You are currently viewing 30 Ciekawostek o jeleniach

Jelenie to bardzo piękne i na dodatek majestatyczne zwierzęta. Warto byłoby więc nieco bliżej się z nimi zapoznać. Na szczęście, ciekawostek na ich temat nie brakuje.

1. Wiele gatunków

Jeleń niejedno ma imię. Okazuje się, że na świecie można podziwiać blisko czterdzieści różnych gatunków tych pięknych zwierząt. Każdy z nich posiada nieco inne cechy wyglądu, w nieco inny sposób się też zachowuje.

2. Wyjątkowe rogi

Jelenie są powszechnie znane ze swoich przepięknych, majestatycznych rogów. Jak się okazuje, gdy nadejdzie odpowiedni moment, samce zrzucają swoje poroże. Niektórzy mogą je później znaleźć, na przykład podczas spaceru.

3. Komunikacja jeleni

Jelenie komunikują się ze sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Przede wszystkim wykorzystują do tego sygnały dźwiękowe, ale na tym oczywiście nie koniec. Mogą też porozumiewać się ze sobą w sposób niewerbalny.

4. Rykowisko

Pod pojęciem rykowiska kryje się okres godowy jeleni. To właśnie w trakcie jego trwania samce zabiegają o względy samic. Bywa, że odbywają się krwawe pojedynki o przychylność jednej z nich.

5. Zdolności adaptacyjne

Jelenie są w stanie doskonale zaadaptować się do wielu warunków środowiskowych, także tych mało przychylnych. Żyją nie tylko w gęstych lasach, ale i na przestrzeniach, które są otwarte.

6. Doskonały węch

Jelenie mogą poszczycić się doskonałym zmysłem węchu. To między innymi ze względu na ten zmysł są one w stanie rozpoznawać wiele potencjalnych zagrożeń, na przykład ze strony człowieka czy drapieżników.

7. Świetny słuch

Jelenie posiadają nie tylko wspaniały węch, ale również i słuch. Jak się okazuje, to w dużej mierze on pozwala im na skuteczną ucieczkę przed zwierzętami stanowiącymi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo.

8. Liczne migracje

Niektóre gatunki jeleni udają się dość regularnie na migracje. Robią to przede wszystkim po to, aby zdobyć więcej pożywienia oraz ochronić się przed niebezpieczeństwem.

9. Ważne dla ekosystemu

Jelenie są zwierzętami niezwykle ważnymi dla całego ekosystemu. Stanowią pożywienie dla wielu drapieżników, ale na tym rzecz jasna nie koniec. Regulują one też wzrost flory.

10. Zagrożenia

Podstawowym zagrożeniem dla jeleni są niektóre drapieżniki, jak również i polujący na nie myśliwi. Na szczęście, nie wszystkie gatunki jeleni są zagrożone wyginięciem.

11. Zróżnicowane kolory

Odcienie sierści jelenia mogą się różnić, w zależności od tego, z jakim konkretnie gatunkiem tego pięknego zwierzęcia ma się do czynienia. Ponadto, kolor sierści zmienia się w zależności od tego, jaka jest pora roku.

12. Cel myśliwych

Wiele jeleni pada niestety ofiarą myśliwych. Są one szczególnie atrakcyjne dla polujących ze względu na smakowite mięso oraz przepiękne rogi.

13. Instynkt

Jelenie są uważane za zwierzęta wyjątkowo czułe na punkcie swojego terytorium. Ich instynkt terytorialny jest szczególnie silnie rozwinięty w okresie godowym.

14. Melanizm

Niektóre jelenie zmagają się z tak zwanym melanizmem sierści. Oznacza to, że na skutek zwiększonej produkcji melaniny, dochodzi do zmiany koloru sierści jelenia na czarny.

15. Inteligentne

Jelenie należy uznać za dość inteligentne zwierzęta. Przede wszystkim wykazują się one niezwykłą mądrością w kwestii unikania wrogów. Z niemal wrodzoną łatwością przychodzi im również wynajdywanie pożywienia.

