You are currently viewing 10 interesujących ciekawostek dla dzieci o wężach

Węże są niesamowicie interesującymi stworzeniami, dlatego mogą zafascynować się nimi także dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że ciekawych faktów na temat węży nie brakuje. Kto wie, może wieloma z nich zainteresowani będą także dorośli?

1. Słaby wzrok i słuch

Pierwsza ciekawostka: wielu osobom może wydać się to dość zaskakujące, ale węże nie charakteryzują się dobrym wzrokiem. Jest on niesamowicie słaby, a na dodatek węże są niemal głuche. Jak się jednak okazuje, w polowaniach pomaga im rozwidlony język. To właśnie dzięki niemu wyczuwają one, skąd dobiega zapach ofiary. Ponadto węże posiadają aż 230 ostrych zębów, które umożliwiają im między innymi wstrzykiwanie jadu.

2. Zdolność połykania ofiary

Kolejna interesująca ciekawostka mówi o tym, że węże są w stanie połknąć swoją ofiarę. Co jednak o wiele bardziej interesujące, ofiara ta może być nawet cztery razy większa niż głowa węża. Można by postawić pytanie: jak to w ogóle jest możliwe? Otóż okazuje się, że wszystko to jest możliwe dzięki temu, że obydwie połowy szczęki węży nie są ze sobą sztywno połączone.

3. Niegroźne węże w Polsce

W Polsce nie spotkamy na szczęście w naturze węży, które mogłyby być uznane za bardzo groźne. Jedynym jadowitym przedstawicielem węży w naszym kraju jest oczywiście znana wszystkim, żmija zygzakowata. Jak się jednak okazuje, nawet jej jad nie należy do jakichś szczególnie groźnych. Może zagrażać jedynie osobie uczulonej na jad tego gatunku bądź też osobie schorowanej i w podeszłym wieku. Przypadki śmiertelne po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą należą na szczęście do rzadkości i praktycznie się o nich nie słyszy. Ważne jest to, aby w przypadku ugryzienia, jak najszybciej udać się po pomoc, najlepiej na pogotowie ratunkowe.

4. Węże niejadowite

Jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie węże występujące na świecie dysponują jadem, który jest zabójczy czy w jakimś stopniu groźny. Może jednak pojawić się pytanie: co jeśli ukąsi nas niejadowity wąż? Otóż jak się okazuje, takie ukąszenie nadal może być lekko bolesne. Może również pozostać nam po nim pewien ślad. Niemniej jednak żadnych niebezpiecznych następstw nie będzie.

5. Dobrzy pływacy

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale węże wyjątkowo dobrze radzą sobie z pływaniem. Wiele z nich wykazuje się wyjątkowo dużą aktywnością właśnie w środowisku wodnym. Co dość znamienne dla węży, nie przepadają one za długimi wędrówkami na lądzie. Raczej lubią oplatać się wokół drzew bądź wygrzewać w słońcu, na trawie bądź jakiejś skale.

6. Wędrujące serce

Bardzo interesującą ciekawostką na temat węży jest to, że ich serce jest w stanie się przemieszczać. Wszystko to z uwagi na to, że nie posiadają one przepony. To właśnie pozwala na dość swobodne przemieszczanie się ich serca. Trudno zatem, w trakcie obserwacji węża, jednoznacznie stwierdzić, w której dokładnie części ciała znajduje się w tej chwili serce.

7. Bez lęku wysokości

Węże z całą pewnością nie cierpią na lęk wysokości. Można bowiem spotkać je bardzo wysoko na drzewach. Oplatają się wokół nich, czyhając cierpliwie na pojawienie się ofiary, którą mogłyby upolować. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gatunki węży będą tak samo chętnie przebywać na wysokich drzewach. Niektóre z nich o wiele bardziej preferują przesiadywanie w trawie.

8. Zrzucanie skóry

Węże zrzucają swoją skórę i to przynajmniej jeden raz w ciągu roku. U zdecydowanej większości gatunków dochodzi jednak do zrzucenia jej kilkukrotnie, nawet do czterech razy. Co ciekawe, im wąż jest starszy, tym mniej razy zrzuca swoją skórę. Najczęściej ma to zatem miejsce u młodych osobników.

9. Długość życia

Długość życia węży jest dość zróżnicowana, w zależności od konkretnego gatunku. Szacuje się jednak, że długość ich życia wynosi co do zasady od 10 do 30 lat. Jak się okazuje, w niewoli będą one w stanie przeżyć dłużej. Doświadczeni hodowcy, którzy zapewniają swoim wężom doskonałe warunku do życia, będą mogli poszczycić się tym, że dożyją one nawet 40 lat. Dlatego też, jeśli rozpoczyna się przygodę z hodowaniem węży, należałoby w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie są potrzeby konkretnego gatunku.

10. Imponująca długość

Długość ciała węży może być naprawdę imponująca. Te najdłuższe na całym świecie gatunki węży mogą mierzyć sobie nawet ponad sześć metrów! Do jednych z najdłuższych węży należą rzecz jasna pytony tygrysie. Nie mniej spektakularną długość potrafią osiągnąć słynne anakondy zielone. Węże te często ściśle oplatają pnie lub gałęzie drzew, dlatego na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest ocenić rzeczywistą długość ich ciała. O wiele bardziej rzuca się to w oczy na przykład w terrariach lub w ogrodach zoologicznych.