You are currently viewing 25 ciekawostek o łosiach. Słyszeliście o łosiostradzie?
fot. Pixabay

Łosie to wyjątkowo piękne i majestatyczne zwierzęta. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, tym bardziej, że interesujących faktów na ich temat nie brakuje.

1. Zagrożenie drapieżników

Łosie są zwierzętami, które niestety są narażone na ataki drapieżników. Najmniejsze szanse na przeżycie ich ataku mają rzecz jasna młode łosie. Szacuje się, że aż 50% cieląt może paść ofiarą niepożądanego ataku. Za jedno z największych zagrożeń dla młodych łosi uważa się wilki.

2. Wyjątkowo spokojne

Łosie uważane są za bardzo ciche oraz wyjątkowe zwierzęta. Nie wykazują oznak agresji, jeżeli nie mają do tego powodu. Jeżeli jednak wyczują zagrożenie, zaatakują, by chronić siebie i swoje młode. Będą posługiwać się wówczas przede wszystkim swoimi silnymi kopytami.

3. Zawrotna prędkość

Ciekawostki o Łosiach 579
fot. Jeremy Perkins | Unsplash

Łosie należą do bardzo szybkich i zwrotnych zwierząt. Są one w stanie osiągnąć prędkość nawet 60 kilometrów na godzinę. Zazwyczaj osiągają ją, gdy ratują się ucieczką przed potencjalnym zagrożeniem ze strony drapieżników.

4. Czterokomorowy żołądek

Łosie zostały wyposażone przez Matkę Naturę w żołądek, który liczy sobie aż cztery komory. To sprawia, że trawienie przebiega u nich w osobliwy sposób. Co ciekawe, jest to jedna z rzeczy, która łączy łosie z krowami. One także posiadają żołądki składające się z czterech komór.

5. Roślinożercy

Łosie żywią się przede wszystkim produktami pochodzenia roślinnego, a więc śmiało można określić je mianem roślinożerców. Zjadają chętnie korę, ale także liście i inne części roślin. Największa różnorodność ich menu dotyczy rzecz jasna pory wiosennej oraz letniej. Zimą łosie muszą liczyć się z tym, że ich menu będzie o wiele uboższe.

6. Poroże

Jedynie samce łosia, określane również mianem byków mogą poszczycić się majestatycznym porożem. W poroże nie zostały natomiast wyposażone samice łosia. Co ciekawe, poroże zaczyna wyrastać już u jednorocznych samców. W pewnym etapie ich życia ulega natomiast zrzuceniu.

7. Wyjątkowy słuch i węch

Łosie to zwierzęta, które mogą poszczycić się wyjątkowo dobrym węchem oraz słuchem. To właśnie z tego względu doskonale wyłapują zagrożenia i w porę reagują na nie. Niezwykła czujność tych zwierząt sprawia, że tak ciężko jest je dostrzec człowiekowi.

8. Słaby wzrok

Mimo że łosie posiadają wspaniały słuch oraz węch, nie można tego samego powiedzieć o ich wzroku. Ich oczy są usytuowane po obu stronach głowy, w dość specyficzny sposób. To sprawia, że ich pole widzenia jest ograniczone.

9. Małe łosie

Małe łosie charakteryzują się tym, że bardzo szybko rosną. Dotyczy to przede wszystkim pierwszego roku ich życia. Przybierają mniej więcej pół do nawet jednego kilograma masy dziennie.

10. Źle znoszą wysokie temperatury

Łosie nie najlepiej znoszą wysokie temperatury powietrza. Przeszkadza im już temperatura powyżej 27 stopni Celsjusza w cieniu. Aby się ochłodzić, chętnie wchodzą do wody.

11. Naturalne zagrożenia

Łososie nie mają na szczęście zbyt wielu naturalnych zagrożeń. Wśród gatunków, które mogą im zagrozić, wymienić można na przykład tygrysa syberyjskiego, występującego głównie w Azji.

12. Tolerancja zimna

Jak powszechnie wiadomo, łosie nie najlepiej radzą sobie z tolerowaniem wysokich temperatur. Zupełnie inaczej sprawa ma się jednak z zimnem. Okazuje się bowiem, że dobrze radzą sobie one z niskimi temperaturami, sięgającymi minus 30 stopni.

13. Utrata masy ciała

Wiele zwierząt znacząco zwiększa swoją masę ciała jesienią, aby przygotować się na pełną wyzwań zimę. Jak się jednak okazuje, nie dotyczy to łosi, które na zimę mogą zrzucić aż 30% tego ile ważą.

