Niedźwiedź polarny inaczej zwany białym to duży ssak drapieżny z rodziny niedźwiedziowatych. Krótki ogon i małe uszy będące charakterystyczną cechą wyglądu niedźwiedzi polarnych służą redukcji utraty ciepła, co jest ważne w przypadku Arktyki, gdzie zwierzęta te występują. Poniżej znajdziesz więcej ciekawostek o niedźwiedziach polarnych.
1. Biały lub kremowy kolor sierści niedźwiedzi polarnych pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki takiemu ubarwieniu zwierzęta te mają zapewniony doskonały kamuflaż w naturalnych warunkach. Niewiele osób wie, że skóra niedźwiedzi polarnych ma kolor czarny.
2. Niedźwiedzie polarne są przystosowane do życia na lądzie, morzu i lodzie. Łacińska nazwa tego zwierzęcia brzmi „Ursus maritimus” co oznacza „niedźwiedź morski”. Aby przetrwać, potrzebują tak naprawdę odpowiedniej ilości lodu pływającego na wodzie i pożywienia, które się tam znajduje.
3. Niedźwiedzie polarne są jednymi z największych niedźwiedzi. Dorosłe samce mogą ważyć od 300 do nawet 700 kilogramów, jeśli chodzi o długość ciała, może ona wynosić od 2,4 do 3,0 metrów. Jeśli samiec stanie pionowo, może osiągnąć ponad 3 metry wysokości. Samice są zazwyczaj około dwa razy mniejsze niż samce. Wszystko to robi jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że po młode niedźwiadki ważą od 600 do 700 g.
4. Działanie futra niedźwiedzi polarnych można porównać do działania szklarni. Zamienia bowiem światło słoneczne na ciepło, które jest potrzebne do ogrzania ciała zwierzęcia. Nie bez znaczenia dla komfortu termicznego są także sztywne włosy znajdujące się na poduszkach łap tych zwierząt. Zapewniają bowiem izolację, gdy niedźwiedzie pokonują trasy pełne śniegu i lodu.
5. U niedźwiedzi trzymanych w niewoli można zauważyć bladozielone zabarwienie. Dlaczego? Ponieważ zbyt wysoka temperatura otoczenia i wilgoć są doskonałymi warunkami do rozwoju glonów. Chociaż nie są one groźne dla tych zwierząt, pracownicy ogrodów zoologicznych muszą włożyć sporo pracy w to, aby przywrócić odpowiedni kolor futra niedźwiedzi.
6. Niedźwiedzie polarne naturalnie występują na lodach Morza Arktycznego. Niestety niszczenie środowiska naturalnego w tym obszarze jest poważnym zagrożeniem dla tych zwierząt. Niedźwiedzie polarne można również podziwiać w ogrodach zoologicznych. Jeśli chcesz je zobaczyć, wybierz się na przykład do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, czy też Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
7. Niedźwiedzie polarne można śmiało nazwać samotnikami. Spotykają się głównie w okresie rozmnażania i przy padlinie. Warto wiedzieć, że niedźwiedzie polarne w naturalnych warunkach pokonują duże obszary terenu.
8. Zwierzęta te potrafią doskonale pływać i nurkować. Warto wiedzieć, że drugą z wymienionych tutaj czynności wykonują z otwartymi oczami i zamkniętymi nozdrzami. Niedźwiedzie polarne podczas pływania mogą osiągnąć prędkość do około 10 km/h.
9. W naturalnych warunkach niedźwiedzie polarne żyją zazwyczaj 15-18 lat, w niewoli mogą osiągać lepsze wyniki. Doskonałym przykładem jest niedźwiedzica Debby, która w ogrodzie zoologicznym w Winnipeg dożyła aż 42 lat.
10. Każdy, kto interesuje się niedźwiedziami polarnymi, musi wiedzieć, że 27 lutego jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
11. Niedźwiedzie to mięsożercy żywiący się głównie skórą i sadłem fok. Ciekawostką jest, że młode chętniej wybierają czerwone mięso, które jest doskonałym źródłem białka. Niedźwiedzie chętnie jedzą także ptaki, morsy, gryzonie, skorupiaki, renifery. Niedźwiedzie polarne są bardzo silne. Polując na foki, zabijają je uderzeniem łapy. Zwierzęta te czasami żywią się także padliną. Przy jednym większym kąsku może gromadzić się nawet 20 niedźwiedzi.
12. Oglądając różnego rodzaju programy przyrodnicze, można odnieść wrażenie, że niedźwiedzi polarne to powolne zwierzęta. Okazuje się jednak, że prawda jest inna. Niedźwiedzie polarne potrafią rozpędzić się nawet do 40 km/h.
13. W kwietniu lub w maju niedźwiedzie łączą się krótko w pary w celu rozmnażania. Samce toczą walki o samice nieposiadające potomstwa. Ciąża w przypadku tych zwierząt trwa od około 195 do 265 dni, zazwyczaj na świat przychodzą dwa młode. Rodzą się bez sierści, nie słyszą i nie widzą. Samice opiekują się potomstwem co najmniej dwa lata i w tym czasie nie zachodzą w ciążę. Niedźwiedzie polarne osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-5 lat.
14. Jeśli będziesz mieć kiedyś okazję oglądać fotografie przedstawiające te zwierzęta w podczerwieni, zobaczysz tylko pysk i oddech. Pozostała część ciała jest niewidoczna.
15. Niektóre gatunki niedźwiedzi są znane z tego, że spędzają zimę w stanie hibernacji. Niedźwiedzie polarne pozostają aktywne przez całą zimę.
16. Zwierzęta te mają doskonały węch. Potrafią wyczuć zapach krwi z odległości 16 km, co znacznie ułatwia im znajdowanie pożywienia. Nawet jeśli lód jest gruby na kilka metrów, niedźwiedź polarny jest w stanie wyczuć fokę.
17. Niedźwiedzie polarne mogą spędzić dużo czasu na poście. Ciężarne niedźwiedzice są w stanie pościć nawet przez 240 dni.