You are currently viewing 11 Zaskakujących Ciekawostek o Zwierzętach

Świat zwierząt jest naprawdę fascynujący, dlatego wielu z nas lubi go odkrywać. Warto zatem zapoznać się z interesującymi ciekawostkami na temat zwierzaków, które dla wielu osób mogą być dość zaskakujące. Jak się okazuje, jest ich naprawdę całkiem sporo!

1. Najmniejszy ptak na świecie

Waga najmniejszego ptaka na świecie wynosi 1,8 grama, a jego długość to nie więcej jak 5,5 cm. Jeśli chodzi zaś o rozpiętość skrzydełek, wynosi ona 7,5 cm. Tym najmniejszym na całej kuli ziemskiej ptaszkiem jest rzecz jasna koliber. Co ciekawe, jest on też jedynym potrafiącym latać do tyłu ptakiem na świecie. Na dodatek, jest on w stanie wykonać aż 90 machnięć skrzydłami na sekundę!

2. Największy zabójca

Słowa „największy zabójca” w zwierzęcym świecie mogą wzbudzać przeróżne skojarzenia. Niektórzy być może pomyślą, że jest nim lew, inni że gepard, a jeszcze inni posądzą o to lamparta. Jak się jednak okazuje, największym zabójcą jest niepozorny, choć uciążliwy komar. Uważa się, że aż 2 miliony osób w ciągu każdego roku umiera z powodu komara, a konkretniej przenoszonych przez niego chorób. Dobra wiadomość jest taka, że chorób tych nie trzeba obawiać się na terenie Polski.

3. Najszybsze zwierzę lądowe

Za najszybsze na świecie zwierzę lądowe uważa się współcześnie geparda. To naprawdę niesamowite, ale może on osiągnąć prędkość nawet 110 kilometrów na godzinę! Na dodatek, prędkość tę osiąga w zaledwie trzy sekundy, co czyni to zwierzę jeszcze bardziej niesamowitym. Nietrudno zgadnąć, że szybkość przemieszczania się czyni z geparda doskonałego myśliwego.

4. Inteligentne kruki

Wśród inteligentnych zwierząt wiele osób wymieni zapewne świnię, a także szympansa czy delfina. Mało kto pomyśli jednak o kruku. Tymczasem okazuje się, że kruki należą do grupy najinteligentniejszych zwierzaków na całym świecie, co potwierdzają liczne badania naukowe. Co interesujące, po odpowiednim przeszkoleniu są w stanie opanować mnóstwo sztuczek!

5. Najbardziej popularna psia rasa

Psy są bardzo popularnymi zwierzakami domowymi. Mówi się przecież, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż najpopularniejszą psią rasą na świecie jest labrador. To wyjątkowo przyjazny psiak, który doskonale nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Łatwo zaprzyjaźnia się z człowiekiem i jest podatny na tresurę.

6. Wiewiórki-ogrodniczki

Wiewiórki to niezwykle wdzięczne, szybkie stworzenia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że są one doskonałymi…ogrodniczkami. Okazuje się bowiem, że często zakopują one w ziemi rozmaite nasiona drzew, krzewów czy owoców. Niestety, często zapominają o tym, gdzie je dokładnie zakopały. Z tego właśnie względu, w sadach, ogrodach i parkach wyrasta sporo zasadzonych przez wiewiórki roślin.

7. Empatyczne słonie

Wielkie i niezgrabne słonie raczej nie kojarzą się nikomu z empatią, a jednak! Okazuje się, że zwierzęta te są w stanie odczuwać empatię zarówno w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, jak i w stosunku do innych zwierzaków. Są zatem w stanie boleśnie odczuć stratę, ale także pocieszyć inne zwierzę po tym, jak ono doświadczy jakiejś straty.

8. Śpiące na stojąco konie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale konie są w stanie spać w pozycji stojącej. Sprzyja temu charakterystyczna budowa końskich kończyn. Okazuje się bowiem, że nogi konia blokują się w stawach. Wszystko po to, aby nie mogły się one zginać, co z kolei mogłoby skutkować wysychaniem płynu w torebkach stawowych.

9. Królewskie łabędzie

Interesujący fakt dotyczy także łabędzi. Jak się okazuje, każdy łabędź w Wielkiej Brytanii należy do panującego monarchy. Wynika to w dużej mierze z kwestii historycznych, ponieważ w przeszłości ptaki te określane były mianem „zwierzyny królewskiej”. Co ciekawe, populacja łabędzi jest systematycznie poddawana liczeniu, w celu kontroli ich populacji.

10. Miłośniczki muzyki poważnej

Krowy to niezwykle ciekawe zwierzęta. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż są one prawdziwymi miłośniczkami muzyki poważnej, zwanej też klasyczną. Okazuje się, że ten rodzaj muzyki odstresowuje krowy. Dzięki temu są one w stanie produkować większe ilości mleka. Jeśli zatem zależy nam na poprawie wydajności krów pod tym względem, warto puścić im jakiś spokojny muzyczny utwór.

11. Współpraca międzygatunkowa

Wydawać by się mogło, że poszczególne gatunki zwierząt nie przepadają za sobą, a nawet zachowują się wobec siebie wrogo. Jak się jednak okazuje, niektóre gatunki są w stanie nawiązać ze sobą współpracę. Mowa tu przede wszystkim o strusiach oraz o zebrach. Strusie posiadają bowiem o wiele lepszy wzrok od zebr. Jeżeli chodzi zaś o zebry, posiadają one wyjątkowo dobry słuch. Zwierzęta te nawiązują współpracę po to, aby móc poprawić swoje wzajemne bezpieczeństwo.