You are currently viewing 30 Ciekawostek o Świniach

Mogłoby się wydawać, że świnie to mało interesujące zwierzęta. Okazuje się jednak, że można zdobyć wiele ciekawych informacji na ten temat. Czytaj dalej, a poznasz aż 30 ciekawostek o świniach.

1. Lochy rodzą średnio 11 prosiąt w miocie. Warto wiedzieć, że są bardzo troskliwymi matkami. Ciąża u świni trwa około 113 dni.

2. Świnie to zwierzęta, które kochają dobrą zabawę. Mowa tutaj nie tylko o maluchach, ale także o dorosłych osobnikach. Świetnym dowodem są liczne filmiki ukazujące się w sieci. Przedstawiają one świnie podczas różnego rodzaju zabaw.

3. Świnie podobnie jak ludzie mają sny. Interesujący jest też fakt, że przytulają się do siebie podczas snu.

4. Zwierzęta te są bardzo ciekawskie. W naturalnym środowisku spędzają czas nie tylko na zabawie, jedzeniu i odpoczynku, ale także na odkrywaniu.

5. Świnie najlepiej czują się w towarzystwie przedstawicieli swojego gatunku, nie przeszkadza im jednak towarzystwo innych zwierząt. Warto wiedzieć, że świnie są przyjacielskimi stworzeniami.

6. Zwierzęta te podobnie jak ludzie odczuwają różnego rodzaju emocje. Mogą być smutne, radosne, złe i nie tylko.

7. Świnie mają swój własny język i nieustannie się ze sobą komunikują.

8. Zwierzęta te mają doskonałą orientację w terenie. Z łatwością potrafią na przykład zapamiętać drogę do domu i w razie potrzeby wrócić tam samodzielnie.

9. Każda świnia ma inną osobowość. Niektóre są bardzo odważne, a inne strachliwe. Można spotkać zarówno świnie wyjątkowo aktywne, jak i te, które wolą spędzać czas na odpoczynku.

10. Świnie mogą wzajemnie przejmować swoje emocje.

11. Znane jest określenie „pocić się jak świnia”. Warto jednak wiedzieć, że zwierzęta te nie mają gruczołów potowych, a więc nie mogą się pocić.

12. Świnie mają świetny węch, co pozwala na sprawne wyszukiwanie jedzenia. Tak dobre rozwinięcie zmysłu węchu jest możliwe dzięki dużej liczbie genów.

13. Zwierzęta te mają aż 15 000 kubków smakowych, podczas gdy człowieka ma ich około 10 000. Świnie lubią jeść i potrzebują dużej ilości wody, dziennie mogą wypić aż 14 litrów.

14. Według chińskiego horoskopu świnia jest symbolem pogody ducha, dobroduszności, skromności. Niektórzy uważają ją za amulet przynoszący duże szczęście w kwestii finansów.

15. Zwierzęta te nieczęsto okazują agresję. Tak naprawdę świnie są spokojne. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować ostrożność na przykład w przypadku lochy z młodymi. Matka będzie chciała ochronić potomstwo.

16. Świnie cieszą się popularnością na skalę światową. Zwierzęta te poza Antarktydą można spotkać na każdym kontynencie.

17. Świnie nie posiadają kręgów, które umożliwiałyby im wykonanie głową ruchu w górę. Być może stąd wzięło się powiedzenie „Zobaczysz jak świnia niebo”.

18. Nowonarodzone prosięta mogą przytyć aż 100 kg w pół roku.

19. Świnie żyją średnio około 15 lat, zdarzają się jednak wyjątki żyjące dłużej. Świetnym przykładem może być świnia Baby Jane, która 19 kwietnia 2021 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Miała wówczas 23 lata i 77 dni. Poprzedni rekord w kategorii najstarszej świni na świecie należał do Ernestine, która w dniu weryfikacji (11 lipca 2014 roku) miała 22 lata i 359 dni.

20. Świnie nadają się do tresury. Można na przykład nauczyć je chodzenia na smyczy, czy też korzystania z odpowiednio przygotowanej kuwety. Niektórzy decydują się na uczynienie ze świnki domowego pupila.

21. Tarzanie w błocie to dla świń nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim skuteczny sposób na ochłodzenie ciała.

22. Kły świń rosną nieprzerwanie przez całe życie zwierzęcia. Warto wiedzieć, że dorosły osobnik ma aż 44 zęby.

23. Współbrzmienie dwóch angielskich słów sprawiło, że jedne z najpopularniejszych rodzajów skarbonek to te w kształcie świni. Pierwsze skarbonki wytwarzało się z gliny o nazwie pygg. Z biegiem czasu wymowa tego słowa zbiegła się z pig, co w języku angielskim oznacza świnię właśnie.

24. Najdroższa świnia świata została sprzedana za 56 000 dolarów. Transakcja odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku.

25. Według niektórych naukowców świnie są mądrzejsze od małp.

26. Dorosłe świnie mogą ważyć nawet 150 kg.

27. Świnie mają 4 palce, ale zbudowane w taki sposób, że 2 z nich praktycznie nie mają styczności z podłożem.

28. Świnie to pierwsze udomowione przez człowieka zwierzęta. Stało się to około 7 000 lat temu najpierw w Azji, a następnie w Europie.

29.Dziki są uważane za przodków udomowionych świń, a nie tylko za najbliższych krewnych. Udomowienie świń nastąpiło poprzez selekcję i hodowlę dzików.

30. Świnie potrafią kwiczeć naprawdę głośno. Natężenie tego dźwięku może wynosić nawet 115 decybeli, co można porównać do hałasu emitowanego przez samolot pasażerski.

Można śmiało powiedzieć, że świnie to naprawdę ciekawy temat. Nietrudno zrozumieć, dlaczego niektórzy decydują się na uczynienie z tych właśnie zwierząt pupili domowych.