You are currently viewing 30 ciekawostek o największym gryzoniu – kapibarach
fot. Pixabay

Kapibary są bardzo interesującymi i pięknymi zwierzętami. Warto byłoby więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy o nich dużej wiedzy. Oto ciekawostki o kapibarach:

1. Największy gryzoń

Kapibary wielkie uznawane są powszechnie za największe gryzonie żyjące na całej planecie Ziemia. Waga dorosłych i w pełni dojrzałych osobników może dochodzić aż do 66 kg.

2. Zwierzęta wodno-lądowe

Ciekawostka, o której warto wspomnieć jest fakt, że kapibary należy określić mianem zwierząt wodno-lądowych. Doskonale dostosowały się one do warunków występujących naturalnie w Ameryce Południowej zarówno w porze suchej, jak i mokrej.

3. Doskonali pływacy

Jako że kapibary upodobały sobie środowisko wodno-lądowe, doskonale radzą sobie w wodzie. Są uznawane za znakomitych pływaków i chętnie przepływają spore odległości.

4. Życie w stadzie

Inne interesująca ciekawostka: kapibary upodobały sobie nade wszystko życie i funkcjonowanie w stadzie. Rozwijają więzi z jego poszczególnymi członkami, pomagają sobie w zdobyciu pożywienia i w ochronie przed zagrożeniami.

5. Komunikacja

Kapibary są w stanie komunikować się między sobą na różnego rodzaju sposoby. Jeżeli ostrzegają się przed zagrożeniami, wydają z siebie głównie piski, ale również i chrząknięcia.

6. Znaczenie terenu

Kapibary są w stanie w dość charakterystyczny sposób znaczyć swój teren. Robią to przede wszystkim dzięki wyjątkowo intensywnym gruczołom zapachowym.

7. Regulacja temperatury

Następną ciekawostką jest to, że kapibary bywają dość mocno narażone na wysokie temperatury powietrza. Z tego też względu, nierzadko wykorzystują one swoje gruczoły potowe do tego, by regulować ciepłotę ciała.

8. Występowanie

Kapibary to zwierzęta, które należy kojarzyć przede wszystkim z kontynentem południowoamerykańskim. Żyją przede wszystkim w rejonie północy oraz centralnej części Ameryki Południowej.

9. Wysoka śmiertelność młodych

Niestety, wśród młodych kapibar często występuje wysoka śmiertelność. Niekiedy osiąga ona blisko 90%, w skrajnych przypadkach może natomiast dochodzić do aż 95%.

10. Długość życia

Dorosłe osobniki kapibar na wolności są w stanie dożyć mniej więcej dziesięciu lat. Długość życia poszczególnych zwierząt może być różna, w zależności od warunków, w jakich żyją na co dzień.

11. Naturalni wrogowie

Niestety, kapibary należą do tych zwierząt, które muszą liczyć się z pokaźną liczbą naturalnych wrogów. Bardzo często padają one ofiarą takich drapieżników jak na przykład jaguary.

12. Polowania

Kapibary muszą też spodziewać się tego, że mogą paść ofiarą polowania. Ich mięso jest bowiem uznawane za wyjątkowo apetyczne i soczyste. W Ameryce Południowej spożywa się je dość często.

13. Kapibary a ryby

Co dość interesujące, kapibary były w dalekiej przeszłości uznane przez Stolicę Apostolską za rybę. Oznaczało to więc, że mięso tych zwierząt można było spokojnie spożywać w piątki i inne dni postne.

14. Piękne skóry

Kapibary są cenione przez wiele osób nie tylko ze względu na soczyste oraz smacznie mięso, ale również z uwagi na majestatyczną skórę. Skóra ta prezentuje się tak pięknie, że wiele osób zabija kapibary, by ją pozyskać.

15. Domowe pupile

Niektóre kapibary stają się przyjaciółmi ludzi, podobnie jak psy czy koty. Mieszkają one wówczas w domach, a właściciele troszczą się o nie na wszystkie możliwe sposoby.

16. Łagodne usposobienie

Kapibary są powszechnie uznawane za zwierzęta o wyjątkowo łagodnych i spokojnych charakterach. Oznacza to, że są pozytywnie nastawione względem innych członków stada oraz ludzi.

