You are currently viewing 20 Ciekawostek o Królikach

Króliki należą do lubianych zwierząt domowych. Trzeba przyznać, że są to urokliwe zwierzęta, które na szczęście nie zajmują dużo miejsca. To właśnie dlatego często można spotkać je w mieszkaniach o małych powierzchniach. Nie wymagają również takich zabiegów, jak to bywa w przypadku psów. Nie ma się czemu dziwić, że to one zajmują trzecie miejsce, jeżeli chodzi o domowych ulubieńców. Jakie tajemnice skrywają te zwierzęta? Oto lista dwudziestu ciekawostek na ich temat.

1. Podstawą żywienia każdego królika jest siano. Jednak są to zwierzęta, które kochają banany, dlatego też można im podsuwać takie frykasy. Nie można także zapomnieć o warzywach, które pełnią istotną rolę w ich codziennym żywieniu. Mowa tutaj m.in. o burakach, selerach, korzeniach pietruszki. Jednak nie ma co przesadzać z ich nadmierną ilością.

2. Królik to zwierzę, które może pochwalić się tym, że jego zęby rosną przez całe życie. Właściciel musi to jednak kontrolować, aby zwierzak miał szansę na ich starcie. Służą do tego specjalne kostki, a także gałązki jabłoni, które zwierzakowi można podsuwać.

3. Króliki zjadają własne kupy. Tak, dla wielu osób może to być zaskoczeniem. Aczkolwiek, nie jest to każdy wydalany przez nich kał. Chodzi o cekotrof, który jest otoczony śluzem. Chodzi bowiem o to, że można znaleźć w nim witaminę B oraz białko. Cekotrof rzadko kiedy można spotkać w klatce. Jeżeli ktoś jednak dostrzeże go w klatce, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Może to być bowiem oznaka chorób u zwierzęcia.

4. Radość u królików objawia się w charakterystyczny sposób. Królik skacze jak szalony, a na dodatek jego ciało wygina się w różnych kierunkach. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że ich pupil postanowił zostać akrobatą.

5. Króliki to bardzo emocjonalne zwierzęta, które poprzez tupanie wyrażać może swojego oburzenie. Jeżeli zwierz się czegoś boi, to zamiera w bezruchu. Królik, który uważa, że jego właściciel okazuje mu za mało uwagi, podchodzi do niego i trąca go nosem, domagając się głaskania.

6. Królik może mieć mieć zapalenie spojówek albo niedrożny przewód nosowo-łzowy. Możliwe jest to dzięki temu, że jest to zwierz, który ma własne kanaliki łzowe.

7. Są to zwierzęta, które widzą w promieniu 360 stopni dookoła głowy z wyjątkiem tego, co znajduje się przed ich nosami. Jest to jedyne martwe pole, którego zwierzęta te nie są w stanie dostrzec.

8. Cebula, czosnek, ocet oraz papryczka chilli to zapachy, których te zwierzęta nie lubią.

9. Króliki to zwierzęta, które lubią stać pewnie na twardym podłożu, ponieważ daje im to większe poczucie bezpieczeństwa. W razie czego, mają otwartą drogę ucieczki. To dlatego niekoniecznie kochają one noszenie na rękach. Tym bardziej że są to zwierzęta, których ciało jest bardzo delikatne.

10. Karzełki teddy to najmniejsze króliki, które znaleźć można na świecie. Ich uszy mają zaledwie kilka centymetrów. Same przypominają małe i słodkie, puchowe kulki.

11. Króliki przez wielu zaliczane są do gryzoni. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ tak naprawdę ma się do czynienia z zajęczkami, które są wyposażone w dwa zestawy siekaczy, jeden za drugim.

12. Dzikie króliki to bardzo szybcy biegacze, które są w stanie rozpędzić się nawet do 50-55 km/h.

13. Mimo że króliki to zwierzęta kojarzone głównie z hodowlą, to jednak znaczna ich część żyje na wolności. W szczególności, jeżeli mowa jest o Stanach Zjednoczonych. Wszystkie 16 gatunków amerykańskich królików żyje w lasach i na bagnach. Tutejsze króliki znane są z tego, że doskonale wspinają się po drzewach, czego nie umieją te zamieszkujące poza Ameryką Północną.

14. Króliki postrzegane są jako ofiary. To fakt, że nie lubią one stawać do bezpośredniej walki. Króliki w pierwszej kolejności uciekają. Dopiero w ostateczności stają ze swoim przeciwnikiem oko w oko i nie jest powiedziane, że znajdują się na przegranej pozycji. Tylne łapki wyposażone w ostre pazury, jest w stanie nie tylko zranić, ale także pozbawić życia przeciwnika. Należy więc wykazać się przy nich odpowiednią ostrożnością.

15. Dzikie króliki ważną na ogół od 3,5 do 4 kg. Dla porównania – króliki hodowlane to osobniki, których waga może sięgać nawet 10 lub 11 kilogramów.

16. W pewnym momencie króliki stały się bardzo poważnym zagrożeniem dla ekosystemu Australii. Zostały one tam sprowadzone pod koniec XVIII wieku. W pewnym momencie zaczęto do nich strzelać, ponieważ ich dalszy rozrost mógłby mieć fatalne skutki dla tamtejszego świata. Teraz na szczęście jest wszystko w porządku.

17. Najdłużej żyjący królik miał 19 lat. Szacuje się jednak, że w warunkach domowych królik jest w stanie dożyć 10-11 lat. Te, które żyją na dziko są w stanie dożyć zaledwie roku. Chyba, że uda im się uciec sprzed łap łowczych, które uważają je za niezły łup myśliwski.

18. Króliki za jednym susem są w stanie przeskoczyć nawet na odległość dwóch lub trzech metrów. Do tego skaczą one na wysokość 1,5 metrów wysokości.

19. Króliki są w stanie umrzeć ze strachu i to dosłownie, dlatego należy uważać z takimi sytuacjami.

20. W języku królika znajduje się około 17 tysięcy kubków smakowych.