You are currently viewing 30 ciekawostek o krokodylach
fot. Unsplash

Krokodyle to zwierzęta, które dość powszechnie uważane są za niebezpieczne. Warto byłoby poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, bo okazuje się, że krąży o nich wiele ciekawych faktów. Mogą one nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy te zwierzęta.

1. Płeć krokodyla

Bardzo interesującym faktem na temat krokodyla jest to, iż jego płeć determinowana jest przez temperaturę, w jakiej znajdowały się jaja.

2. Budzące grozę

Krokodyle z całą pewnością można uznać za zwierzęta budzące powszechną grozę, ale również i podziw. Krokodyle wydają się być groźne zarówno dla ludzi, jak i wielu innych zwierząt.

3. Największe gady

Krokodyle to jedne z mocniej wyróżniających się gadów na świecie. Jak się okazuje, są one również największymi gadami, które występują na naszej planecie.

4. Szybkie i zwinne

Krokodyle należą do wyjątkowo szybkich i zwinnych gadów. Nie oznacza to jednak, że poruszają się szybko przez cały czas. Okazuje się bowiem, że są szybkie na stosunkowo krótkich dystansach, ponieważ potem zaczynają się męczyć.

5. Wytrzymałe

Krokodyle należy uznać za jedne z bardziej wytrzymałych zwierząt. Doskonale poradzą sobie one bez pożywienia przed dłuższy okres czasu. Kiedy jednak nadejdzie czas, krokodyl bez wahania się posili.

6. Znane od wieków

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale krokodyle należą do tych zwierząt, które znane są światu od wieków. Okazuje się, że istniały one już wtedy, gdy po ziemi chodziły dinozaury. Wydaje się więc, że istnienie gatunku należy szacować na 240 milionów lat.

7. Długość życia

To, jak długo żyje krokodyl zależne jest w dużej mierze od konkretnego gatunku, którego jest przedstawicielem. Niektóre krokodyle żyją trzydzieści lat na wolności, podczas gdy inne dożywają nawet siedemdziesiątego roku swojego życia.

8. Uwalnianie ciepła

Krokodyle żyją w różnych warunkach środowiskowych, a więc także i tam, gdzie dokucza im ekstremalne ciepło. Jak sobie z tym radzą? Otóż okazuje się, że gady te są w stanie uwalniać ciepło przez swoje gruczoły potowe.

9. Mieszkańcy wód

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale krokodyle są w stanie żyć w różnych wodach. Można spotkać je w jeziorach, ale również i w rzekach. Nie ma znaczenia czy woda jest słona, czy słodka.

10. Masywne szczęki

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech krokodyli jest to, że posiadają one niesamowicie masywną szczękę. To w dużej mierze dzięki niej udaje się im skutecznie polować.

11. Krokodyle ludojady

O niektórych krokodylach mawia się, że są one ludojadami. Jak się jednak okazuje, krokodyle rzadko kiedy atakują człowieka i to na pewno nie bez powodu. Jeśli jednak będą wygłodniałe, mogą pokusić się o niesprowokowany atak.

12. Występowanie

Krokodyle występują w wielu różnych miejscach. Przede wszystkim jednak przedstawicieli poszczególnych gatunków można spotkać w Azji, Australii, Amerykach i w Afryce.

13. Groźni drapieżnicy

Krokodyle, bez względu na gatunek należy zaliczyć do wyjątkowo groźnych i niebezpiecznych drapieżników. Doskonale radzą sobie z polowaniami, choć bywają okresy, że nie mają na co polować.

14. Mięsożerne

Krokodyle są zwierzętami mięsożernymi, a więc spożywają tylko i wyłącznie mięso. Nie pożywiają się zatem żadnymi częściami roślin, bez względu na to, czy są to owoce, czy też liście.

15. Menu krokodyla

Jak już zaznaczono wyżej, krokodyle pożywiają się mięsem. Ich menu wydaje się być dość różnorodne. Zwierzęta te spożywają bowiem myszy, ptaki, ryby czy skorupiaki.

