You are currently viewing 30 ciekawostek i faktów o żarłaczu białym
Fot. Flickr / Bernard Dupont

Żarłacze białe kojarzą się przede wszystkim z filmami typu „Szczęki”. Jak się jednak okazuje, krąży o nich bardzo wiele interesujących faktów i ciekawostek, które warto byłoby poznać.

Jeśli po przeczytaniu będziecie chcieli wiedzieć więcej to tutaj znajdziecie więcej informacji na temat żarłacza białego.

1. Masywne

Pierwsza ciekawostka mówi o tym, że długość ciała rekina wynosi przeważnie sześć metrów, choć w niektórych przypadkach może dochodzić do siedmiu metrów. Jeśli chodzi zaś o wagę, waha się ona w granicach dwóch ton.

2. Samice są większe

Drugą ciekawostką jest to, że dla wielu zwierząt, zarówno lądowych jak i morskich charakterystyczne jest to, że samce są większe od samic. Inaczej jest w przypadku żarłaczy białych. Okazuje się bowiem, że to samice mają większy rozmiar.

3. Najgroźniejszy rekin

Żarłacze białe są uznawane powszechnie za jedne z najniebezpieczniejszych rekinów na całym świecie. Jak się okazuje, jest w tym sporo prawdy, znane są ich ataki na ludzi.

4. Doskonały zmysł węchu

Żarłacze białe mogą poszczycić się doskonałym węchem. Są one w stanie wyczuć kroplę krwi w aż 115 litrach wody. Nietrudno zatem zgadnąć, że są one wspaniałymi myśliwymi.

5. Szybkie i zwinne

Żarłacz biały to przedstawiciel wyjątkowo szybkiego gatunku rekina. Jak się bowiem okazuje, jest on w stanie niesamowicie sprawnie poruszać się w wodzie. Rozwija prędkość nawet do 40 kilometrów na godzinę.

6. Główny pokarm

Rekiny takie jak żarłacze białe pożywiają się przede wszystkim delfinami, żółwiami morskimi czy fokami. Nie pogardzą jednak także mniejszymi stworzeniami.

7. Obserwatorzy

Żarłacze białe są wyjątkowo zdolnymi myśliwymi między innymi z tego względu, że przykładają sporo uwagi do obserwowania swoich ofiar. Robią to wynurzając głowę z wody.

8. Sprawni nurkowie

Żarłacze białe z powodzeniem mogą zostać określone mianem sprawnych nurków. Uważa się bowiem, że mogą one zanurzać się nawet 1200 metrów ponad poziomem morza.

9. Atak przez pomyłkę

Choć żarłacze białe należą do rekinów zwanych ludojadami, ich ataki na ludzi nie są z reguły celowe. Przeważnie dochodzi do nich wtedy, gdy rekin myli człowieka z pożywieniem.

10. Siła nacisku

Żarłacze białe posiadają niesamowicie silne szczęki. To właśnie one pozwalają na sprawne i szybkie rozrywanie ofiar rekinów. Co ciekawe, siła nacisku szczęk wynosi około dwie tony.

11. Bliski krewny

Bliskim krewnym żarłacza białego był megalodon. Niestety, wymarł on ponad 2,6 miliona lat temu. W żarłaczu białym można jednak odnaleźć pewne jego cechy.

12. Występowanie

Żarłacze białe żyją przede wszystkim w wodach tropikalnych, międzyzwrotnikowych, umiarkowanych oraz subtropikalnych. Najczęściej występuje jednak w przybrzeżnych wodach Australii i Kalifornii.

13. Niezwykłe zęby

Żarłacze białe mogą poszczycić się wyjątkowymi, ponieważ trójkątnymi zębami. Posiadają one charakterystyczne, piłkowane krawędzie. Jeśli chodzi o długość zębów, wynosi ona około 5 cm.

14. Narażony na wymarcie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale żarłacze białe należą niestety do gatunków narażonych na wymarcie. Znalazły się zatem w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

15. Liczne zęby

Żarłacze białe mogą poszczycić się wyjątkowo dużą liczbą zębów. Uważa się, że mogą one posiadać mniej więcej 125 zębów na raz. Jeśli ząb się uszkodzi, może odrosnąć.

16. Doskonali drapieżnicy

Żarłacze białe są uznawane za jednych z najlepszych drapieżników na całym świecie. Zamieszkują nie tylko akweny oceaniczne, ale również i morza.

