You are currently viewing 30 Ciekawostek o Surykatkach
foto - Unsplash

Surykatki to drapieżne ssaki, które naturalnie występują w Afryce Południowej. Prowadzą dzienny tryb życia, tworzą stada zajmujące określone terytorium. Poniżej znajdziesz ciekawostki o surykatkach, które warto poznać.

1. Długość ciała samców wynosi zazwyczaj od 24 do 29 cm, samic zaś od 26 do 28 cm. Jeśli chodzi o masę ciała, samce mogą ważyć do 797 g, a samice do 969 g. Charakterystyczne cechy wyglądu tych zwierząt to smukła sylwetka, długi ciemnożółty ogon oraz czarne uszy.

2. Surykatki to zwierzęta stadne. Jedno takie stado liczy zazwyczaj do 30 osobników. Surykatki kryją się w norach, a jeśli jest taka możliwość, wykorzystują skalne szczeliny.

3. Zwierzęta te są bardzo solidarne. Stosują na przykład sygnały alarmowe, a w przypadku ataku drapieżnika bronią się grupowo.

4. W naturalnym środowisku surykatki mogą wydawać na świat potomstwo niezależnie od pory roku. Ciąża trwa niecałe 3 miesiące, w miocie rodzi się do 4 młodych.

5. Jedną z cech charakterystycznych wyglądu tych zwierząt jest czarne zabarwienie sierści wokół oczu. Dzięki temu w naturalnych warunkach oczy surykatek są chronione przed uszkodzeniami, które mogłoby spowodować działanie afrykańskich promieni słonecznych.

6. Nowonarodzone osobniki nie pozostają bez opieki przez dłuższy czas. Gdy stado wyrusza na polowanie, w norkach pozostają młode ze swoimi mamami. Biorąc pod uwagę ten fakt, można śmiało powiedzieć, że w przypadku surykatek instynkt macierzyński jest silnie rozwinięty.

7. Zwierzęta te żywią się małymi ptakami, bezkręgowcami i gryzoniami. Surykatki nie gardzą także pokarmem roślinnym.

8. Surykatki w zależności od czynników takich jak warunki żyją do 12 lat.

9. Charakterystycznym zachowaniem tych zwierząt jest uniesienie ogona i kopanie piasku, a więc „taniec wojenny” wykonywany w grupie, który wykonują na przykład podczas obrony swojego terytorium.

10. Surykatki mają swoje ulubione zajęcia. Można wymienić tutaj takie jak wylegiwanie się w cieple promieni słonecznych, czy też czyszczenie futra.

11. Zwierzęta te mają wyjątkowo silne zęby, co przydaje się bardzo podczas konsumpcji ciał ofiar.

12. Surykatki potrafią spożywać skorpiony w taki sposób, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu, co można powiedzieć o niewielu zwierzętach. Przynoszą martwe skorpiony do norek, aby nauczyć młode, jak prawidłowo się z nimi obchodzić.

13. Zwierzęta te często kopią w piasku. Przed uszkodzeniami wzroku, które mogłyby powstać podczas tej aktywności, chronią je membrany nad powiekami.

14. Surykatki mają bardzo dobry wzrok. Dzięki temu potrafią wypatrzeć drapieżnego ptaka nawet z odległości 1 km.

15. Żerowanie surykatkom zajmuje aż 8 godzin dziennie.

16. Chociaż u surykatek instynkt macierzyński jest silnie rozwinięty, w niektórych sytuacjach mogą pozwolić na to, aby drapieżnik porwał ich młode. Dzieje się tak wówczas, gdy nie chcą narażać reszty grupy na atak.

17. Jeśli jedno stado surykatek naruszy granicę innego stada, może dojść między nimi do starcia.

18. W Afryce zwierzęta te często wykorzystuje się do walki z gryzoniami. Radzą sobie doskonale nie tylko z myszami, ale nawet ze szczurami.

19. Soczyste melony, czy też bulwy, które surykatki także chętnie spożywają, są bogate w wodę. Dzięki temu zwierzęta te są w stanie przeżyć wiele miesięcy bez wody.

20. Surykatki podczas polowania potrafią wykorzystać słońce. Gdy zauważą cień na ziemi, wiedzą, że coś się porusza, a to zaś może oznaczać, że w pobliżu znajduje się owad, który może być ich celem.

21. Zwierzęta te można śmiało nazwać inteligentnymi. Potrafią na przykład otworzyć pojemnik, jeśli chcą dostać się do pożywienia, które się tam znajduje.

22. Stanie na tylnych nogach to wyjątkowo charakterystyczna pozycja przyjmowana przez surykatki. Dzięki temu mogą dobrze zbadać otoczenie, ale nie tylko. Gdy przyjmują tę pozycję rano, mogą regulować temperaturę ciała.

23. Nory tych zwierząt to imponujące dzieła. Sieć tuneli jest świetnie rozbudowana i wyposażona w dużą liczbę wyjść. Głębokość norek tworzonych przez surykatki może wynosić nawet 2 metry.

24. Surykatki oznaczają swoje terytorium za pomocą zapachu.

25. Badacze z Uniwersytetu Cambridge dowiedli, że surykatki z pustyni Kalahari mają swoje tradycje i przekazują je z pokolenia na pokolenie.

26. Chociaż surykatki wyglądają naprawdę uroczo, jeśli są głodne, mogą być też agresywne i bardzo zdeterminowane.

27. Surykatki żyją na wszystkich rodzajach pustyń.

28. Surykatki widzą w kolorze.

29. Aby wyrazić swoje emocje, zwierzęta te posługują się nie tylko dźwiękami. Chętnie używają także mowy ciała. Tak na przykład uniesiony ogon może być oznaką tego, że zwierze jest przygotowane, aby zaatakować.

30. Surykatki w niewoli mając odpowiednie warunki, mogą budować więzi ze swoimi opiekunami.