16. Rodziny

Co dość interesujące, wyróżnić można następujące rodziny wśród krokodyli: krokodylowate, aligatorowate oraz gawialowate.

17. Na czubku głowy

Jednym z najciekawszych faktów o krokodylach jest to, iż posiadają one uszy, nozdrza oraz oczy na samym czubku głowy. To w dużej mierze umożliwia krokodylom łatwe i skuteczne polowania.

18. Doskonały słuch

Krokodyle mogą poszczycić się naprawdę doskonałym zmysłem słuchu. Uważa się, że to w dużej mierze on ułatwia tym zwierzętom tak skuteczne polowania.

19. Mnóstwo łusek

Krokodyle są powszechnie znane z tego, że ich skóra pokryta jest naprawdę dużą ilością łusek. Tworzą one przepiękne wzory. Niestety, to w dużej mierze piękna skóra sprawia, że odbywają się polowania na krokodyle.

20. Zagrożenia

Krokodyle co do zasady nie mają naturalnych wrogów. Nie oznacza to jednak, że nie zmagają się z żadnymi zagrożeniami. Jak się bowiem okazuje, jednym z nich jest człowiek, który na nie poluje.

21. Największy

Jak wiadomo, wśród krokodyli wyróżnić można przeróżne gatunki. Za największego krokodyla ze wszystkich uważany jest krokodyl różańcowy. Uważa się, że jego długość to nawet blisko sześć metrów.

22. Aktywność nocna

W nocy krokodyle są skłonne do wychodzenia z wody i poszukiwania pożywienia w pobliżu zbiornika wodnego. Niestety, to właśnie porą nocną zdarzać się może więcej ataków na ludzi.

23. Chwytanie i przytrzymywanie

Zęby krokodyli są uważane za niesamowicie silne. Jak się okazuje, mają one za zadanie nie tylko chwytać ofiarę, ale również i mocno ją przytrzymywać.

24. Niewielkie zapotrzebowanie energetyczne

Krokodyle uznawane są za zwierzęta, które nie mają zbyt wielkiego zapotrzebowania energetycznego. Ponadto charakteryzuje je też niska przemiana materii.

25. Atak

Dla krokodyli bardzo znamienne jest to, że atakują w sposób nagły. To właśnie dlatego ofierze tak trudno jest uciec przed zagrożeniem z ich strony.

26. Samotny tryb życia

Zdecydowana większość krokodyli preferuje samotny tryb życia. Oznacza to, że unikają one towarzystwa innych krokodyli. Nie spotkamy raczej stada krokodyli, choć zważając na ich zdolność do ataku na ludzi, jest to prawdopodobnie dobra wiadomość.

27. Terytorialne

Krokodyle należy uznać za wyjątkowo terytorialne zwierzęta. Bardzo zaciekle bronią one swojego rewiru, jeżeli tylko uznają, że zaszła właśnie taka potrzeba. Szczególnie agresywne wobec siebie mogą być samce, zwłaszcza w okresie godowym, gdy zaczyna się walka o względy samic.

28. Doskonali pływacy

Raczej nikogo nie zdziwi to, iż krokodyle są naprawdę doskonałymi pływakami. Świetnie poruszają się w każdym zbiorniku wodnym, bez względu na to, czy jest to rzeka, czy też jezioro. Pływanie w dużej mierze umożliwia im skuteczne chwytanie ofiar.

29. Poligamia

Zdecydowana większość krokodyli reprezentuje zachowania poligamiczne. Oznacza to, że chętnie będą one kopulowały z każdą samicą, która stanie na ich drodze. Co ciekawe, krokodylem monogamicznym jest aligator amerykański.

30. Składanie jaj

Krokodyle składają swoje jaja przeważnie w takich miejscach jak wykopana dziura. Mogą je też zagrzebywać, na przykład w kopcach. To, ile jaj składa samica zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest, chociażby gatunek konkretnego krokodyla. Jaj jest z reguły od dziesięciu do pięćdziesięciu.