You are currently viewing Ciekawostki dla dzieci na temat lwów

Lwy to niezwykle majestatyczne i fascynujące stworzenia. Warto zatem zapoznać dzieci z najciekawszymi faktami na temat tych zwierząt. Dzięki temu, będą na przykład lepiej przygotowane na wycieczkę w ogrodzie zoologicznym.

1. Miłośnicy wypoczynku

Lwy to zwierzęta, które uwielbiają wypoczynek. Uważa się, że te majestatyczne ssaki wypoczywają w naturze przez blisko dwadzieścia godzin dziennie. Lwy bardzo często wygrzewają się na jakimś podwyższeniu, na przykład na wzgórzu. Nie oznacza to jednak, że wzgardzą starannie przygotowanym legowiskiem w zagłębieniu terenu. To przecież miejsce idealne na poobiednią drzemkę.

2. Towarzyskie zwierzęta

Lwy to niesamowicie towarzyskie zwierzęta, co mocno odróżnia je od wielu innych kotowatych. Żyją one bowiem w stadach i to na dodatek dosyć dużych. Członkami takich stad są nie tylko samce, ale również i samice. Na tym jednak nie koniec, bo w takiej grupie bardzo często znajduje się potomstwo. Można zatem mówić o prawdziwej lwiej rodzinie.

3. Nocne polowania

Lwy mogą polować tak naprawdę o każdej porze dnia. Niemniej jednak, zwierzęta te najczęściej polują w porze nocnej. Co ciekawe, polowanie jest zazwyczaj grupowe. Biorą w nim udział nie tylko samce, ale również i samice i to w różnym wieku. Dzięki pracy grupowej możliwe staje się tropienie zwierzyny, a później jej otoczenie. Osaczonej ofierze zdecydowanie ciężej jest uciekać, z czego lwy doskonale zdają sobie sprawę. Po polowaniu dochodzi rzecz jasna do podziału łupów pomiędzy poszczególnych członków lwiego stada. To, jaką część otrzyma dany lew zależy w dużej mierze od jego pozycji w stadzie.

4. Zbiorowa obrona

Lwy bardzo pilnują bezpieczeństwa swojego stada. Wspólnie troszczą się o bezpieczeństwo młodych, dbając o to, aby odpierać potencjalne i rzeczywiste zagrożenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lwy bardzo niechętnie reagują na innych przedstawicieli swojego gatunku, którzy kręcą się wokół stada. Nierzadko dochodzi do krwawych walk pomiędzy członkami różnych stad. Dość często zdarza się też walka o terytorium.

5. Zagrożone wyginięciem

Degradacja środowiska naturalnego oraz ogromna ekspansja człowieka sprawiają, że gatunek lwa z roku na rok staje się coraz bardziej zagrożony wyginięciem. Uważa się, że w ciągu zaledwie jednej dekady populacja tych majestatycznych zwierząt uległa zmniejszeniu aż o 30 procent. Niestety, podstawowym i najważniejszym zagrożeniem dla lwów wciąż pozostaje człowiek. Lew został więc wpisany na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych IUCN.

6. Nie tylko myśliwi, ale i … złodzieje

Lwy są naprawdę doskonałymi myśliwymi. Siła, sprawność oraz to, że polują w stadzie to niemal gwarancja sukcesu. Jeśli grupa lwów udaje się na łowy, prawdopodobieństwo tego, że wrócą ze zwierzyną jest ogromne. Okazuje się jednak, że zwierzęta te mogą także podkradać jedzenie innym dużym kotom, takim jak na przykład jaguary. Kradzież taka nierzadko kończy się krwawą walką.

7. Doskonały wzrok

Lwy mogą poszczycić się świetnym wzrokiem. Najdoskonalszy jest on jednak w porze nocnej. Uważa się, że zwierzęta te są niemal sześciokrotnie wrażliwsze na światło niż człowiek. Dzięki temu, doskonale radzą sobie w czasie polowań, które odbywają się po zmroku. Wyróżniają się tym na tle wielu innych zwierząt, co daje im znaczącą przewagę.

8. Czczone przez lata

Majestatyczne lwy były czczone jeszcze w czasach starożytnych. Szczególnie podziwiane były przez starożytnych Egipcjan. Uważali je oni za wojenne bóstwa, wierzyli w ich siłę, moc oraz majestat. Jednym z najlepszych dowodów na to, jak wielką czcią otaczane były lwy są rzeźby sfinksów, które w doskonałym stanie zachowały się do czasów współczesnych.

9. Różne kolory sierści

Nie wszystkie lwy posiadają dokładnie taki sam kolor sierści. Różni się on najczęściej w zależności od regionu, w którym dany lew żyje. Te zwierzęta, które żyją w chłodniejszych rejonach mają zazwyczaj ciemniejszą sierść od tych, które żyją w wyjątkowo gorącym klimacie. Na kolor lwiej grzywy mocno wpływa też wiek danego zwierzęcia.

10. Troskliwe lwice

Lwice są zdolne do zachodzenia w ciążę w wieku od 2 do 4 lat. Samica lwa jest w stanie urodzić maksymalnie sześć lwiątek. Co ciekawe, poród odbywa się w miejscu ustronnym, a więc także daleko od innych lwów. Po narodzinach lwiątka ważą niewiele, bo zaledwie półtora kilograma. Przez pierwsze sześć tygodni swojego życia małe lwy są mocno chronione przez matkę. Nie przyprowadza ich ona do stada. Lwiątka są w zupełności zależne od swojej matki, która jednak jest dla nich wyjątkowo opiekuńcza. Porzucenie młodych zdarza się u lwów niezwykle rzadko. Jest możliwe, jeśli matka z jakichś względów, na przykład z powodu choroby i wycieńczenia, nie jest w stanie wykarmić lwiątek.