Słoń afrykański jest wyjątkowym zwierzęciem, które jest interesujące pod wieloma względami. Warto byłoby więc dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej.
1. Największe zwierzę lądowe
Słonia afrykańskiego śmiało można uznać za największe zwierzę lądowe na całym świecie. Samce potrafią osiągnąć wagę nawet do sześciu ton! Jeżeli chodzi o samice, są one nieco mniejsze, bo ważą niespełna cztery tony.
2. Doskonała pamięć
Słoń afrykański może poszczycić się doskonałą pamięcią. Jeżeli kiedyś w przeszłości, nawet dalekiej spotkał jakiegoś innego przedstawiciela gatunku i spotyka go ponownie po latach, będzie go kojarzył.
3. Roślinożercy
Słonie afrykańskie śmiało mogą zostać określone mianem roślinożerców. Odżywiają się bowiem przede wszystkim korą drzew, liśćmi, ale również i trawami. Co ciekawe, są w stanie zjeść blisko 300 kg pokarmu dziennie.
4. Wspaniały słuch
Słonie afrykańskie charakteryzują się wspaniałym słuchem. To w dużej mierze on umożliwia im usłyszenie różnych dźwięków z odległości kilku kilometrów! Dobry słuch pomaga im też wyłapywać zagrożenia.
5. Zagrożony
Słonie afrykańskie są potężne, ale niestety mimo to zagrożone wyginięciem. Jak się bowiem okazuje, poważnie zagrażają im nie tylko kłusownicy, ale również i to, że ich naturalne siedliska są niszczone.
6. Ochrona
W celu ochrony słoni afrykańskich podejmowane są przeróżne działania. Wprowadzone zostały między innymi zakazy kłusownictwa i handlowania kością słoniową. Na szeroką skalę prowadzona jest też edukacja w zakresie tego, jakie działania należy podejmować, aby chronić siedliska słoni.
7. Inteligentny
Słonie afrykańskie uznawane są za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt. Doskonale radzą sobie z zapamiętywaniem ważnych faktów, są też w stanie zrozumieć pewne zależności społeczne.
8. Pomocne
Słonie afrykańskie wykorzystywane były dość powszechnie do pomocy ludziom. Pomagały między innymi transportować ciężkie ładunki, a także wspierały ludzi w niektórych pracach rolniczych.
9. Termoregulacja
Słonie znane są powszechnie z tego, że posiadają bardzo dużych rozmiarów uszy. Jak się okazuje, służą one tym zwierzętom przede wszystkim do termoregulacji. To bardzo ważne z uwagi na wysokie temperatury powietrza, jakie panują na kontynencie afrykańskim.
10. Charakterystyczna trąba
Słonie afrykańskie posiadają bardzo wyjątkowe i charakterystyczne trąby. Jak się jednak okazuje, służą im one nie tylko do tego, aby oddychać, ale i do tego, by mogły pić wodę.
11. Życie w stadach
Słonie afrykańskie nie prowadzą samotnego trybu życia. Jak się bowiem okazuje, żyją one w stadach i to co więcej, rodzinnych. Przewodzi im najstarsza słonica.
12. Długa ciąża
Ciąża u samic słoni trwa stosunkowo długo, ponieważ aż dwadzieścia dwa miesiące! W przeważającej większości przypadków słonica wydaje na świat tylko jedno słoniątko.
13. Opieka nad młodymi
Samice wydają na świat przeważnie jedno młode raz na cztery lata, które jest karmione przez matkę przez okres miminum dwóch lat. Przeważnie w stadzie znajduje się kilka słoniątek w różnym wieku.
14. Rzadkie konflikty
Słonie są dość pokojowymi zwierzętami, które bardzo cenią sobie życie w stadzie. Jak się okazuje, bardzo rzadko wpadają one w konflikty z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
15. Wrogowie naturalni
Z uwagi na swoje gabaryty, słonie nie muszą obawiać się innych zwierząt. Mowa tu jednak o słoniach w wieku dorosłym. Jeżeli chodzi bowiem o młode słoniątka, często padają one ofiarami drapieżników, takich jak chociażby lwy.
