You are currently viewing 20 Ciekawostek o Reniferach
foto - Pixabay

Renifer należy do zwierząt jeleniowatych. Mimo, że zwierzę to jednoznacznie kojarzy się z magią bożonarodzeniowych świąt, to jednak jest to bardzo ciekawe zwierzę, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Można wyróżnić dwa podgatunki tych zwierząt – renifery tundrowe i leśne.

1. Występowanie

Renifery żyją na arktycznych oraz alpejskich obszarach Europy Północnej, Ameryki Północnej, Grenlandii oraz Azji. Na terenie Ameryki Północnej można spotkać renifery zwane karibu, niektórzy uważają że to osobny gatunek renifera.

2. Cecha charakterystyczna

Renifery mają jedną główną cechę charakterystyczną a mianowicie okazałe poroże. Występuje ono u samców i u samic, co jest dosyć wyjątkowe. U samców poroże jest większe niż u samic i młodych, zaraz po okresie rui u samicy samiec zrzuca swoje poroże, które mu za niedługo odrasta.

3. Wygląd

Renifer ma gęste owłosienie, które chroni go przed zimnem i wiatrem. Na szyi posiada grube futro, które w okresie zimowym robi się jeszcze gęściejsze. W zależności od podgatunku renifer może mieć sierść w kolorze ciemnobrązowym, jasnobrązowym, szarym a nawet białym.

4. Waga i wielkość

Dorosłe renifery mogą ważyć od 50 do nawet 300 kg. Długość ich ciała może wynosić 150–230 cm. Wysokość w kłębie to około 120cm.

5. Żywienie

Renifery są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się głównie trawą, mchem, bylinami, porostami, liśćmi krzewów oraz sporadycznie grzybami. W zimie głównie żywią się porostami.

6. Rozmnażanie

Zwierzęta te mają gody od października do listopada. Jeden samiec może w czasie godów zapłodnić kilka samic. Ciąża u samicy trwa od 200 do 240 dni, młode zwykle rodzą się na późną wiosnę.

7. Młode

Początkowo młode żywią się tylko mlekiem matki, dopiero po około 45 dniach zaczynają spożywać stałe pokarmy przyniesione im przez matki. Dojrzałość płciową młode renifery zyskują w wieku 17 miesięcy ale po raz pierwszy kopulują zwykle w okresie 40 miesięcy. Młode samce zaczynają się rozmnażać mając 4-5 lat.

8. Ochrona

Obecnie renifer tundrowy jest uważany za gatunek zwierząt zagrożonych wyginięciem, dlatego jest pod ochroną i nie wolno na niego polować.

9. Udomowienie

Renifery są jednymi z pierwszych zwierząt, które zostały udomowione przez człowieka. Często są wykorzystywane jako siła napędowa do sani i powozów.

10. Wzrok

Renifery mają wyjątkowe oczy. Przede wszystkim są to jedyne zwierzęta na świecie, które widzą światło ultrafioletowe. Poza tym kolor ich oczu zmienia się w zależności od pory roku. Latem oczy reniferów są złote a zimą niebieskie.

11. Mleko reniferów

Mleko tych zwierząt jest na świecie uznawane za najbardziej pożywne mleko ssaków. Zawiera ono aż 22 procent tłuszczu.

12. Termoregulacja kończyn

Ciekawostką jest fakt, że w okresie zimowym renifery są w stanie samoistnie obniżyć temperaturę swoich kończyn, zbliżając je do wartości zerowych, w ten sposób doskonale sobie radzą na śniegu i lodzie, a ich organizm tak szybko się nie wychładza.

13. Specjalne nosy

Nosy reniferów również są bardzo interesujące i wcale nie jest tu mowa o nosie Rudolfa. Nosy są w specjalny sposób przystosowany do tego, by ogrzewać zimne powietrze z zewnątrz, zanim dotrze ono do górnych i dolnych dróg oddechowych.

14. Kopyta

Kopyta reniferów również zmieniają swoją strukturę w zależności od pory roku i warunków bytowych. Latem kopyta te są dosyć miękkie, dzięki temu zwierzęta te mają lepszą przyczepność na rozmokłym terenie. Z kolei zimową porą kopyta robią się twarde, co umożliwia utrzymanie się na śniegu i lodzie.

15. Klikające kolana

Niektóre gatunki reniferów podczas chodzenia wydają charakterystyczne dźwięki, które brzmią jak klikanie. Tymi dźwiękami przywołują swoje stado.

16. Zmiana pastwisk

Renifery nie zatrzymują się zbyt długo na jednym pastwisku. Głównie zmieniają je w zależności od pory roku lub wtedy, gdy kończy się na nich pożywienie.

17. Drapieżniki

Renifery są dosyć często narażone na ataki groźnych drapieżników, którymi są niedźwiedzie polarne. Na szczęście renifery potrafią być dosyć szybkie i niejednokrotnie udaje się im uciec przed niedźwiedziem.

18. Wielkość poroża

Jak już powyżej wspomniano, poroże występuje u samców i u samic. Czym większe poroże u samców, tym jest on bardziej atrakcyjny dla samic w rui. Samce reniferów często też biorą udział w bitwach na poroże, ten co ma większe poroże, ma większą szansę na wygraną.

19. Łagodne zwierzęta

Renifery są dosyć łagodnymi zwierzętami, które świetnie się dogadują z innymi zwierzętami i z ludźmi.

20. Ewidencja dzikich reniferów

Aby móc monitorować stan sztukowy reniferów żyjących na wolności, są im zakładane specjalne nadajniki, które w niczym im nie przeszkadzają a są bardzo użyteczne.