You are currently viewing 30 Ciekawostek dla Dzieci o Psach

Psy to zwierzęta, które w Polsce cieszą się dużą popularnością. Często można spotkać je spacerujące ze swoimi właścicielami po alejkach parkowych. Te inteligentne stworzenia wiernie czekają na swoich właścicieli w domach, energicznie machając ogonem, kiedy Ci tylko pojawią się w drzwiach. O wdzięczności i miłości tych zwierząt mówi się dużo. Czas teraz na ciekawostki o nich, które spodobają się nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom.

1. Egipcjanie otaczali swoje psy wielką czcią. Po śmierci swojego pupila nie tylko zanosili się oni gorzkimi łzami, ale golili brwi, a w swoje włosy wcierali błoto. Takie zachowanie w tamtych czasach uznawane było za normę.

2. Czekolada, orzechy makadamia, gotowana cebula, winogrona oraz rodzynki mogą okazać się trucizną dla psa. Zawierają one bowiem związki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.

3. Na psich łapach można znaleźć ich gruczoły potowe.

4. Mówiąc o zabójczej truciźnie dla  psów, należy także wspomnieć pestkach jabłek i gruszek. Zawierają one arsen, który dla psa nawet w niewielkiej ilości może okazać się śmiertelny.

5. Pekińczyki były czczone w chińskich świątyniach. Często stanowiły one prezent dla władców z różnych dworów. Kto otrzymał taki podarunek, mógł czuć się wyróżniony na tle innych osób. Do dzisiaj w Chinach Pekińczyki darzone są wielką estymą.

6. Psy, których pyski są szpiczaste (coś podobnego jak u wilka), będą żyć dłużej. Te psiaki, których pyski są płaskie, żyją krócej. Znajduje to naukowe potwierdzenie, ponieważ buldogi mają krótkie pyski, a ich średnia długość życia jest krótka.

7. American Kennel Club to jeden z amerykańskich klubów znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych. Został założony w 1884 roku i uznawany jest za jeden z najstarszych klubów na świecie.

8. Iran to kraj, który nie zezwala na to, aby psy były zwierzętami domowymi.

9. „Pies ma duszę filozofa” – podobno do takie stwierdzenia doszedł sam Platon. Czy tak jest faktycznie? Warto spojrzeć na swojego pupila domowego.

10. Jamniki to chyba jeden z najbardziej klasycznych gatunków psa, który można spotkać na polskich podwórkach. W dawnych czasach miały stanowić one broń na borsuki, które ukrywały się w jamach wydrążonych na podwórkach.

11. Dalmatyńczyki znane są z charakterystycznych biało-czarnych plamach na ciele. Co ciekawe, zaraz po narodzinach, ta rasa psów jest całkowicie biała.

12. Skoro już mowa o narodzinach psów, to warto wspomnieć, że każdy szczeniak zaraz po narodzinach, nie dość, że nie ma zębów, to na dodatek jest ślepy i głuchy.

13. Jeżeli komuś zależy na tym, aby jego pies nie szczekał (co wydaje się wręcz niemożliwością), to powinien kupić sobie Basenji. Jest to bowiem jedyna rasa na świecie, która znana jest z tego, że nie szczeka.

14. Należy uważać, jeżeli ktoś będzie szczerzył się do swojego własnego psa. Są to bowiem zwierzęta, które takie zachowanie mogą odebrać jako jawny akt agresji wobec nich.

15. Rzymski pisarz Lucius Columella żyjący w I w. pisał, że psom amputowane ogony po to, aby ochronić je przed wścieklizną.

16. Po atakach z 11 września na WTC wśród psów poszukiwawczych znalazły się nie tylko doskonale wyszkolone owczarki niemieckie, ale także jamniki.

17. Psy się uśmiechają i jest to fakt udowodniony naukowo. Zwierzę robi tak wtedy, kiedy chce, aby właściciel je pogłaskał i poświęcił mu dłuższą chwilę.

18. Psy mogą stać się prawdziwymi milionerami. A to za sprawą swoich właścicieli. W niektórych bowiem krajach istnieje prawo, które zezwala na to, aby to psy stały się jedynymi spadkobiercami po swoich właścicielach.

19. Jeżeli pies nie ma wilgotnego nosa, może się okazać, że jest on chory. Wilgotny nos pomaga zwierzęciu w rozpoznawaniu różnego rodzaju zapachów.

20. Psom rosną zęby przez całe życie, podobnie jak u człowieka. Małe psy mają zaledwie 28 zębów. U dorosłych osobników ilość zębów wynosi na ogół 44.  Chociaż zdarza się tak, że psom zęby mogą wypadać na skutek różnych szaleństw.

21. Psy śnią.Czasem obserwując własnego psa można zaobserwować czy zwierzakowi śni się coś dobrego, czy jest to coś, co sprawiać mu może przykrość.

22. Jest to faktem naukowym, że osoby, które posiadają psy rzadziej chorują. Chodzi bowiem o to, że właściciele psów są bardziej aktywni od osób, które psów nie mają.

23. Psy w zdecydowanej większości nie rozróżniają kolorów. Jeżeli chodzi o zmysły to bardziej wykształcone są węch i słuch.

24. Psy mają aż siedem grup krwi. Człowiek ma ich zaledwie 4.

25. O psach mówiło się już nawet w Biblii. Tego zaszczytu dostąpiły charty, które są jako jedyne wymienione w tej świętej księdze.

26. Psy do drugiego miesiąca życia praktycznie nic nie dostrzegają. Dopiero później ich wzrok zaczyna się lepiej wyostrzać.

27. W 2005 roku po raz pierwszy z powodzeniem udało się sklonować psa. Dokonali tego badacze z Korei Południowej.

28. Psy, które są bohaterami różnych filmów w Hollywood,  podpisują własnoręczne kontrakty z wytwórnią.  Ich podpisem jest odcisk ich własnej łapki.

29. Psy nie lubią deszczu, ponieważ sam dźwięk kropel spadających na ziemie, działa na nich negatywnie.

30. Psy umieją liczyć i rozwiązywać proste zadania matematyczne.