You are currently viewing 10 uroczych małych ras psów, które skradną Twoje serce
fot. Tamara Bellis | Unsplash

Powiedzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka zna chyba każdy, a na pewno zdecydowana większość z nas. Zazwyczaj jesteśmy jednak miłośnikami różnych rozmiarów i ras. Dzięki lekturze tego artykułu poznasz 10 miniaturowych ras, które mogą podbić Twoje serce!

1. Charcik włoski

Charcik włoski
fot. Christina | Unsplash

Charty kojarzą się raczej z dość dużymi psami. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku rasy o nazwie charcik włoski. Jak się bowiem okazuje, dorosłe osobniki osiągają wagę pomiędzy 3,5 do 5 kg. Jeśli chodzi zaś o ich wysokość w kłębie, wynosi ona 0d 33 do około 38 cm. To bezsprzecznie najmniejsza rasa chartów na całym świecie. Bardzo popularny piesek do towarzystwa, z racji tego, że jest niezwykle przyjacielski. Charciki włoskie uwielbiają swoich opiekunów, zwłaszcza jeśli ci okazują im dużo uwagi. Odwdzięczą się za tą dozgonną miłością i wiernością. Psy te należą do dość aktywnych, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością częstych spacerów. Jeśli zatem chcemy poprawić swoją kondycję fizyczną, zwierzę to może stać się naszym sprzymierzeńcem. Dobra wiadomość jest też taka, że charciki włoskie nie są agresywne wobec obcych, zachowując zdrowy dystans.

2. Chin japoński

Chin japoński
fot. Arek Małyska | Wikimedia

Kolejna ciekawa miniaturowa psia rasa to chin japoński. Osiąga on wagę pomiędzy 1,5 do 6 kg. Jeśli zaś chodzi o wysokość w kłębie, wynosi ona od 20 do mniej więcej 27 cm. Co ciekawe, to właśnie ta rasa w wieku XIX była pupilkiem dam pochodzących z tak zwanych wyższych sfer. Są to bowiem psiaki zachowujące urok szczenięcia nawet w wieku dorosłym. Ich zaletą jest także to, że są rasami towarzyskimi. Sympatyczne i dobrze ułożone chiny japońskie przypadną do gustu każdemu, kto chce mieć małego, wesołego i oddanego przyjaciela. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zwierzak ten wybiera sobie zazwyczaj jednego ulubionego pana lub panią.

3. Jamnik króliczy

Jamnik króliczy
fot. Pleple2000 | Wikimedia

Jamniki posiadają całkiem sporą rzeszę fanów. Jak się okazuje, istnieje także rasa zwana jamnikiem króliczym, którego waga nie przekracza zazwyczaj 3 kilogramów. Jeśli chodzi zaś o wysokość zwierzęcia w kłębie, zazwyczaj nie przekracza ona 30 cm. Jamniki królicze są pieskami towarzyskimi, ale i wyjątkowo spokojnymi. Raczej nie są żądne wrażeń ani szczególnie długich spacerów. Uwielbiają zwinąć się w kłębek obok swojego właściciela i zasnąć.

4. Pudel Toy

Pudel Toy
fot. fb.com/toypoodle12

Waga piesków tej rasy oscyluje w granicach od 3 do 4 kg. Jeżeli chodzi zaś o wysokość w kłębie, oscyluje ona w granicach 24-28 cm. Co ciekawe, rasa ta uznawana jest za jedną z ras najinteligentniejszych. Piesek ten posiada fantazyjnie skręconą sierść, która zwraca uwagę i zachęca do pogłaskania zwierzaka. Jeśli chodzi o usposobienie, pudel toy jest wyjątkowo łagodny i pogodny. Dobra wiadomość jest też taka, że należy do ras podatnych na naukę.