17. Duża popularność

Kapibary cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi. Te sympatyczne zwierzęta nierzadko stają się bohaterami filmików, które zamieszczane są potem w mediach społecznościowych.

18. Kuzynki kapibary

Kapibary należą do tych zwierząt, które wywodzą się z rodziny kawiowatych. Co dość interesujące, z tej rodziny wywodzą się również takie zwierzęta jak kawia domowa czy świnka morska.

19. Rekordzistka

Jak już wspomniano wyżej, kapibary należą do dość dużych, masywnych zwierząt. Okazuje się jednak, że rekordzistka osiągnęła wagę o wiele wyższą niż przeciętny osobnik. Wyniosła ona dokładnie 91 kg!

20. Mieszkanki wysokich traw

Kapibary, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt nie kopią nor, które miałyby posłużyć im za schronienie. Zamiast tego chętnie kryją się one w wysokich i bardzo wysokich trawach.

21. Aktywne po południu

Kapibary prowadzą najaktywniejszy tryb życia porą popołudniową. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że popołudniami temperatura powietrza spada i staje się dla zwierząt znośniejsza.

22. Wybredne

Kapibary, pomimo tego, że są roślinożerne, bywają dość wybredne w kwestii spożywanego pokarmu. Na szczęście, są one wyposażone w solidne siekacze, które ułatwiają im zdobycie pokarmu.

23. Dojrzałość płciowa

Samice kapibar osiągają dojrzałość płciową stosunkowo szybko. Już w osiemnastym miesiącu swojego życia stają się one zdolne do tego, by móc wydać na świat potomstwo.

24. Okazały łeb

Dla kapibary najbardziej charakterystyczny jest dużych rozmiarów łeb. Zwierzęta te mają też dość kwadratowy pysk. Ich wygląd często rozczula i jest uznawany za nieco zabawny.

25. Osobliwy ogon

Wielu osobom może się wydawać, że kapibary nie posiadają ogona. Jak się jednak okazuje, zwierzęta te posiadają ogon, ale w tak zwanej formie szczątkowej. To pozostałość po ewolucji.

26. Zdolność nurkowania

Kapibary doskonale radzą sobie nie tylko z pływaniem, ale również i z nurkowaniem. Zwierzęta te są w stanie wstrzymać swój oddech nawet na pięć minut. Pod wodą mogą się nie tylko ukryć przed niebezpieczeństwem, ale również odnaleźć pożywienie. Mowa tu chociażby o korzeniach niektórych roślin, za którymi przepadają.

27. Stosunkowo szybkie

Kapibary wydają się być dość niezdarne i powolne. Jak się jednak okazuje, jeżeli zwierzęta te zmuszone są do ucieczki przez okoliczności zewnętrzne, rozwijają prędkość nawet do 30 km/h. Szybko się męczą, dlatego taki sprint z dużym prawdopodobieństwem nie będzie trwał zbyt długo. W większości przypadków kapibarze udaje się jednak znaleźć pożądane przez nią schronienie.

28. Mało troskliwe wobec młodych

Kapibary posiadają łagodne usposobienie, ale nie można niestety powiedzieć o nich tego, że wyjątkowo dbają o swoje młode. Wręcz przeciwnie, kapibary średnio się nimi interesują, zwłaszcza w przypadku ataku drapieżnika. Raczej walczą o to, by jak najszybciej znaleźć schronienie. Jeśli młode za nimi podążą, być może przeżyją. Jeżeli natomiast nie, z dużym prawdopodobieństwem padną ofiarą drapieżników. Brak należytej troski jest mocno powiązany z niską przeżywalnością wśród młodych.

29. Cykl rozrodczy

Co ciekawe, kapibary są w stanie zajść w ciążę oraz urodzić młode już w drugim roku swojego życia. Ciąża trwa w przeważającej większości przypadków około pięciu miesięcy.

30. Roślinożercy

Kapibary żywią się przede wszystkim roślinożercami. Chętnie spożywają gałązki, listki, kwiaty czy owoce niektórych roślin. Niekiedy zbliżają się do siedzib ludzkich i żywią paszą. Niestety, mogą wówczas paść ofiarą myśliwych oraz kłusowników.