You are currently viewing 30 ciekawostek o kangurach z Australii

Kangury uznawane są za wyjątkowo interesujące zwierzęta. Warto byłoby więc zapoznać się z licznymi ciekawostkami na ich temat, aby ssaki te miały przed nami jeszcze mniej tajemnic.

1. Maleńkie młode

Młode kangury rodzą się niezwykle malutkie. Ich wysokość jest zazwyczaj nie większa niż dwa i pół centymetra. Oznacza to, że ich rozmiary nie przekraczają wielkości dojrzałego winogrona.

2. Duża populacja

Kangury są niezwykle rozpowszechnionymi zwierzętami. Uważa się, że w Australii występuje więcej tych zwierząt niż ludzi. Dlatego też uznawane są one też za symbol Australii.

3. Roślinożercy

Kangury żywią się głównie rozmaitymi roślinami, co pozwala określić je mianem roślinożerców. Spożywają one przede wszystkim trawy, ale również i kwiaty czy mech.

4. Niezwykle towarzyskie

Kangury uważane są za bardzo towarzyskie i nie obawiają się ludzi. Stanowią jednak dla nich pewne zagrożenie, zwłaszcza gdy nieoczekiwanie wyskakują na jezdnię, tuż przed autem.

5. Stada

Kangury są zwierzętami, które z reguły prowadzą życie w stadach. Z tego właśnie względu, ich więzi rodzinne są mocno rozwinięte. Chronią się one wzajemnie przed zagrożeniami, na przykład tupiąc nogą.

6. Polowania

Kangury muszą liczyć się z tym, że wielu ludzi na nich poluje. Chcą oni pozyskać przede wszystkim mięso tych zwierząt, które uznawane jest za wyjątkowo pożywne i smaczne.

7. Skakanie

Kangury poruszają się przede wszystkim skacząc, a potrafią robić to doskonale. Dzięki skokom są w stanie sprawnie poradzić sobie z ucieczką, na przykład przed zagrożeniem.

8. Cztery gatunki

Na całym świecie wyróżnić można cztery gatunki kangurów. Mowa tu o kangurze szarym wschodnim, o kangurze antylopinowym, ale również o kangurze zachodnim i czerwonym.

9. Szybki wzrost

Młode kangury mogą poszczycić się tym, że bardzo szybko rosną. Samice osiągają pełną dojrzałość już w wieku dwudziestu miesięcy. Jeśli chodzi o samce, następuje to najczęściej gdy mają dwa lata.

10. Kangurza torba

Samice kangurów posiadają charakterystyczne sakiewki, określane mianem kangurzych toreb. Przeznaczona jest ona rzecz jasna do tego, aby samica mogła trzymać tam swoje młode.

11. Wysokie skoki

Kangury są w stanie wykonywać naprawdę bardzo wysokie skoki. Dlatego też, są one kojarzone przez większość ludzi właśnie z tą umiejętnością.

12. Symbol linii lotniczych

Kangury stanowią symbol jednych z australijskich linii lotniczych. Mowa tu o liniach Qantas. To doskonały dowód na to, jak bardzo poważane są te zwierzęta.

13. Niezwykle troskliwe

Kangury uznawane są za niezwykle troskliwe zwierzęta. Są one opiekuńcze nie tylko wobec siebie nawzajem, ale i wobec potomstwa. Chętnie troszczą się też o starsze i chore osobniki.

14. Liczna populacja

Kangury zaliczane są do jednych z najbardziej rozpowszechnionych ssaków na całym świecie. Uważa się, że ich populacja może wahać się w granicach od 25 do nawet 50 milionów.

15. Torbacze

Kangury, z uwagi na posiadaną przez siebie, charakterystyczną kieszonkę, określane są powszechnie mianem torbaczy. Czasami zwierzęta te zamiennie określa się nawet mianem torbaczy.

16. Muskularne nogi

Kangury charakteryzują się niesamowicie silnymi i muskularnymi nogami. To wszystko w dużej mierze dlatego, że wykonują one bardzo dużo skoków. Dzięki temu wlaśnie stają się coraz szybsze i silniejsze.

