzy mogą ją przywołać i uruchomić za pomocą przycisku.

24. Schron „Truppenmannschaftsbunker”

Kolejna ciekawa atrakcja turystyczna dla fanów klimatów militarnych. Jeden z trzech ciężkich schronów przeciwlotniczych typu T-750 wybudowanych na terenie Gdyni. Powstał w okresie II wojny światowej, gdy gdyński port stał się kluczową bazą niemieckiej Marynarki Wojennej — Kriegsmarine. Schrony te miały służyć jako główne schronienie dla załóg okrętów wojennych. W Gdyni zachowały się wszystkie trzy schrony typu T-750.

Jeden z nich znajduje się przy ulicy Polskiej 5, gdzie część obiektu została przekształcona w strzelnicę sportową, jednak w razie czego sam schron pozostaje w gotowości dla obrony cywilnej.

Drugi schron stoi na terenie Portu Wojennego w Gdyni, w pobliżu basenów X i XI.

Trzeci znajduje się u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Bosmańskiej, przy nabrzeżu polskim w sąsiedztwie innej ciekawej atrakcji Muzeum Emigracji.

25. Park Kolibki

Jest to rozległy, malowniczy obszar zieleni miejskiej położony w dzielnicy Orłowo. Zajmuje powierzchnię około 30 hektarów, łącząc w sobie walory przyrodnicze, historyczne i rekreacyjne.
Historia parku sięga XVIII wieku, gdy był częścią majątku ziemskiego. Centralnym punktem jest zabytkowy dwór z XIX wieku, otoczony przez starodrzew i romantyczne alejki.
Park Kolibki oferuje różnorodne atrakcje dla odwiedzających. Miłośnicy przyrody docenią bogactwo flory i fauny, w tym wiekowe drzewa i rzadkie gatunki ptaków. Malownicze ścieżki spacerowe i rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku.