You are currently viewing Sikorka Bogatka Ciekawostki: Mały Ptak z Wielkimi Sekretami
Młoda sikorka bogatka | Foto - Wikipedia / Dave_S.

Bogatka to wyjątkowo urodziwy ptak niewielkich rozmiarów należący do rodziny sikor. Żyje na terenie niemal wszystkich kontynentów zarówno na terenach zalesionych, jak i zurbanizowanych. Żółty brzuszek i czarna głowa to najbardziej charakterystyczne znaki rozpoznawcze. Co jeszcze warto wiedzieć o tych wyjątkowych ptakach? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. Sikorki Bogatki odznaczają się przepięknym śpiewem. Naukowcy zarejestrowali ponad dwieście rodzajów wydawanych dźwięków, które najczęściej mają na celu zwabienie samicy.

2. Bogatki odżywiają się przede wszystkim niewiekimi owadami, pajęczaki oraz larwami. W okresie zimowym zdają się na dokarmianie przez człowieka, ale nie pogardzą również padliną. Potrzebują tłuszczu, by przetrwać najtrudniejszą porę roku. Bardzo chętnie częstują się także ziarnami różnego rodzaju. Ich ulubionym rarytasem są nasiona słonecznika ze względu na dużą zawartość tłuszczu.

3. Sikorki są niesamowitymi łasuchami. W ciągu doby są w stanie zjeść pokarm o wadze zbliżonej do ich masy ciała. Są jednak bardzo ruchliwymi ptakami, a zatem bezustannie spalają nagromadzone kalorie.

4. Doskonale radzą sobie na terenach zurbanizowanych, znajdując schronienie w przerwach dylatacyjnych czy niewielkich otworach w elewacjach budynków. Prawdziwą zmorą dla sikorek oraz innych miejskich ptaków są budynki ocieplane. Proces ocieplania budynków pozbawił miejsca zamieszkania bardzo wiele ptaków i sprawił, że ich populacja bezustannie spada.

5. Obecność sikorek w ogrodzie to bardzo dobra wiadomość. Są naturalnym środkiem zwalczającym takie owady jak komary oraz naprzykrzające się muchówki. Sięgają również po owady, które powszechnie uznawane są za szkodniki.

6. Sikorki zaliczają się do zwierząt terytorialnych. Oznacza to, że uzurpują sobie prawo do przebywania na danym terenie i nie będą chciały dopuścić innych przedstawicieli gatunku lub innych ptaków. W takich sytuacjach bywają bardzo zaborcze, a także agresywne.

7. W trakcie jednego sezonu odbywają się dwa lęgi. Samica składa od kilku do kilkunastu jaj podczas pierwszego lęgu. Podczas drugiego jaj jest nieco mniej.

8. Zaraz po wykluciu młode sikorki są całkowicie ślepe i nie posiadają upierzenia. W tym pierwszym okresie życia są całkowicie bezbronne i zdane na opiekę rodziców. Młode są karmione zarówno przez matkę, jak i ojca.

9. Naturalnym wrogiem sikorek są większe ptaki oraz wiewiórki, które z łatwością zakradają się do gniazd i bardzo często wyrzucają bezwiednie jaja lub pisklęta z gniazda.

10. Przeciętna sikorka żyje mniej więcej trzy lata, choć nie brakuje i w tej materii wyjątków. Do tej pory rekordzistką była pewna sikora, której udało się osiągnąć wiek 25 lat.

11. Osoby przymierzające się do dokarmiania sikorek powinny wiedzieć, że ptaki te bardzo szybko przywiązują się do nowych „spiżarek”. Karmnik z odpowiednim pokarem powinien być regularnie oczyszczany i nie powinno się go zdejmować przed wiosną. Demontaż karmnika w trakcie srogiej zimy może oznaczać dla przyzwyczajonych sikorek śmierć.

12. Małe sikorki opuszczają gniazdo po niespełna miesiącu. Na ogół już po dwudziestu dniach są gotowe na samodzielne życie.

13. Sikorki Bogatki odznaczają się doskonałą pamięcią. Są w stanie rejestrować ruchy innych zwierząt, co pozwala im zakradać się do kryjówek i wyjadać cudze zapasy. Co więcej, doskonale pamiętają, w jakich miejscach rozlokowane są karmniki i wiedzą, gdzie wcześniej były dokarmiane. Taki stan rzeczy sprawia, że świetnie radzą sobie nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

14. Sikorki stukające dziobem o szybę nie próbują dostać się do naszych domów. Tak naprawdę swoje odbicie mogą postrzegać jako przeciwnika, którego należy się pozbyć.

15. Wbrew pozorom sikorki potrafią być niezwykle brutalne. W akcie desperacji i wielkiego głodu są w stanie zaatakować nietoperza.

16. Sikorki to wielkie śpiochy. Podczas gdy wiele ptaków budzi się o świecie, oznajmiając pobudkę pięknym śpiewem, sikorki potrafią bez większych problemów spać do samego południa. Najchętniej śpią w gęstych krzakach lub niewielkich otworach, które stają się dla nich bezpieczną skrytką.

17. Osoby przymierzające się do dokarmiania sikorek powinny wiedzieć, że w karmniku nie ma miejsca na pieczywo oraz inne słone przekąski. Układ pokarmowy ptaków nie jest przystosowany do trawienia takich treści. Ponadto, sikorki również nie posiadają woreczka żółciowego, co oznacza, że nie są w stanie wydalać soli, a już niewielkie ilości mogą jej poważnie zaszkodzić.

18. W wielu kulturach sikorka jest symbolem szczęścia i pomyślności. Zwiastuje dobre zdrowie i powodzenie.

19. W Polsce sikorki są gatunkiem chronionym. Oznacza to, że jakiekolwiek działania na jej szkodę podlegają konkretnym karom.

20. Jaja sikorki bogatki odznaczają się kremowym kolorem i są pokryte rdzawymi plamkami. Są wysiadywane przez około dwóch tygodni przez samicę, ale samiec bezustannie monitoruje sytuację i sprawdza nawet kilkaset razy w ciągu dnia, czy wszystko w porządku.