You are currently viewing 25 zaskakujących ciekawostek o tygrysie bengalskim

Tygrys bengalski zalicza się do podgatunku tygrysa azjatyckiego i jest jednym z największych dzikich kotów żyjących na naszej planecie. Zamieszkuje przede wszystkim zielone tereny Bangladeszu, Nepalu, Indii oraz Bhutanu. Można się również natknąć w zachodniej części Chin. Wzbudza respekt i jednocześnie wielki podziw ze względu na swój majestatyczny wygląd. Co warto o nim wiedzieć? Oto 25 ciekawostek na temat tygrysa bengalskiego.

1. Tygrys bengalski odznacza się charakterystycznym pomarańczowym umaszczeniem poprzecinanym czarnymi pręgami. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również odmiany albinotyczna oraz melanistyczna. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z tygrysem białym. Natomiast melanistyczna odmiana odznacza się w pełni czarnym umaszczeniem.

2. Całkowita długość ciała dorosłego osobnika może liczyć sobie niespełna trzy metry. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że sam ogon najczęściej osiąga do metra długości. Tygrys bengalski waży od 220 do 250 kilogramów. Panuje wśród gatunku dymorfizm płciowy, a zatem samice są nieco mniejsze od samców.

3. Tygrysy bengalskie wiodą samotniczy tryb życia. Wyjątkiem jest okres godowy, kiedy na chwilę dopuszczają do siebie płeć przeciwstawną. Są jednocześnie zwierzętami terytorialnymi zdolnymi do zaciekłej walki o swój teren. Szacuje się, że wyznaczone terytoria liczą sobie od trzydziestu do ponad stu kilometrów kwadratowych.

4. Tygrysy polują przede wszystkim w nocy lub o świcie. W gęstych trawach i lasach poruszają się niemal bezszelestnie, zakradając się od tyłu do ofiary. Preferują większą zwierzynę, aczkolwiek z braku laku sięgną również po gady, płazy oraz niewielkie ptaki. Charakterystyczny sposób polowania sprawił, że rolnicy i pracownicy wypełniający swoje obowiązki na zielonych terenach zaczęli nosić charakterystyczne maski zarzucone na tył głowy. W taki sposób próbują dać do zrozumienia tygrysom, że widzą zagrożenie.

5. Ciąża tygrysa bengalskiego trwa około piętnastu tygodni. Tuż przed rozwiązaniem samica znajduje bezpieczne miejsce, w którym przygotowuje legowisko dla potomstwa. Najczęściej wyściela je własną sierścią. Zazwyczaj rodzi się od dwóch do czterech tygrysów.

6. Młode tygrysy żywią się mlekiem matki przez kolejne tygodnie. Tuż po narodzinach są całkowicie ślepe i tym samym w pełni zależne od matki. Po dwóch miesiącach matka zaczyna częstować dzieci niewielkimi fragmentami własnych zdobyczy. Po niespełna roku młode same zaczynają polować, choć ich pierwsze zdobycze nie należą do największych.

7. Choć wszystkie zdają się być do siebie bardzo podobne, to jednak nie znajdziemy dwóch takich samych tygrysów. Pręgi na każdym osobniku układają się w odrębny wzór i można go śmiało porównać do odcisku ludzkiego palca.

8. Warto dodać, że kolorystyka oraz wzór sierści jest w pełni uzależniony od koloru skóry. Gdybyśmy pozbyli się sierści tygrysa, zobaczylibyśmy, że pręgi są wzorem znajdującym się bezpośrednio na skórze.

9. Oficjalne dane podają, że na wolności żyje około trzech tysięcy tygrysów bengalskich. Z nieoficjalnych źródeł wynika jednak, że te statystyki są celowo zawyżane w celu uspokojenia nastrojów związanych z wyniszczającą działalnością człowieka. Jeżeli to prawda, to ilość tygrysów bengalskich jest znacznie niższa i jest to powód do zmartwienia.

10. Po ataku na ofiarę najpierw starają się unieruchomić zdobycz. W tym celu najchętniej sięgają do gardła. Zdarzają się jednak przypadki, że zaczynają od połamania kręgów szyjnych. Są niezwykle brutalne, a głód sprawia, że nie cofną się przed niczym.

