You are currently viewing 35 Ciekawostek o Płazach
foto - Unsplash

Płazy żyją w różnych środowiskach. Radzą sobie dobrze nie tylko na lądzie, ale także w gruncie, na drzewach, a nawet w wodach słodkich. Poniżej znajdziesz różne ciekawostki o płazach.

1. Pierwsze płazy pojawiły się dawno, bo około 370 milionów lat temu. Wyewoluowały z ryb.

2. Niektóre salamandry amerykańskie oddychają pomimo tego, że nie mają płuc ani skrzeli. W ich przypadku oddychanie możliwe jest dzięki skórze i błonie śluzowej jamy gębowej.

3. Płazy są kręgowcami zmiennocieplnymi. Większość przychodzi na świat w środowisku wodnym i dopiero gdy osiąga dorosłą formę, wyrusza na ląd.

4. Większość gatunków płazów żyje w środowisku słodkowodnym. Wyjątkiem są dwa gatunki żab i jedna salamandra, które przystosowały się do życia w środowisku słonowodnym.

5. Płazy mogą nie tylko oddychać, ale także pić przez skórę. Jest ona cienka i przepuszczalna. Płazy muszą dbać o to, aby skóra była odpowiednio wilgotna. W przeciwnym przypadku zaczną się dusić.

6. Płazy to nie tylko małe żaby, które spotykamy w Polsce. Warto wiedzieć, że istnieją także duże gatunki płazów, jak na przykład Chińska Salamandra olbrzymia, która może osiągnąć nawet metr długości i ważyć 40 kilogramów.

7. Większość płazów to drapieżniki, żywią się głównie owadami. Spożywają także małe ryby, ptaki, dżdżownice, pająki, chrząszcze, a nawet myszy. Niektóre gatunki płazów są „kanibalami”, ale nie jest to powszechne zjawisko.

8. Wśród żab tropikalnych są takie, które żywią się owocami.

9. Niektóre płazy mogą wydawać dźwięki, których człowiek nie może usłyszeć. Dobrym przykładem mogą być samce chińskiej żaby Amolops tormotus, które wydają z siebie ultradźwięki podobnie jak delfiny, czy też nietoperze.

10. Niektóre płazy mogą skakać na odległość trzydziestokrotności swojej długości.

11. W przypadku większości płazów do zapłodnienia dochodzi zewnętrznie, a w przypadku ogonowych i beznogich wewnętrznie.

12. Największa różnorodność dźwięków występuje w repertuarze żab.

13. Jaja  płazów w większości przypadków zawierają melaninę, której zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym.

14. Najbardziej niebezpiecznym jadem dla człowieka jest jad Liściołaza żółtego, zamieszkującego Kolumbię. Indianie wykorzystywali toksynę do zatruwania strzał.

15. Płazy mają różne strategie obronne. Wiele z nich potrafi strzelać ogonem jak batem. Wartą uwagi strategię ma także żaba pomidorowa, która w momencie zagrożenia nadyma się, potrafi też wydzielać wyjątkowo kleistą substancję, która przydaje się wówczas, gdy napastnik próbuje wziąć żabę do pyska.

16. Niektóre płazy potrafią zmieniać kolor. Dobrym przykładem są niektóre rzekotki, które mogą dostosować kolor ciała do otoczenia.

17. Niektóre rzekotki są aktywne także w ujemnych temperaturach, co jest możliwe dzięki odpowiedniej ilości glicerolu w tkankach płaza.

18. Najmniejszym płazem na świecie jest Paedophryne amauensis. Długość ciała tego płaza wynosi do 7,7 mm.

19. Nauka, której przedmiotem badań są płazy właśnie, to batrachologia.

20. Niektóre gatunki płazów bywają agresywne. Świetnym przykładem może być Argentyńska żaba rogata.

21. Bardzo ciekawe jest to, że kijanka może być większa od żaby. Tak na przykład kijanka grzebuszki ziemnej jest dwa razy dłuższa od dorosłego osobnika. Warto także wiedzieć, że grzebiuszka ziemna potrafi zakopać się nawet 2 metry pod ziemię.

22. Nie można lekceważyć żadnych płazów, nawet tych, które z pozoru wydają się nieszkodliwe. Liściołaz straszliwy osiąga długość do 5 centymetrów, a jest to płaz uznawany za jeden z najgroźniejszych. Jego jad jest tak bardzo silny, że może uśmiercić w ciągu kilku minut.

23. Salamandry są w stanie odbudować kończynę, jeśli z jakiegoś powodu ją utracą.

24. Niektóre gatunki żab nie posiadają języka. Jak radzą sobie z pokarmem? Podczas jedzenia posługują się przednimi łapami.

25. Istnieje około 200 gatunków żab i ropuch.

26. Najbardziej toksyczne płazy są jaskrawe, co jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem dla potencjalnych drapieżników.

27. Płazy można spotkać wszędzie na świecie, wyjątek stanowi Antarktyda.

28. Niektóre żaby i ropuchy mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat.

29. Niektóre gatunki płazów stosują wyjątkowe strategie podczas rozmnażania. Tak na przykład samica Coqui nosi jaja na plecach aż do momentu, gdy wykluje się jej potomstwo.

30. Istnieją gatunki płazów, które w warunkach ekstremalnej suszy potrafią się hibernować. Tworzą wówczas wokół siebie specjalny kokon, którego zadaniem jest zatrzymanie wilgoci i umożliwienie przetrwania w trudnych warunkach.

31. Płazy wykazują dużą wrażliwość na zanieczyszczenie środowiska.

32. Płazy są zwierzętami zmiennocieplnymi, nie są w stanie regulować ciepłoty ciała.

33. Płazy mają wolny metabolizm.

34. W przypadku niektórych gatunków płazów to samice rywalizują o zainteresowanie samców. Dobrym przykładem jest pętówka babienica.

35. Najczęściej spotykanym płazem w Polsce jest traszka zwyczajna. Można spotkać ją nawet w miastach na terenach zielonych.