17. Kolor

Kolor ciała rekina białego jest uznawany za wyjątkowy i nieprzypadkowy. Matka Natura tak to zaplanowała, aby ten groźny drapieżnik jak najdłużej pozostawał niewidoczny dla swej ofiary.

18. Ofiary polowań ludzi

Wydawać by się mogło, że to żarłacz biały stanowi zagrożenie dla człowieka, a nie odwrotnie. Jak się jednak okazuje, to właśnie te rekiny padają regularnie ofiarami ludzkich polowań.

19. Unikalne płetwy

Jak powszechnie wiadomo, odciski palców każdego z ludzi są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jeśli zaś chodzi o żarłacze białe, w ich przypadku takim unikalnym fragmentem ciała jest płetwa grzbietowa.

20. Liczba młodych

Jak już zaznaczono wyżej, ciąża samicy żarłacza białego trwa stosunkowo długo. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na skutek jej rozwiązania, na świat przychodzi całkiem pokaźna ilość młodych. Może bowiem urodzić się ich blisko 30 sztuk.

21. Bohaterowie filmów

Żarłacze białe, głównie z uwagi na skojarzenie z potężnymi i groźnymi bestiami, stały się głównymi bohaterami wielu filmów i seriali. Mowa tu rzecz jasna o tych, które opowiadają o rekinach pożerających ludzi.

22. Silnie umięśnione ciało

Żarłacze białe są tak doskonałymi myśliwymi, ponieważ posiadają niezwykle silne oraz umięśnione ciała. Bywają one niekiedy określane mianem wrzecionowatych. Rekiny te są większe nawet od żarłaczy tygrysich.

23. Długość życia

Żarłacze białe charakteryzują się tym, że są w stanie naprawdę długo żyć. Uważa się bowiem, że w warunkach naturalnych średnia długość życia tych pięknych stworzeń dochodzić może nawet do 40 lat. Wiele zależy jednak od konkretnego miejsca, w którym żyje dany rekin. Im bardziej sprzyjają warunki, tym większa szansa na dożycie rekordowego wieku.

24. Płetwy grzbietowe

Żarłacze białe posiadają dość charakterystyczne płetwy grzbietowe. To właśnie owe płetwy można dostrzec ponad powierzchnią wody, gdy rekin żeruje.

25. Spadek populacji

Żarłacze białe nie są gatunkiem pozbawionym problemów. Niestety, populacja żarłacza białego w ostatnim czasie znacząco spada, co jest związane choćby z ekspansją człowieka.

26. Doskonały wzrok

Co może wydawać się dość zaskakujące, żarłacze białe posiadają bardzo dobry, a wręcz doskonały wzrok. Jak się okazuje, pomaga im on w znaczącym stopniu upolować zdobycz.

27. Dojrzałość płciowa

Samce żarłacza białego osiągają dojrzałość płciową w 9 roku swojego życia. Jeśli chodzi zaś o samice, one osiągają ją dopiero w wieku czternastu lat.

28. Jajożyworodne

Co ciekawe, żarłacze białe są jajożyworodne. Ich rozród ma miejsce mniej więcej co dwa lata. Samica znosi jaja, które następnie znajdują się w specjalnym worku, we wnętrzu jej ciała. Ciąża samicy trwa długo, ponieważ mniej więcej jeden rok. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku. Czasami ciąża może trwać krócej, czasami nieco dłużej i jest to najzupełniej normalne.

29. Samotniczy tryb życia

Rekiny takie jak żarłacze białe prowadzą z reguły samotny tryb życia. To z kolei sprawia, że rzadko można spotkać je w towarzystwie innych przedstawicieli gatunku. Niemniej jednak zdarzają się żarłacze białe, które chętnie żyją w parach. Zdecydowanie rzadziej jednak przebywają w grupach liczących sobie więcej niż kilka osobników.

30. Inne nazwy

Żarłacze białe to takie rekiny, które zyskały wiele innych, dość interesujących nazw. Nierzadko określa się je mianem rekinów ludojadów czy żarłaczy ludojadów. Nie da się ukryć, że większość ich nazw wiąże się z tym, że rekiny te są postrzegane jako wyjątkowo groźne i niebezpieczne.

To wszystkie ciekawostki o żarłaczu białym na dzisiaj. Zobacz jeszcze: ciekawostki o rekinach.