Na świecie istnieje ponad pięćset gatunów rekinów. Te niezwykłe zwierzęta sieją postrach i wzbudzają respekt zarówno wśród innych zwierząt morskich, jak i ludzi. Każdego roku zabijają około dziesięciu osób. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.
1. Długość ciała najmniejszego gatunku rekina sięga kilkunastu centymetrów. Z kolei największe gatunki mogą liczyć sobie nawet do 20 metrów długości, a masa ich ciała może wynosić kilkanaście ton.
2. Jednym z najgroźniejszych rekinów jest żarłacz biały, zwany również ludojadem. Długość ciała dorosłego osobnika sięga sześciu metrów. Odznacza się niezwykle wyczulonym węchem, a kroplę krwi w wodzie jest w stanie wyczuć z bardzo dużej odległości. Na przestrzeni lat wielokrotnie atakował człowieka, aczkolwiek naukowcy uważają, że ataków dokonywał przez pomyłkę, o czym ma świadczyć sposób atakowania i ostatecznie wypuszczanie ofiar. Istnieje teoria, że rekiny atakując człowieka są przekonane, iż dokonują ataku na fokę.
3. Rekiny muszą być w bezustannym ruchu. Gdyby nagle przestały pływać, to osiadłyby na dnie, a następnie doszłoby do uduszenia. Taki stan rzeczy wynika z braku pęcherza pławnego.
4. Wśród wielu rekinów zaobserwowano akty kanibalizmu. Zjawisko jest powszechne przede wszystkim wśród młodych rekinów. Tuż po pojawieniu się pierwszych zębów, zaczynają walczyć o przetrwanie i tym samym zabijać słabsze ogniwa.
5. Najbardziej czułą i narażoną strefą ciała rekina są jego skrzela. W walce o przetrwanie inne zwierzęta będą wobec tego za wszelką cenę się do nich dostać, bo tylko w ten sposób można zniechęcić rekina i sprawić, że ucieknie w popłochu.
6. Rekiny również chorują na nowotwory. Już na początku XX wieku wykryto u jednego osobnika raka wątroby. W kolejnych latach wykrywano u innych osobników nowotwory innych narządów.
7. Rekiny posiadają żołądki o bardzo charakterystycznej budowie. Pod względem kształtu przypominają literę J. Po skonsumowaniu posiłku najczęściej wymiotują elementami, których nie są w stanie przetrawić. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wypluwają na chwilę żołądek, by nieco oczyścić go ze wszystkich śmieci.
8. Rekiny nie posiadają kości. Są wyposażone jedynie w półtransparentne chrząstki, co sprawia, że są niezwykle lekkie. Wsparciem jest w tym przypadku tłusty olej znajdujący się w wątrobach rekinów, który zapewnia im odpowiednie obciążenie i sprawia, że są niezwykle zwinne.
9. Rekiny posiadają uszy i odznaczają się doskonałym słuchem. Znajdują się one jednak wewnątrz głowy. Potrafią usłyszeć dźwięki z bardzo dużej odległości.
10. Niektóre rekiny posiadają charakterystyczne ciemne plamki w okolicy nosa. To tak zwane ampułki Lorenziniego, dzięki którym rekiny są w stanie zarejestrować zmiany w temperaturze wody oraz pola elektromagnetyczne.
11. Skóra rekina jest niezwykle szorstka i składa się z ukierunkowanych w stronę ogona łusek. Nawet krótki kontakt ze skórą rekina może zranić skórę i doprowadzić do rekina. Warto jednak dodać, że dzięki takiej fakturze skóry, rekiny mogą osiągać zachwycającą prędkość pod wodą.
12. Największym przedstawicielem tej grupy zwierząt jest rekin wielorybi. Długość ciała dorosłego osobnika może sięgać niespełna dwudziestu metrów. Warto jednak dodać, że jak na tak potężną bestię, jest to zwierzę całkowicie niegroźne z perpsektywy człowieka. Odżywia się przede wszystkim planktonem, czyli niewielkimi organizmami unoszącymi się w wodzie.
13. Rekiny potrafią wyłączyć częściowo mózg, by zaoszczędzić nieco energii.
14. Rekin posiada mniej więcej czterdzieści zębów, ale podczas polowania bardzo często się ich pozbywa. Nie jest to jednak dla niego zbyt duży problem, ponieważ zęby bardzo szybko odrastają. Szacuje się, że dorosły osobnik w skali całego życia może mieć nawet ponad dwa tysiące zębów.
15. Archeologiczne badania przeprowadzane na terenie Stanów Zjednoczonych i Australii dowodzą, że rekiny istniały już 450 milionów lat temu.
16. Rekiny nie posiadają strun głosowych, a zatem nie są w stanie wydawać żadnych dźwięków. Właśnie z tego względu bardzo często nazywane są cichymi zabójcami.
17. Rekiny to jedyne ryby, które nie są w stanie pływać do tyłu. Wynika to ze sztywnej konstrukcji płetw, która umożliwia jedynie pływanie do przodu.
18. Ciąża rekina trwa od 10 do 12 miesięcy. W efekcie rodzi się najczęściej od pięciu do siedmiu osobników.
19. Naukowcy twierdzą, że rekiny mają swoje preferencje kolorystyczne. Zdecydowanie przyciągają je jaskrawe kolory, ale i dosyć często atakują obiekty w kolorze żółtym. Pragnąc uniknąć kontaktu z rekinami lepiej będzie postawić na pianki nurkowe w stonowanych kolorach.
20. Rekiny odznaczają się doskonałym wzrokiem, ale wspomagają się również skórą, która jest niebywale wrażliwa nawet na najmniejsze bodźce. Właśnie dlatego często można zaobserwować rekiny pływające z zamkniętymi oczami.