11. Od początku XX wieku odnotowano kilka tysięcy bestialskich napaści tygrysa bengalskiego na człowieka. Najczęściej wynika to z faktu, iż człowiek nieświadomie zjawia się na ich terytorium. Dla zwierzęcia odznaczającego się tak wielką agresją terytorialną to wystarczający powód do bezpardonowego ataku.

12. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przyczyn wyjątkowo silnej agresji należy doszukiwać się w fakcie, iż tygrysy sięgają po słoną wodę. Przeprowadzone badania poniekąd dowiodły, że regularne picie takiej wody może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu zwierzęcia i tym samym poważne zaburzenia psychiczne.

13. Ślina tygrysów wyposażona jest w substancje antyseptyczne. Z tego powodu zraniony kot zachłannie wylizuje ranę. To sposób na uniknięcie bolesnych i niebezpiecznych infekcji.

14. Uważa się, że tygrysy bengalskie przepadają za ludzkim mięsem i na przestrzeni dziejów bardzo się do niego przyzwyczaiły. Taki stan rzeczy wynika z faktu, iż na terenie Indii zmarłych grzebano w bardzo płytkich grobach, a koty były w stanie się do nich bez problemu dostać, traktując zdobycz jako wartościową padlinę.

15. Tygrysy bengalskie są zbitkiem doskonale rozwiniętych i silnych mięśni. Zwierzę nie musi atakować z całą zaciekłością, by powalić człowieka. Wystarczy jeden cios obszerną łapą, by zabić.

16. Średnia długość życia tygrysów bengalskich żyjących na wolności może sięgać dwudziestu lat.

17. Tygrysy potrafią wydawać z siebie szereg niepokojących dźwięków. Zwykłe mruczenie jest bardzo dobrze słyszalne. Z kolei przerażający ryk na całe gardło można usłyszeć z odległości sięgającej nawet kilku kilometrów. Podobna sytuacja dotyczy lwów. Ich ryk niesie się nawet na kilkanaście kilometrów.

18. W krajach azjatyckich tygrysy bengalskie nie są cenionymi zwierzętami. Oczywiście cieszą się respektem, ale wzbudzają też niemały strach. Dla większości mieszkańców są groźnymi szkodnikami, które powinno się zwalczać. Takie podejście wynika jednak z ogromnej ilości ataków na przestrzeni dziejów, z których człowiek nie miał szans na przeżycie.

19. Szacuje się, że tygrys bengalski jest w stanie zjeść każdego dnia nawet do trzydziestu kilogramów mięsa. Taka dieta nie jest jednak możliwa, ponieważ na ogół zdobycie pożywienia jest znacznie trudniejsze.

20. Tygrysy bengalskie odznaczają się niebywałą zwinnością, co może dziwić, biorąc pod uwagę masę ciała dorosłego osobnika. Poruszają się bezgłośnie, bo poszukując ofiary, chowają pazury, a podczas pościgu potrafią rozpędzić się do sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

21. Większość kotów unika styczności z wodą. Tygrys bengalski jest pod tym względem wyjątkiem. Uwielbia wodne kąpiele i jest również doskonałym pływakiem. Zdarza mu się również polować na ryby lub zakradać się w wodzie na większą zwierzynę. W wodzie porusza się równie dobrze, co na lądzie. Całkowite zanurzenie w wodzie pozwala mu ochłodzić ciało w najcieplejsze dni roku.

22. Stosunkowo często dochodzi do mniej lub bardziej kontrolowanych krzyżówek pomiędzy tygrysem bengalskim i lwem. Owocem takiego połączenia jest imponujące zwierzę będące zbiorem najpiękniejszych cech obu gatunków. Powstała hybryda nazywana jest tyglew.

23. Są w stanie wydawać dźwięki imitujące inne zwierzęta. W ten sposób zwabiają potencjalne ofiary, które nie spodziewają się tak chytrej zasadzki.

24. Historia tygrysów na naszej planecie sięga dwóch milionów lat wstecz. Przynajmniej takie są założenia naukowców badających znalezione skamieniałości.

25. Tygrys bengalski jest zwierzęciem narodowym zarówno Bangladeszu, jak i Indii.