14. Kontakt z wodą

Łosie należą do tych zwierząt, które bardzo cenią sobie kontakt z wodą. Spędzają w niej naprawdę wiele czasu, godzinami stojąc w rzekach i jeziorach. Niestety, pogarsza to stan ich stawów.

15. Zasięg występowania

Łosie należą do zwierząt, które występują przede wszystkim w północnej części tundry oraz tajgi. W Europie spotykane są głównie w Skandynawii. Można dostrzec je też w Ameryce Północnej.

16. Trawy i turzyce

Do prawdziwych przysmaków łosia należą przede wszystkim trawy oraz turzyce. To nimi zwierzęta te raczą się najczęściej. Zimą z braku wyboru muszą jednak zjadać także korę i igły sosnowe.

17. Największy łoś

Łosie należą do bardzo dużych zwierząt. Rekordowo duży łoś, a konkretnie samiec osiągnął wagę blisko 820 kilogramów. Jego wysokość osiągnęła zaś 2,34 cm.

18. Młode

Młode łosia określa się najczęściej mianem cieląt, a więc dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku krowy. Czasami nazywa się je też łoszakami.

19. Inochód

Łosie poruszają się w sposób, który można określić jako dość charakterystyczny. Przyzna to każdy, komu uda się zobaczyć to wspaniałe zwierzę. Ten wyjątkowy sposób poruszania się określa się mianem inochodu.

20. Wytrawni poszukiwacze

Łosie można śmiało określić mianem wytrawnych poszukiwaczy pożywienia. To właśnie w tym celu przemierzają one duże odległości, zwłaszcza w sezonie jesiennym oraz zimowym. Nie tylko dużo biegają, ale są też w stanie sporo przepłynąć.

21. Największa aktywność

Łosie są szczególnie aktywne porą wieczorową oraz o poranku. Wiosną oraz latem można to powiązać z tym, że nie mamy wówczas do czynienia ze szczególnie wysokimi temperaturami powietrza. Jak wiadomo, łosie nie czują się najlepiej, gdy panuje upał, zwłaszcza ten silny.

22. Długość życia

Łosie mogą poszczycić się tym, że ich życie trwa na wolności całkiem długo. Jak się bowiem okazuje, zwierzęta te są w stanie dożyć 20-25 lat. Wiele zależy jednak od tego, jakie konkretnie warunki mają zapewnione w miejscu swojego bytowania. Jeśli środowisko sprzyja, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że osobniki będą osiągały wiek maksymalny. Łosie żyjące w niewoli, z uwagi na wysoką ochronę przed zagrożeniami mogą żyć nieco dłużej. W niewoli nie grozi im chociażby atak wilka szarego, na który w naturze są mocno narażone.

23. Zdolność nurkowania

Łosie są w stanie nie tylko pływać, ale nawet i nurkować. Co więcej, wychodzi im to naprawdę całkiem nieźle. Uważa się, że mogą one zanurkować nawet na głębokość mniej więcej pięciu metrów. Jeżeli chodzi zaś o czas, jaki są one w stanie spędzić pod wodą, wynosi on mniej więcej 50 sekund. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to imponujący wynik.

24. Łosie w Polsce

Łosie, chociaż występują również w Polsce, nie są zwierzętami, które można by często spotkać. Są to duże ssaki, które preferują spokojne i zalesione obszary, szczególnie te bogate w mokradła i bagna, co jest związane z ich dietą opartą głównie na młodych pędach, liściach i trawach. W Polsce łosie można najczęściej obserwować w północno-wschodnich regionach kraju, takich jak Warmia, Mazury czy Biebrzański Park Narodowy, gdzie znajdują odpowiednie warunki do życia.

Interesującym aspektem obecności łosi w Polsce jest także istnienie tzw. Łosiostrady. Jest to specjalna inicjatywa ekologiczna, polegająca na tworzeniu przejść dla łosi nad lub pod drogami szybkiego ruchu, mająca na celu zapobieganie wypadkom drogowym, do których może dochodzić podczas ich migracji.

25. Dziwne dźwięki

Łosie słyną przede wszystkim z tego, że wydają bardzo wiele dźwięków. Niektóre z nich mogą być wręcz określane mianem dziwnych czy przerażających. Służą one między innymi pozbywaniu się zagrożenia.