You are currently viewing 30 Ciekawostek dla Dzieci o Królikach

Króliki są jednymi z wybieranych zwierząt domowych, których hodowla zdaje się nie być trudna. Zabawa z takim zwierzakiem to frajda dla wielu dzieci, jednak nie każdy wie o tych zwierzętach odpowiednio dużo. Dlatego warto zapoznać się z pewnymi faktami, jak i poznać ciekawostki, które mogą stać się tematem interesującej rozmowy.

1. Często podaje się, że króliki żyją około pięciu lat. Jednak w rzeczywistości mogą żyć maksymalnie dwanaście lat, przy czym małe rasy żyją dłużej niż ich więksi kuzyni. Ta niska ocena wynika często z braku zrozumienia ich potrzeb i założenia, że są to zwierzęta domowe dla dzieci. Większość królików pod dobrą opieką dożywa około 7–10 lat, więc przy odpowiednim środowisku i opiece będą świetnymi towarzyszami na długie lata.

2. Często zaleca się, aby wykastrowany samiec i samica królika tworzyły najlepszą parę, ale dopóki są wykastrowane i związane, każda kombinacja królików może żyć razem.

3. Wiele stron internetowych sugeruje, że świnka morska jest dobrym towarzyszem królika, ale niestety nie jest to prawdą. Chociaż niektóre pary królików i świnek morskich dobrze się dogadują, wiele innych kończy się bójkami i kontuzjami. Oprócz konieczności stosowania różnych diet królik często znęca się nad świnką morską, a świnka morska nie jest w stanie zapewnić innym królikom naturalnych funkcji społecznych.

4. W ramach naturalnej diety króliki zjadają specyficzny rodzaj własnych odchodów, zwany cekotrofami. Są bogate w białko i witaminę B, więc królik zjada je, aby zmaksymalizować ilość składników odżywczych uzyskanych z pożywienia. Cekotrofy są znacznie bardziej błyszczące i śmierdzące niż typowe odchody królika i nie powinno ich często widywać, ponieważ królik od razu je zjada. Dużo cekotrofów w klatce lub wybiegu królika, może to oznaczać problem z jego dietą lub może on nie być w stanie dosięgnąć pośladka.

5. Zęby królika rosną przez całe życie, dlatego ważne jest, aby karmić je głównie trawą i sianem, co pomaga w starciu zębów do normalnego rozmiaru. Żucie siana w połączeniu z naturalnymi właściwościami ściernymi krzemionki zawartej w trawie w naturalny sposób powoduje zużycie zębów, zapobiegając ich nadmiernemu wydłużeniu.

6. Wiele komercyjnych karm dla królików typu musli w rzeczywistości promuje niezdrowe, selektywne jedzenie u królików. Dzieje się tak dlatego, że często wybierają tylko te kawałki, które im się podobają, pozostawiając w misce niezbędne składniki odżywcze. Nie zapewniają również działania żucia potrzebnego do utrzymania zębów pod kontrolą.

7. Króliki potrzebują stałego dopływu wody. Królik ważący kilogram wypije dziennie tyle samo wody, co pies ważący 4,5 kilograma. Miska na wodę jest lepsza od butelki, ponieważ łatwiej jest z niej pić, łatwiej ją utrzymać w czystości i nie zatyka się.

8. Większość królików potrafi obrócić uszy o 180 stopni. Ten obrót może wskazać dokładną lokalizację dźwięku.

9. Króliki widzą prawie 360 stopni, ale rodzą się z zamkniętymi oczami.

10. Te zwierzęta mogą mieć udomowione kolory i rasy, ale ich spojrzenie na świat pozostaje bardzo zbliżone do tego, jakie mają ich dzicy krewni. Ponieważ są gatunkiem ofiarnym (polują na nie inne zwierzęta na wolności), w życiu liczy się przetrwanie, dlatego zwierzęta znajdują się w ciągłym stanie czujności. To wyjaśnia, dlaczego wiele królików nie lubi być branych na ręce i mogą uciec, ukryć się, uszczypnąć lub ugryźć, jeśli człowiek spróbuje kontaktu fizycznego – jego ręce nie różnią się zbytnio od pazurów drapieżnego ptaka lecącego w dół, aby je złapać.

