You are currently viewing 15 Ciekawostek o Chomikach

Są małe i niepozorne. Za to są jednak bardzo kochane i można trzymać je nawet w małych mieszkaniach. Mowa tu oczywiście o chomikach. Wielu dorosłych traktuje je jako tzw. wstęp do tego, aby ich dzieci nauczyły się troski nad „braćmi mniejszymi”. Chomiki są naprawdę słodkie, a do tego ich utrzymanie nie powinno sprawiać zbyt dużej trudności. Skoro już mowa o dzieciach, to warto przedstawić kilkanaście ciekawostek dla dzieci, które bardzo chciałyby lepiej poznać świat chomików.

1. Chomiki lubią jeść. Chętnie pałaszują wszystko to, co zostanie mu podsunięte przez właściciela. Jednak nie jest powiedziane, że chomiki mogą zjeść wszystko. Na pewno w jego pożywieniu powinny znaleźć się ziarna pszenicy oraz kukurydzy. Suszone jabłka i banany także są jak najbardziej wskazane. Za to cebula, jak również sałata cytrusy oraz czosnek mogą okazać się dla malucha zabójcze. Może i chomik będzie to zajadał, ale on sam nie wie, że związki zawarte w środku okażą się trujące dla jego małego ciałka.

2. Czy chomiki trzeba kąpać? Okazuje się, że są to zwierzęta, które są w stanie samodzielnie doskonale zadbać o swoją czystość. Chomiki same myją się łapkami. Niekiedy wykorzystują do tego wodę, która znajduje się w ich poidełku. Lepiej jednak samodzielnie nie urządzać zwierzakowi kąpieli, ponieważ może się to okazać dla niego traumatycznym przeżyciem.

3. Chomiki czując zagrożenie, zaczynają gryźć. To dlatego na samym początku ich ofiarą może stać się nawet ich właściciel. To właśnie dlatego należy dążyć do tego, aby chomika oswoić – w szczególności, jeżeli chodzi o noszenie na rękach. Może na początku zwierzę będzie gryzło, ale w końcu oswoi się z sytuacją i będzie okazywało swojemu właścicielowi czułość.

4. Należy mieć świadomość, że chomiki to bardzo aktywne stworzenia, którym potrzebna jest klatka o odpowiednich rozmiarach. Może ona mieć piętra. Na pewno w tej klatce trzeba będzie ustawić jakieś kółko do biegania lub też inne zabawki. Nie można jednak zapominać o tym, że największą aktywność chomiki wykazują nocą, co też dla niektórych osób może być dość problematyczną kwestią. Nie oznacza to tego, aby pozbywać się chomika. Lepiej po prostu wystawić go do pomieszczenia, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał, np. do kuchni, łazienki lub po prostu na korytarz.

5. Chomiki lubią gromadzić jedzenie w swoich buziach. Wykorzystują do tego swoją buzię, a dokładnie policzki. Po ich całkowitym napełnieniu, objętość policzków może być dwa razy większa od ich głowy.

6. Zwierzaki mają łącznie 16 zębów, co jak na ich maleńkie buźki jest naprawdę zaskakujące. Wśród nich znajdują się siekacze, które znajdują się na samym przedzie. W związku z tym, że nie mają one korzeni, są bardzo podatne na uszkodzenie i mogą szybko wypaść, więc należy uważać na to, co się zwierzakowi daje do jedzenia. Z drugiej strony, należy dbać o ich pielęgnacje, aby na chomikowych zębach nie osadzała się próchnica.

7. Oczy u chomika nie są tak dobrze rozwinięte. Tzn. można te zwierzaki nazwać dalekowidzami. Do tego mają one szerokie pole widzenia, które wynosi aż 110 stopni. Człowiek nawet takiego nie ma. Jednak z drugiej strony, świat dla chomika to taka rozmyta plama. Może i widzą one daleko, ale w większości jest to dla nich nieostry obraz. Zwierzaki nie rozróżniają szczegółów.

8. Może ich oczy są słabe, ale na uwagę na pewno zasługuje zmysł węchu. To dzięki niemu zwierzęta są w stanie odnaleźć drogę do domu, nawet w przypadku sporej odległości. Do tego samce są w stanie odnaleźć samiczkę, która jest chętna na amory. Zapach pomaga im również rozpoznać swojego właściciela. W ten sposób nie odczuwają one zagrożenia.

9. Chomiki – podobnie jak koty – mają wibrysy. Są to wąsy czuciowe, które ułatwiają poruszanie się w terenie. W szczególności po zmroku. Wibrysy znajdują się nie tylko na twarzy, ale także na stopach.

10. Co ciekawe, chomiki jedzą mięso. Nie oznacza to jednak, że teraz do jego diety należy włączyć kurczaka lub wołowinę. Chomiki samodzielnie polują na mięso. Najczęściej jest to np. złapany komar. Jego ciałko jest w stanie chomikom dostarczyć odpowiednie ilości białka.

11. U chomików ciążą trwa naprawdę krótko. Czasem właściciel może nawet nie zorientować się, że jego samiczka jest w ciąży. Ciąża u chomików syryjskich trwa zaledwie 16 dni. Są to największe z odmian tych zwierząt. W przypadku chomików Roborowskiego, ciążą trwa od 22 do maksymalnie 30 dni.

12. Chomiki są zdolne do hibernacji. Mowa jednak tylko o tych, które żyją na wolności. Hibernacja ma miejsce wtedy, kiedy jest bardzo zimno lub są też problemy z otrzymaniem jedzenia. Zwierzaki wolą poczekać na lepszy czas znajdując się w długim śnie.

13. Na wyróżnienie u chomików zasługują przednie łapki, które są bardzo zręczne. To właśnie dzięki nim zwierzak potrafi poradzić sobie z manewrowaniem jedzeniem.

14. Chomiki mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu. Słyszą one nawet dźwięki ponaddźwiękowe, które dla ucha człowieka nie są dostrzegalne.

15. Chomiki często przerywają wykonywaną czynność i nasłuchują. Wykonują to w momencie, kiedy poczują zagrożenie i strach.