16. Unikalne nosy

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nosy jeleni są wyjątkowo unikalne. Mowa tu oczywiście o ich odcisku. Odcisk nosa jelenia jest bowiem tak samo unikalny jak odcisk palca człowieka.

17. Samotność samców

Samce w przeważającej większości przypadków żyją samotnie. Mowa tu rzecz jasna o dorosłych jeleniach. Ich samotność zostaje przerwana, gdy wyruszają na poszukiwania samicy do rozrodu. Takie poszukiwania mogą jednak trwać bardzo długo, zwłaszcza jeśli populacja jeleni na danym terytorium nie jest zbyt liczna.

18. Towarzyskie samice

W przeciwieństwie do samców, samice wiodą o wiele bardziej towarzyski tryb życia. Tworzą one grupy, które składają się zazwyczaj z innych samic oraz z ich młodych. Warto zaznaczyć, że w stadach tych brak jest dorosłych samców. Wydaje się, że bez ich obecności stado jest nieco bardziej harmonijne.

19. Wsparcie bioróżnorodności

Mało kto wie, ale jelenie stanowią prawdziwe wsparcie dla bioróżnorodności. Uważa się bowiem, że są one w stanie rozprzestrzeniać wiele różnego rodzaju nasion. Dzięki ich ingerencji drzewa i krzewy określonego gatunku mogą wyrastać w miejscach, w których normalnie raczej by nie wyrosły.

20. Zmiany w strukturze lasu

Z uwagi na to, że jelenie są w stanie roznosić nasiona, przyczyniają się do istotnych zmian w wyglądzie środowiska, w którym żyją, a więc najczęściej lasu. Dzieje się tak również ze względu na to, że żywią się one rozmaitymi roślinami.

21. Walka o dominację

Jelenie walczą o dominację z innymi samcami. Dzieje się tak przede wszystkim w okresie godów, choć rzecz jasna nie tylko. W trakcie pojedynku dochodzi nierzadko do śmierci jednego z nich.

22. Wytworne i eleganckie

Jelenie słyną z wyjątkowo eleganckiego i zwinnego poruszania się. Dzięki temu prezentują się one niezwykle wytwornie. Jeleń przechadzający się po leśnej polanie wygląda niemalże jak władca lasu.

23. Samice

Samice jeleni określa się zazwyczaj mianem łani. Czasami bywają one mylone z sarnami, które są jednak od nich zdecydowanie mniejsze.

24. Szybkie

Jelenie są w stanie rozwinąć całkiem dużą prędkość. Sięga ona blisko 60 kilometrów na godzinę. Prędkość przydaje się przede wszystkim wówczas, gdy chcą uciec przed zagrożeniem. Z reguły im silniejszy dany samiec, tym większą prędkość może on rozwinąć. Ucieczka przydaje się też wtedy, gdy jeleń chce umknąć z pola walki.

25. Duża ostrożność

Jelenie są powszechnie znane ze swojej ostrożności. Jest ona naprawdę duża, dlatego zwierzęta te całkiem dobrze radzą sobie z odpowiednio wczesnym wyłapywaniem zagrożeń.

26. Symbol szlachetności

Jelenie są uznawane w kulturze za jeden z symboli szlachetności. Są bohaterami wielu bajek, fraszek, pojawiają się też w niektórych książkach. Uznaje się je też za symbol mocy duchowej.

27. Maskowanie zapachu

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jelenie są w stanie ochronić się przed niebezpieczeństwem ze strony drapieżników na wiele sposobów. Robią to między innymi poprzez maskowanie zapachu.

28. Doskonali pływacy

Jelenie nie tylko doskonale radzą sobie na lądzie, ale również i w wodzie. Jak się bowiem okazuje, są one naprawdę świetnymi pływakami.

29. Wpływ na populację

Na populację jeleni w negatywny sposób wpływają nie tylko polowania człowieka. Stan środowiska naturalnego jeleni pogarsza się również na skutek działan urbanizacyjnych.

30. Odrost rogów

Rogi są dość regularnie gubione przez jelenie. Niemniej jednak, później miejsce ma odrost ich poroża. Proces ten zajmuje jednak kilka miesięcy.