11. Króliki komunikują się za pomocą tajnego kodu. Napinają mięśnie twarzy i zmieniają pozycję ciała, gdy się martwią. To znaki, których człowiek nie zauważa, gdy nie zwraca na nie uwagi. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak często są źle rozumiane i nie otrzymują właściwej opieki.

12. Króliki mają zakaz wstępu na niektóre promy, Legenda głosi, że króliki przewożone na żywność przegryzły kadłub XVII-wiecznego statku, powodując śmierć wielu marynarzy. Do dziś nie można zabrać ze sobą królika, jeśli chce się przepłynąć kanał La Manche na promach Bretanii.

13. Badania wykazały, że młode króliki, które nie mają wystarczająco dużo miejsca do biegania, są bardziej narażone na złamania kości. Dzieje się tak dlatego, że nie mają odpowiednich możliwości prawidłowego budowania ciała.

14. Króliki są zmierzchowe. Oznacza to, że są aktywne głównie o zmierzchu i świcie oraz w niektórych okresach w nocy.

15. Króliki są zwierzętami skrupulatnie czystymi i łatwo je wyprowadzić z domu i tresować. Podobnie jak psa, królika można nauczyć, aby przychodził na dźwięk swojego imienia, siadał na kolanach i wykonywał proste sztuczki.

16. Szczęśliwe króliki ćwiczą urocze zachowanie zwane „binky”: podskakują w powietrzu, kręcą się i kręcą.

17. Symbol królika jest często używany, aby pokazać, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjnie w testach bezpieczeństwa produktów wykorzystuje się króliki.

18. Króliki nie mogą wymiotować, dlatego bardzo ważne jest, aby karmić je wyłącznie zdrową, świeżą i odpowiednią karmą.

19. Większość królików ma apetyt na słodycze i ma bzika na punkcie owoców! Ale tak jak w przypadku innych smakołyków, umiar jest kluczem.

20. Kiedy królik czuje się uległy, kucając, stara się wyglądać na tak małego, jak to tylko możliwe.

21. Króliki potrafią być bardzo czułe i mocno przywiązują się do swoich właścicieli.

22. Króliki mogą mieć wiele miotów każdego roku, za każdym razem rodząc do dziewięciorga dzieci, zwanych „kociętami”. W naturze rodzą się bezradne w płytkiej dziurze pokrytej trawą i futrem mamy. Królicze matki spędzają ze swoimi dziećmi tylko kilka chwil dziennie, aby nie zwracać na nie uwagi drapieżników. Dzieci szybko rosną i nadal żyją razem jako rodzina.

23. Króliki dużo linieją i podczas pielęgnacji mogą nabawić się kulek włosowych, ale nie mogą ich odkrztuszać tak, jak robią to koty. Jeśli dostaną kulę włosową, konieczne może być zabranie ich do weterynarza w celu leczenia (a może nawet operacji). W przeciwnym razie umrą. Dlatego bardzo ważne jest regularne czesanie, aby usunąć luźne futro z sierści i przede wszystkim zapobiec tworzeniu się kul włosowych.

24. Podobnie jak ludzie, króliki łatwo się nudzą. Potrzebują możliwości utrzymywania kontaktów towarzyskich, dużo miejsca do biegania i mnóstwa zabawek, które zapewnią im rozrywkę – w przeciwnym razie mogą popaść w wycofanie lub depresję.

25. Króliki mruczą, gdy są zadowolone. Różnią się od mruczenia kotka, mruczenie króliczka brzmi prawie jak ciche szczękanie zębów lub lekkie gryzienie.

26. Wychodzenie na dwór bez uważnego nadzoru może być dla królików niebezpieczne – zagrożeniem są nie tylko inne zwierzęta, ale również trawniki wypsikane pestycydami.

27. Króliki to zwierzęta drapieżne. Oznacza to, że króliki zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pokazać, że nie są słabym i łatwym celem dla zwierząt, które chcą je zjeść.Jeśli jest chore lub ranne, ukrywa to najlepiej, jak potrafi.

28. Każdy królik ma niepowtarzalną osobowość tak jak ludzie.

29. Najstarszy królik miał 18 lat: „Flopsy” był pierwotnie dzikim królikiem. Pod opieką swojej właścicielki skończył 18 lat i 10 miesięcy i wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy królik.

30. Króliki mogą umrzeć ze strachu. Głośne dźwięki, nagłe, gwałtowne ruchy mogą wywołać u zwierzęcia skrajny strach i doprowadzić do śmiertelnego zawału serca.