You are currently viewing 25 ciekawostek na temat okapi

Okapi to uroczy ssak należący do rodziny żyrafowatych i zamieszkujący tereny środkowej Afryki. Odznacza się charakterystycznym brązowym umaszczeniem z elementami przywodzącymi na myśl zebry. Od lat trzydziestych znajduje się pod ścisłą ochroną. To wyjątkowo enigmatyczne zwierzęta, ponieważ na co dzień robią, co w ich mocy, by nie zwracać na siebie uwagi. Co warto wiedzieć o okapi? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. Okapi to zwierzę, które można spotkać wyłącznie na terenach lasów Ituri, które znajdują się w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Warto dodać, że gatunek ten nie był powszechnie znany aż do 1900 roku, kiedy został odkryty przez Europejczyków. Wcześniej o jego istnieniu wiedziała tylko lokalna społeczność.

2. Pełna nazwa gatunku to okapia johnstoni. Drugi człon nazwy został dodany jako wyraz szacunku dla Harry’ego Johnstona, który jako pierwszy pozyskał zwierzę podczas wyprawy w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań nieznanego wcześniej gatunku. Dokładne badania pozwoliły ustalić, że żyrafa i okapi mają wspólnego przodka.

3. Całkowita długość ciała dorosłego osobnika może sięgać ponad dwóch metrów. Okapi odznacza się brązowym umaszczeniem z wyjątkiem tylnych i przednich nóg, które pokryte są czarno-białymi pasami.

4. Okapi posiada bardzo długi ciemny język. Z jego pomocą pozyskują pożywienie, aczkolwiek służy on również do czyszczenia pyska i oczu. Język jest bardzo silny i elastyczny, co pozwala pozyskiwać nawet trudno dostępne gałązki i liście. Nieco ciemny kolor stanowi filtr przeciwsłoneczny.

5. Okapi prowadzą samotniczy tryb życia. Wyjątkiem jest okres godowy. Po wykonaniu spektakularnego tańca godowego samiec zapładnia samicę. Wówczas dobierają się w pary i bywają razem, by wspólnie zająć się potomstwem. Nie jest to jednak reguła, ponieważ na ogół to samica zajmuje się maluchami.

6. Okapi unikają kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi. Preferują ustronne miejsca do życia i są dosyć płochliwe. Ich ubarwienie stanowi doskonały element kamuflażu. Potrafią skryć się w zaroślach i dzięki charakterystycznym pasom i kolorystyce, są niemal nie do wytropienia.

7. Okapi żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Do jego ulubionych rarytasów należą paprotniki, liście drzew oraz owoce. Z braku laku sięgną po grzyby. Warto dodać, że wśród roślin znajdujących się w jadłospisie okapi, znajdziemy sporo gatunków, które dla człowieka są toksyczne.

8. Ciąża okapi trwa około 450 dni. Po tym czasie rodzi się najczęściej jedno młode, którego waga nie powinna przekraczać 16 kilogramów.

9. Pierwsze wzmianki na temat okapi pochodzą jeszcze z okresu Starożytnego Egiptu. Podczas archeologicznych wykopalisk wielokrotnie spotykano się z rzeźbami okapi. Co więcej, w późniejszych latach Europejczycy odwiedzający Afrykę wielokrotnie słyszeli opowieści o afrykańskim jednorożcu. Biorąc pod uwagę fakt, że okapi są gatunkiem endemicznym, przez wiele lat nie wierzono, że takie zwierzę w ogóle istnieje. Uważano, że jest wymysłem mieszkańców Afryki.

10. Okapi i żyrafy mają wspólnego przodka, który żył na naszej planecie około dwunastu milionów lat temu. Obecnie jedynie okapi jest przedstawicielem rodzaju okapia, choć naukowcy znajdują cechy wspólne z obecnie żyjącymi zwierzętami.

11. Okapi posiadają stosunkowo duże uszy. Dzięki nim są w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem usłyszeć niepokojące dźwięki, które z kolei mogą oznaczać zbliżające się zagrożenie.

