You are currently viewing 30 Ciekawostek o Papugach

Papugi są ptakami dobrze znanymi miłośnikom zwierząt oraz tym, którzy chętnie przyjmują w swych domach skrzydlatych towarzyszy. Kolorowe ptaki pochodzące z egzotycznych zakątków świata (głównie z Australii i Ameryki Południowej) podbiły serca hodowców na całym świecie. Co warto wiedzieć na ich temat? Oto garść ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt.

1. Papugi są zwierzętami o bardzo dużej wrażliwości. Drobne błędy popełniane przez hodowców i opiekunów mogą mieć fatalny wpływ na ich zachowanie i sprzyjać takim zjawiskom, jak samookaleczenie.

2. Papugi są ptakami obdarzonymi bardzo dużą inteligencją i umiejętnością naśladowania dźwięków. Szczególnie uzdolnione pod tym względem są żako kongijskie i żako liberyjskie.

3. Papugi zaskakują długowiecznością, szczególnie reprezentantki większych gatunków (jak kakadu czy żako). Znane są przypadki papug mających 50 lat, choć długość życia tych zwierząt może być jeszcze dłuższa.

4. Papugi dość słabo latają, szczególnie na dłuższych dystansach. Doskonale radzą sobie za to ze wspinaczką po gałęziach.

5. Na świecie występuje ponad 450 gatunków papug. Do tych najpopularniejszych zaliczają się: ary, kakadu, żako i papużki faliste.

6. Na wolności papugi żyją w dużych stadach. Towarzystwo innych papug jest dla nich bardzo ważne, dlatego każdy opiekun tych ptaków powinien utrzymywać przynajmniej parę papug tego samego gatunku.

7. Największą latającą papugą jest ara hiacyntowa. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem, a w naturze występuje tylko na terenie Ameryki Południowej (w północnej Brazylii i wschodniej Boliwii). Długość ciała tego ptaka może wynosić nawet 100 cm, a jego waga dochodzi do 1,7 kg.

8. Najdroższą papugą na świecie jest makolągwa hiacyntowa, za którą trzeba zapłacić około 172 000 złotych.

9. Najrzadszym gatunkiem papugi na świecie jest Aleksandretta krótkosterna. Ptaka tego można spotkać już tylko na Mauritiusie, gdzie występuje jako gatunek endemiczny.

10. Większość papug łączy się w pary na całe życie.

11. Papugi nie wiją gniazd, zajmują za to dziuple w drzewach.

12. Małe papugi są gniazdownikami i, w zależności od gatunku, w dziuplach spędzają pierwsze 21-70 dni swego życia. W tym czasie są dokarmiane przez rodziców.

13. Jednorazowo samica składa w dziupli do 8 jaj, które wysiaduje od 17 do 35 dni.

14. Papugi to zwierzęta wszystkożerne, choć w ich diecie najważniejsze miejsce zajmują owoce, owady, nasiona i orzechy.

15. Papugi, jako zwierzęta domowe, pojawiały się już na dworze króla Henryka VIII. Wielkimi miłośnikami tych ptaków byli również Winston Churchill, Maria Antonina oraz Marco Polo.

16. Papuga towarzyszy człowiekowi od ponad 3 tysięcy lat, a pierwsze udokumentowane wzmianki na jej temat pochodzą z czasów antycznych (za pierwszych hodowców tych ptaków uznawani są starożytni Egipcjanie).

17. Zdaniem wielu naukowców, papugi potrafią myśleć logicznie (pod tym względem są porównywane do 4-letniego dziecka) i wiązać słowa z konkretnymi przedmiotami lub zdarzeniami.

18. Papugi zeznawały w procesach sądowych. Największą sławę zdobyła tu papuga o imieniu Echo, która zeznawała przeciwko swemu właścicielowi (ptak otrzymał wówczas status świadka koronnego.

19. Mózgi papug posiadają osłonki jąder wokalnych, dzięki czemu ptaki te są w stanie nie tylko zapamiętać dłuższe sekwencje dźwięków, ale również je naśladować.

20. Najmniejszą papugą na świecie jest karłówka płowolica, której długość ciała wynosi zaledwie 8,6 cm.

21. Jedyną drapieżną papugą na świecie jest nestor Kea – gatunek zamieszkujący Nową Zelandię. Ptaki te znane są nie tylko z mocnych dziobów, ale i ze skłonności do podkradania.

22. Krzywe dzioby i mocne pazury mają dla papug wielkie znaczenie. To dzięki nim mogą się sprawnie wspinać po drzewach i bezpiecznie spędzać czas wśród gałęzi.

23. Największa papuga na świecie jest nielotem. To Kakapo – endemiczny gatunek z Nowej Zelandii. Waga tej papugi wynosi od 2 do 4 kg.

24. Papugi lubią pomagać – szczególnie papugi żako. Ten gatunek często udziela pomocy innym ptakom, np. dzieli się z nimi jedzeniem.

25. Unikalnym talentem papug jest umiejętność zbierania pokarmu pazurami i przenoszenia go w ten sposób do dziobu.

26. Choć papugi pochodzą z tropikalnych obszarów, uciekinierzy z hodowli dobrze radzą sobie na wolności w Polsce i w Niemczech.

27. Papugi często pojawiają się w filmach i bajkach dla dzieci. Jedną z ciekawszych produkcji jest film „Rio” z 2011 roku. Jego bohaterowie wyruszają do Brazylii, gdzie chcą połączyć w parę ostatnich przedstawicieli ary modrej i uchronić ten gatunek przed wyginięciem.

28. Choć papugi zwykle wyróżniają się intensywnymi barwami, nie wszyscy przedstawiciele tych ptaków zachwycają kolorami. Przykładem jest kakadu biała – endemiczna papuga, z którą można się spotkać na nielicznych wyspach Indonezji.

29. Papugi malowali m.in.:

  • Rubens (Święta Rodzina z papugą)
  • Jan Fyt (Ptasi koncert)
  • Georg Flegel (Martwa natura z papugą).

30. Choć papugi są dość popularnymi ptakami, aż 97 gatunków tych zwierząt jest zagrożonych wyginięciem (przy czym aż 15 to gatunki krytycznie zagrożone). To skutek niszczenia naturalnych siedlisk tych ptaków oraz chwytanie ich do niewoli.