16. Duży mózg
Słonie afrykańskie uważane są za zwierzęta, które posiadają wyjątkowo duże mózgi. Szacuje się, że waga mózgu tych majestatycznych zwierząt może osiągać wagę nawet 6000 g.
17. Skamieliny
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale skamieliny słoni są wyjątkowo stare. Te najbardziej wiekowe pochodzą jeszcze z czasów środkowego pliocenu.
18. Zwierzę sawanny
Słonie afrykańskie są powszechnie uznawane za zwierzęta sawanny. Jak się jednak okazuje, są one w stanie przystosować się także do innych warunków.
19. Wielkie stado
Słonie są w stanie tworzyć naprawdę dużych rozmiarów stada, jeżeli tylko zechcą. Największe stada słoni afrykańskich mogą liczyć sobie nawet kilkaset osobników.
20. Kawalerskie stada
W stadzie słonia raczej na próżno szukać samców. Kiedy te osiągną bowiem dojrzałość płciową, są najczęściej wyganiane przez resztę i tworzą z innymi samcami tak zwane stada kawalerskie.
21. Zaloty
Samce słoni afrykańskich bardzo starają się o zdobycie względów swoich partnerek. Kiedy już uda im się zdobyć przychylność, zarówno samiec, jak i samica pieszczą się trąbami.
22. Waga słoniątka
Świeżo narodzone słoniątko afrykańskie osiąga wagę oscylującą w granicach 110 kilogramów. Jeżeli chodzi zaś o wysokość takiego młodego słonia, wynosi ona 85 cm.
23. Dzienna ilość pokarmu
Słonie afrykańskie, z uwagi na swe gabaryty, potrzebują naprawdę dużej ilości pożywienia. Aby dostarczyć sobie niezbędnej ilości składników odżywczych, zwierzęta te spożywają od 200 do 400 kg pokarmu dziennie.
24. Nieliczne zęby
Co dość interesujące, słonie afrykańskie nie posiadają zbyt dużej ilości zębów. Niestety, jeśli słonie utracą swoje zęby, nie będą w stanie rozdrabniać, a więc i przyjmować pożywienia. To z kolei doprowadza je do śmierci głodowej.
25. Woda
Słonie afrykańskie potrzebują rzecz jasna nie tylko kalorii z pożywienia, ale również i wody. Jak się okazuje, są one w stanie wypić blisko 200 litrów wody każdego dnia.
26. Przysmak
Słonie zjadają różne części roślin, w tym liście, korę oraz owoce. Warto jednak mieć świadomość tego, że za jeden z ich największych, o ile nie największy, przysmaków uchodzą akacje, a konkretniej ich liście. Na szczęście, w Afryce rośnie całkiem sporo tych drzew.
27. Komunikacja
Słonie komunikują się między sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Jednym z bardziej charakterystycznych dźwięków, który jest przez nie wydawany jest odgłos przypominający płukanie gardła przez człowieka. To właśnie ten dźwięk jest dość powszechnie wykorzystywany do tego, aby słoń afrykański mógł ostrzec innych członków swojego stada przed niebezpieczeństwem. Mowa tu zwykle o niebezpieczeństwie ze strony ludzi, ale i drapieżników, które stanowią zagrożenie dla młodych słoniątek.
28. Zmarłe słonie
Jeżeli jakiś członek słoniowego stada umrze, reszta słoni pozostaje przy nim przez jakiś czas. Dopiero po jego upływie stada słoni wędrują dalej, w poszukiwaniu pożywienia i wody.
29. Dojrzałość płciowa
Słonie afrykańskie osiągają dojrzałość płciową w wieku mniej więcej 14 bądź 15 lat. Biorąc pod uwagę średnią długość ich życia, i tak wydaje się to stosunkowo wcześnie.
30. Długość życia
Słonie afrykańskie mogą nacieszyć się naprawdę długim życiem. Jak się bowiem okazuje, w warunkach naturalnych wiele z nich spokojnie dożywa 70 roku życia. W niewoli mogą żyć nawet dłużej, bo do 80.