Małpy to bardzo ciekawe zwierzęta, o których krąży wiele interesujących informacji. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zwłaszcza jeśli do tej pory ich świat pozostawał dla nas tajemniczy.
1. Komunikacja
Małpy komunikują się ze sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wydają całkiem sporo dźwięków. Okazuje się, że najgłośniejsze odgłosy wydają z siebie wyjce. Można je usłyszeć nawet kilka kilometrów od źródła wydania dźwięku.
2. Najmniejsze z małpek
Za najmniejsze ze wszystkich małpek uważa się powszechnie pigmejki. Jak się okazuje, ich waga nie przekracza zazwyczaj 120 gramów, choć rzecz jasna zdarzają się wyjątki.
3. Sezonowe migracje
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją gatunki małp, które udają się na sezonowe migracje. Robią to przede wszystkim po to, by odnaleźć bardziej sprzyjające warunki do życia. Migrują, gdy brak jest im jedzenia lub bezpieczeństwa.
4. Współpraca
Małpy współpracują nie tylko z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ale również i z niektórymi ptakami. Mowa tu chociażby o krukach, które ostrzegają przed zagrożeniem.
5. Naśladownictwo i obserwacja
Małpy, niezależnie od gatunku są w stanie dużo się nauczyć dzięki obserwacji. Małe małpy bacznie przyglądają się temu, jak zachowują się dorosłe osobniki. Dzięki temu zdobywają cenne umiejętności, które są im niezbędne do przetrwania.
6. Doskonała pamięć
Małpy mogą poszczycić się naprawdę doskonałą pamięcią. Niektóre gatunki są w stanie rozpoznawać i rzecz jasna zapamiętywać twarze innych członków swojego stada.
7. Narzędzia do zdobywania pokarmu
Wiele małp wykorzystuje prymitywne narzędzia do tego, aby móc zdobyć pokarm. Mowa tu przede wszystkim o patykach. Niektóre małpy korzystają z patyków po to, aby upolować termity znajdujące się w mrowisku.
8. Zdolne do zabawy
Zdecydowana większość gatunków małp jest zdolna do przejawiania zachowań, które jak najbardziej mogą zostać uznane za zabawę. Zabawiają się przede wszystkim młode małpy.
9. Długie życie
Większość małp może poszczycić się stosunkowo długim, bo sięgającym nawet kilkudziesięciu lat życiem. Szympansy w niewoli mogą nawet dożyć lat pięćdziesięciu. Warto mieć na względzie to, że małpy w niewoli żyją z reguły o wiele dłużej niż te pozostające na wolności. Wynika to między innymi z faktu, iż nie muszą one trudzić się zdobywaniem pożywienia.
10. Zdolność adaptacji
Małpy należą do zwierząt, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z adaptacją. Są zatem w stanie przystosować się do trudnych warunków środowiskowych, jeżeli nie mają innego wyjścia.
11. Zagrożone
Wiele gatunków małp jest niestety narażonych na wygnięcie bądź zagrożonych nim. Głównymi zagrożeniami dla małp są degradacja ich środowiska naturalnego czy ataki większych drapieżników.
12. Żywienie
Sposób, w jaki żywią się małpy jest w dużej mierze uzależniony od konkretnego ich gatunku. Niektóre z małp najchętniej całymi dniami jadłyby owoce. Inne natomiat najbardziej zainteresują się liśćmi.
13. Niewerbalna komunikacja
Małpy komunikują się ze sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Jeżeli chodzi o komunikację niewerbalną, wykorzystują one w głównej mierze mimikę i gesty swojego ciała.
14. Empatyczne
Małpy należy uznać za wyjątkowo mądre oraz empatyczne stworzenia. Jak się bowiem okazuje, są one skore do współpracy z innymi przedstawicielami swojego gatunku i nie tylko.
15. 30 różnych odgłosów
Pawiany należą do tych małp, które są w stanie wykorzystać blisko 30 różnych odgłosów do komunikowania się z przedstawicielami swojego stada. Jakby tego było mało, dość powszechnie używają też szeregu różnych gestów.