12. Sierść tych zwierząt odznacza się charakterystycznym połyskiem, który jest efektem bardzo silnego natłuszczenia. W taki sposób natura uodporniła te wyjątkowe zwierzęta na obfite opady deszczu, z których słynie zamieszkiwany przez nie region. Dzięki warstwie tłuszczu woda nie wsiąka, a spływa po sierści.

13. Okres godowy to jedyny moment, kiedy okapi okazują sobie jakiekolwiek uczucia, poszukując również kontaktu fizycznego. Można wówczas zaobserwować wzajemne oblizywanie i ocieranie się o siebie. Tuż po odbyciu stosunku wraca neutralna postawa i chęć prowadzenia samotniczego trybu życia.

14. Po narodzinach małe okapi jest całkowicie uzależnione od matki. Na tak wczesnym etapie życia jest właściwie bezbronne, dlatego nie opuszcza kryjówki przez najbliższe dwa miesiące. Dopiero po ośmiu tygodniach zaczyna się usamodzielniać i wyruszać na pierwsze wyprawy w poszukiwaniu pożywienia.

15. Okapi są najbardziej aktywne w ciągu dnia. Większą jego część spędzają na poszukiwaniu jedzenia. Bardzo rzadko zdarza się, by wyruszały na żer w nocy, aczkolwiek odnotowano i takie przypadki.

16. Z roku na rok populacja okapi maleje. I w tym przypadku największym wrogiem zwierzęcia jest człowiek, a właściwie jego działalność. Masowe wycinki lasów, a także wszelkie działanie na terenach zamieszkiwanych przez okapi sprawiają, że sukcesywnie tracą swoje domy. Okapi starają się również unikać terenów, w których nie mogą zaznać spokoju, ale znalezienie spokojnych miejsc staje się dla nich coraz trudniejszym zadaniem.

17. Okapi to zwierzęta terytorialne. Swoje tereny znaczą moczem i bardzo uparcie bronią ich przed innymi osobnikami. Warto jednak podkreślić, że samce potrafią zachować się elegancko i wpuszczają na swoje terytoria samice z maluchami, które poszukują pożywienia.

18. Okapi to najpopularniejsza nazwa tego zwierzęcia, aczkolwiek na przestrzeni dziejów wykształciły się również inne terminy, którymi są określane. Jednym z nich jest żyrafa-zebra, żyrafa kongijska czy żyrafa leśna.

19. Okapi odznaczają się bardzo słabym wzrokiem i z tego względu o wiele bardziej polegają na swoich uszach. To dźwięki są dla tych zwierząt najważniejsze w codziennym funkcjonowaniu. Pozwalają na komunikację z innymi napotkanymi osobnikami, ale dobry słuch pozwala również w porę uniknąć zagrożenia.

20. Obecnie na wolności żyje niespełna 30 tysięcy osobników. W ogrodach zoologicznych na całym świecie jest ich raptem sto. Wynika to z faktu, że hodowla okapi to niebywale trudne wyzwanie, a utrzymanie zwierzęcia w zdrowiu jest wymagającym zadaniem.

21. Okapi wydziela oleiste substancje, które poprzez ocieranie pozostawia na drzewach. W ten sposób nie tylko zaznacza swój teren, ale i pozwala innym osobnikom bezproblemowo namierzyć swoje położenie.

22. Okapi posiadają niewielkie rogi i bardzo długą szyję. Również z tego względu są często porównywane do żyraf.

23. Okapi odznaczają się bardzo słabo wykształconymi strunami głosowymi. Taki stan rzeczy sprawia, że tak naprawdę są w stanie wydać z siebie raptem trzy rodzaje dźwięków.

24. Po narodzinach małe okapi odżywia się wyłącznie mlekiem matki. Te wyposażone jest we wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Zawiera dużą ilość białka i stosunkowo niską zawartość tłuszczów. Jest jednak idealną mieszanką, dzięki której młode mogą zdrowo się rozwijać.

25. Samice okapi prowadzą stosunkowo osiadły tryb życia. Przemieszczają się wyłącznie wtedy, gdy w ich bezpośrednim otoczeniu zaczyna brakować pożywienia. Znacznie chętniej przemieszczają się samce, które pokonują w skali miesiąca ogromne dystanse, choć cały czas w obrębie jednego regionu.