5. Toy Fox Terrier

Toy Fox Terrier
fot. fb.com/profile.php?id=61552586828432

Wysokość w kłębie psów tej rasy oscyluje zwykle w granicach 23-30 cm. Jeżeli chodzi zaś o wagę toy foxa terriera, wynosi ona 1,8 – 4. To wyjątkowo energiczne zwierzęta, potrzebujące z reguły mnóstwa uwagi. Dlatego też raczej nie są polecane osobom, które cierpią na wieczny niedoczas. Do najbardziej znamiennych cech wyglądu psiaka należą zaś łaciata sierść oraz lekko szpiczaste uszka.

6. Maltańczyk

Maltańczyk
fot. fb.com/WHITE.HUGS.UCI

Urocze śnieżnobiałe maltańczyki szturmem podbijają serca osób marzących o niewielkich psiakach. Waga tych zwierzaków wynosi zazwyczaj nie więcej jak 4 kg, a maksymalna wysokość w kłębie to 25 cm. Maltańczyki są z natury otwarte, radosne i skore do nawiązywania przyjaźni i poznawania nowych osób. Swoim panom i paniom oddane są jednak w całości, co czyni je lojalnymi towarzyszami życia.

7. Shih Tzu

Shih Tzu
fot. Claralieu | Wikimedia

Shih Tzu to dość popularna psia rasa, znana ze swej otwartości i energiczności. Jeśli chodzi o wagę, wynosi zazwyczaj 4-5 kg, a wysokość w kłębie 27 cm. Pies ten doskonale nada się dla rodzin z dziećmi, bo jest skory do zabawy. Uwielbia uczyć się nowych sztuczek oraz chętnie poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym, które w jego przypadku są konieczne.

8. Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy
fot. fb.com/Pomeranian.Szpic.Polska

Szpice miniaturowe, określane też mianem pomeranian dorastają zazwyczaj maksymalnie do 24 cm w kłębie. Jeżeli chodzi zaś o wagę, ta nie przekracza 4 kg. Sporo osób twierdzi, że psiaki te przypominają swoim wyglądem niesfornego liska. Jeśli chodzi o charakter, to są niezwykle oddane i wierne, ale i energiczne. Kochają towarzystwo człowieka, nie lubią natomiast przebywać same. Poleca się je zatem rodzinom z dziećmi, ale niekoniecznie osobom, które dużo pracują i mieszkają same.

9. Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy
fot. fb.com/profile.php?id=100064729777113

Niezwykle elegancki z wyglądu i nader spokojny, wyważony piesek. Jest nieustraszony, dlatego z powodzeniem może pełnić rolę stróża domowego. Doskonały dla osób samotnych, jak i dla rodzin z dziećmi. Lubi towarzystwo człowieka, ale poradzi sobie, jeśli przez jakiś czas pozostawi się go samemu sobie. Mocno przywiązuje się zazwyczaj do jednego właściciela, którego sam sobie wybiera. Sznaucery miniaturowe są zwierzakami dość podatnymi na naukę nowych sztuczek. Niemniej jednak, mogą się rozpraszać, jeśli nauczycieli będzie kilku. Lepiej zatem niech tylko jedna osoba uczy psiaka sztuczek.

10. Buldog francuski

Buldog francuski
fot. Alexandru Sofronie | Unsplash

Buldożki francuskie osiągają najczęściej wagę do 10 kg. Jeśli chodzi o wysokość, wynosi ona nie więcej jak 24 cm. Uroczy pyszczek buldożka sprawia, że niemal każdy od razu uśmiecha się na jego widok. I faktycznie, psy te nie tylko sympatycznie się prezentują, ale i takie są z charakteru. Jeśli zdecydujesz się dać dom buldożkowi francuskiemu, na pewno tego nie pożałujesz. Zwierzaki te są oddane, wierne, lojalne, a na dodatek skore do zabawy. Chętnie nauczą się wykonywania nowych sztuczek, a potem zaprezentują je przed Tobą i Twoimi gośćmi. Buldog francuski nadaje się zarówno dla osób samotnych, jak i dla rodzin z dziećmi, w tym z tymi małymi. Trzeba jednak starać się nie pozostawiać buldożka samemu sobie przez kilka godzin i zbyt często. W przeciwnym bowiem razie to radosne i otwarte zwierzę może popaść w apatię.