17. Różne rozmiary

Kangury mogą mieć różne rozmiary, w zależności od tego, jakiego gatunku są przedstawicielami. Niektóre kangury są stosunkowo niewielkie, a waga innych może przekraczać 80 kilogramów.

18. Ciąża

Kangurzyce chodzą w ciąży przez stosunkowo niedługi okres czasu. Wynosi on bowiem z reguły nie więcej jak 25 dni. W niektórych przypadkach okres ten może wydłużać się do 38 dni.

19. Liczba młodych

Kangurzyce są w stanie urodzić maksymalnie cztery młode. Bywa jednak, że rodzi się ich mniej. Wiele zależy od tego, jakie warunki miała zapewniona samica kangura przed porodem.

20. Zawrotna prędkość

Jak powszechnie wiadomo, kangury należą do wyjątkowo szybkich i sprawnych zwierząt. Okazuje się, że mogą one poruszać się z prędkością, która osiąga nawet 60 kilometrów na godzinę.

21. Mnóstwo dźwięków

Kangury są w stanie wydawać i wydają bardzo wiele różnego rodzaju dźwięków. Niektóre z nich służą wyłącznie do komunikacji między sobą, natomiast inne do tego, aby odstraszyć potencjalne niebezpieczeństwo.

22. Nocny tryb życia

Kangury wiodą z reguły nocny tryb życia. Niektóre z gatunków mogą jednak wykazywać tendencję do wzmożonej aktywności również o poranku oraz wczesnym wieczorem. Turyści mogą liczyć też na to, że uda im się zobaczyć kangura za dnia.

23. Kontrola populacji

W celu kontrolowania populacji kangurów, organizowane są dosyć regularne polowania na te zwierzęta. Mięso zdobyte w ten sposób wykorzystuje się potem rzecz jasna w celach konsumpcyjnych. Uważane jest ono za wyjątkowo smaczne i bogate w cenne białko.

24. Orzeźwienie w upał

Kangurom w Australii dość mocno mogą dokuczać upały, które pojawiają się tam dość regularnie. Z tego właśnie względu, zwierzęta te liżą swoje ramiona, aby się nieco orzeźwić. Wydaje się, że z powodu tego, że za dnia jest gorąco, wiele gatunków kangurów wykazuje nocny tryb życia. Można bowiem liczyć wówczas na bardziej przyjazne temperatury powietrza.

25. Brak umiejętności poruszania się do tyłu

Co dość zaskakujące, kangury nie wykazują umiejętności, jaką jest poruszanie się do tyłu. Zwierzęta te są w stanie poruszać się tylko i wyłącznie do przodu. Nierzadko to jest właśnie wskazywane jako powód tego, że zostały uznane za symbol Australii. Często mówi się o nich w kontekście tego, że nie warto oglądać się na to co było. Należy zaś z nadzieją wyglądać w przyszłość, w której może nam się zdarzyć wiele dobrego.

26. Niewielu wrogów naturalnych

Jak się okazuje, kangury nie posiadają zbyt wielu wrogów naturalnych. Głównym zagrożeniem dla nich, zwłaszcza dla tych młodych są psy dingo.

27. Pływacy

Kangury należą do zwierząt, które potrafią doskonale pływać. Dzięki tym umiejętnościom są one w stanie poradzić sobie z ucieczką przed zagrożeniem, jak również ze zmianą miejsca dotychczasowego pobytu.

28. Doskonały słuch

Kangury mogą poszczycić się doskonałym słuchem. To właśnie dzięki temu tak doskonale radzą sobie one z wyszukiwaniem miejsc, które im sprzyjają oraz z wyłapywaniem zagrożeń.

29. Krótkie życie

Kangury na wolności nie mogą poszczycić się niestety długowiecznością. Zdecydowana większość z nich nie dożywa bowiem więcej jak szóstego roku życia. W niewoli mogą żyć nieco dłużej.

30. Walka o samice

Samce bardzo często muszą walczyć między sobą o to, aby móc uzyskać dostęp do samic. Udaje im się to dzięki dobrym umiejętnościom walki. Walcząc nie tylko skaczą i kopią, ale też gryzą.