16. Nosacze
Nosacze, jedne z bardziej popularnych gatunków małp są w stanie jako jedyne przeżuwać pokarm podobnie jak krowy. Co więcej, to właśnie przedstawiciele tego gatunku małp są posiadaczami bardzo charakterystycznych nosów.
17. Orangutany
Orangutany należą do tych przedstawicieli małp, które są znane z tego, że rodzą w jednym miocie jedynie jedno młode. Dzięki temu jest ono jednak doskonale przystosowane do samodzielnego życia.
18. Różnorodność gatunków
Jak powszechnie wiadomo, małpa niejedno ma imię. Na świecie żyje bardzo wiele różnych gatunków małp. Mowa tu między innymi o szympansach, orangutanach czy nosaczach. W samej Afryce żyje blisko 150 gatunków małp.
19. Mieszkańcy koron drzew
Małpy znane są między innymi z tego, że wiele z nich żyje w koronach drzew. Niektóre prowadzą jednak żywot na lądzie, między innymi na sawannach czy obszarach podgórskich.
20. Opiekuńcza matka
Zdecydowana większość gatunków małych małpek prowadzi życie pod czułą opieką swojej matki. Niektórymi gatunkami mogą jednak opiekować się nie tylko matka, ale i ojciec.
21. Okres ciąży
To, ile dana małpa jest w ciąży zależy w dużej mierze od konkretnego gatunku. Okres ten może być bowiem dość zróżnicowany. Samice makaka są w ciąży przez 164 dni, natomiast ciąża szympansów trwa około 237 dni.
22. Małpy a banany
Dość powszechne jest przekonanie na temat tego, że małpy spożywają banany. Jak się jednak okazuje, banany to jedynie jeden z owoców, który jest chętnie przez te zwierzęta spożywany.
23. Nietypowe zaloty
Samice małpy kapucynki wyjątkowo starają się o to, aby przyciągnąć uwagę samców. Zaloty polegają między innymi na wcieraniu swojego moczu z feromonami w futro.
24. Wyjątkowo głośne
Małpy należą do wyjątkowo głośnych zwierząt. Uważa się, że ich dźwięk jest słyszalny z odległości nawet 1,7 kilometra!
25. Umiejętność liczenia
Niektóre gatunki małp są w stanie poradzić sobie z wykonywaniem pewnych działań matematycznych. Mowa tu chociażby o działaniach arytmetycznych.
26. Akrobatki
Małpy znane są z silnie rozwiniętych umiejętności akrobatycznych. Jak się okazuje, najbardziej pod tym względem wyróżniają się czepiaki, potrafiące wykonać skok nawet na szerokość 10 metrów. Przez to, że stale są w ruchu, trudno się im jednak dokładniej przyjrzeć.
27. Podstępne
Przedstawiciele zdecydowanej większości gatunków małp są wyjątkowo sprytni. Podstępne małpy są w stanie nie tylko wykonywać różne sztuczki, ale i kraść, jeśli mogą osiągnąć dzięki temu jakiś zysk. Wiele gatunków kradnie na przykład pożywienie, w tym różnego rodzaju owoce.
28. Specyficzne zachowania
Przedstawiciele poszczególnych gatunków małp różnią się między sobą swoimi zachowaniami. Co interesujące, niektóre gatunki mogą z pokolenia na pokolenie przekazywać sobie pewne wzorce zachowań. Dzięki temu można mówić o swoistej kulturze wśród małp.
29. Zachowanie w obliczu śmierci
Wiele gatunków małp, na przykład szympansy, mogą przeżywać coś na kształt zbliżony do żałoby. Po śmierci jednego z członków stada mogą gromadzić się wokół jego ciała przez jakiś czas.
30. Hierarchia
Hierarchia społeczna jest charakterystyczna dla zdecydowanej większości gatunków małp. Życie w stadzie wymaga zatem znajomości reguł i słuchania tego, kto jest najsilniejszy.